Tudós ​nők 46 csillagozás

Molière: Tudós nők

Klitander, a derék ifjú, feleségül szeretné venni Chrysale kisebbik lányát, Henriette-t. Ám Crysale otthonában tetőfokára hágott a tudásszomj: tudománytól megittasult harcias nők, Philaminte, Belíza és Armanda uralják a házat, vagyis a tézis igaz: a tudás hatalom! Tombol a költészet, esztétika, grammatika és klasszika filológia iránti láz, még a cselédség is versel, töpreng és könyvet forgat munka helyett. Minden, ami földi – házasság vagy jó ebéd – megvetendő, alantas passzió, az új jelszó: a tudomány mindenekfölött! S miközben szépelgő rímkovácsok és önjelölt géniuszok adják egymás kezésbe a kilincset, a boldog nász veszni látszik és Chrysale éhezik…

Eredeti mű: Molière: Les Femmes savantes

Eredeti megjelenés éve: 1672

Franklin-Társulat, Budapest, 1952
72 oldal

Molière: Tudós nők

„Lelke dús: túltesz ez kincstárak vagyonán!"

Mint ahogy Millernél említettem azt, hogy rég olvastam tőle, meg kell tennem Moliére esetében is, hogy legutóbb 2 éve olvastam, bár az ő esetében ennek valamilyen szinten megvolt az oka, mondván abban az évben majdhogynem az összes drámáját elolvastam, amit csak találtam. Akkor is már belekezdtem a Tudós nők című műbe, de akkor valahogy nem volt ínyemre a verses forma, így pár oldal után abbahagytam.
És most eltelt két év, és éppen ez a verses forma nyűgözött le. Öröm volt minden egyes rímre rálelni, hatalmas munka volt ez Illyés Gyulától, az értékelésnél az ő igyekezete minimum +1 csillagot dobott Moliére művén.

Maga a dráma ismerős lehet, abban az időben minden színpadi mű erről szólt: a szülő máshoz akarja adni a gyerekét, mint akihez ő szíve szerint vágyik, ez az érdekházasság. Csupán annyi csavarral, hogy jelen esetben az apa és az anya más férfit szeretne látni a lánya oldalán, de szerencsére az apa és a lány választottja megegyezik, így csak két férfi küzd ezért a nemes szerepért. A dráma megoldása is egészen fantasztikus lett, többször is sikerült ráadásul az utolsó pár oldalon meglepetést okoznia, még akkor is, ha ez a fajta megoldás már ismerős volt valahonnan. De mivel, hogy nem számítottam rá, nem tudtam kitalálni, így a hatás teljes értékű lehetett.
A mű olvasása közben eszembe jutott Merle-től a Védett férfiak, Moliére is picit hasonló témába nyúl bele, persze nem olyan részletességgel, mint Merle, de az ő korában a nők elnyomása még jóval erősebb volt, így nagy merészség volt tőle a téma, de hát erről ismerjük őt.
A dráma központi kérdése az, hogy melyik a fontosabb: a test vagy a lélek. Hasonló kérdés ez a tyúk és a tojás esetéhez, valójában képtelenség dönteni. A műben szereplő nők nem abban hibáztak, hogy ők foglalkozni akartak a tudománnyal, nem ezzel semmi probléma nem lett volna, hanem abban, hogy teljesen kizárták a testiséget az életükből, vagy a szerelemből. De valójában nincs egyik a másik nélkül, erre mutat rá a mű vége felé Klitander.

„Ám ez a szerelem nekem túl légies,
Vág a vád: parlagi vagyok, vidékies,
Ha szeretek, szeret a testem és a lelkem,
S ki szeret, az is így, egyben szeressen engem."

gybarbii
Molière: Tudós nők

Nagyon tetszett, mint ahogy Moliére más művei is! :) Könnyed, vicces, kellően gúnyos, minden megvan benne, amit egy jó vígjátéktól elvárhat az ember!

postmodjane
Molière: Tudós nők

A nők és a tudás (hiánya) örökzöld téma, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy már Platón kitiltotta volna a nőket és a költőket (a költőnőket gondolom pláne) ideális államából.
Sőt, a francia klasszicista dráma, az ész századában teszi fel kérdésként, hogy jó-e az, ha a nő mint olyan, tanul, tud, okos?

A gondolkodó férfi és nő / nő és férfi , azaz a gondolkodó ember gondolkodó emberekre vágyik, okos embert szeretne szerelméül, velük szeretne élni és dolgozni, őket szeretné tanítani, róluk kíván gondolkozni.

Ebben a komédiában érdekes, hogy a vége azért nem annyira egyértelműen happy. Sokkal inkább gondolkodásra késztető.

Siberian_girl
Molière: Tudós nők

Újabb Moliére dráma volt. Az írót kifejezetten megszerettem, illeteve ennél a drámánál a fordítónak is igen nagy tisztelet jár mivel 72 oldalt úgy megírni, hogy szinte egybehangzó vers legyen, hát, nem a legszebb időtöltése lehetett. Maga a történet nem lett kedvencem, de azertr annyira rossz sem volt.

MrClee IP

A szép arc csak virág, mely holnapra lehull;
Egy percnyi ragyogás, melyre alkony borul.
Alapja semmi más, csupán az epidermisz.
De a szép lélek, az tartós és nem tünő dísz.

MrClee IP

De hát amire más oly sóvárogva néz:
A bölcs számára csak csúf cifraság a pénz,
Megveti ő a földi javait, jól vigyázva,
Nehogy épp bort igyon, vízivást prédikálva.

MrClee IP

Úgy van, miként kegyed mondta: szebb nem lehet,
Mint az a tiszta vágy, mely csak lelket szeret,
Lelki ölelkezés, melyből ki tudja vetni
Az elme azt, ami érzékies, mi testi.
Ám ez a szerelem nekem túl légies,
Vág a vád: parlagi vagyok, vidékies,
Ha szeretek, szeret a testem és a lelkem,
S ki szeret, az is így, egyben szeressen engem.

MrClee IP

Hát rosszul hitte, mert tény az, hogy a buta
Tudós butább, mint a tudatlan ostoba.

ARISTE
Tudod, hogy a vagyont tekintve nem egészen…
S hogy…

CHRYSALE
Oda se neki. Az ilyesmit lenézem.
Lelke dús: túltesz ez kincstárak vagyonán!

MrClee IP

Szabad lesz egy kicsit kiigazítanom?
Nem gyűlölöm én a tudományt, asszonyom,
Csak akkor, ha magát az embert megbutítja.
Minden jó a helyén, ennek is itt a nyitja.

MrClee IP

Szerintem a tudás tettben, szóban kivált
Sok butaságot és még több butát csinált.

Myrabelle

A drága, édes pillanatok. Szivemnek ifjusága!
Elnézem őket és – hej-haj, mik is valánk!
Szivemben fellobog az édes, régi láng.

Myrabelle

Bárhogy is, teveled az élet gyönyörű szép,
Bárhogy is, nélküled az élet keserűség.

Doresz

Amíg heve tüzel, minden szív így beszél,
De hiába, a sok nyűg és baj visszatér.
E párban lobogó lángot úgy más sem oltja,
Mint a hétköznapok untató, szürke gondja,
És végül vádolón a kihamvadt szívek
Egymásra zúdítják sötét pernyéiket.