Tartuffe ​/ A fösvény 39 csillagozás

Molière: Tartuffe / A fösvény Molière: Tartuffe / A fösvény

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Interpopulart, Budapest, 1995
Interpopulart, Budapest, 1993
110 oldal · ISBN: 9638069368 · Fordította: Vas István, Illyés Gyula
Sós Antikvárium, Budapest, 1992
174 oldal · ISBN: 9638240032 · Fordította: Vas István

Dorine · Pernelle asszony · Tartuffe · Valér

Ametiszt21
Molière: Tartuffe / A fösvény

A magyartanárom valamilyen oknál fogva úgy vezette be nekünk a komédiákat, hogy mai szemmel valószínűleg már unalmasnak találjuk majd őket, de akkoriban ez tényleg viccesnek számított. Nos, én nem tudom osztani e nézetét – én halálosan jól szórakoztam.
Már a Tartuffe is tetszett, bár ott inkább kissé idegesítőnek találtam Orgont és Tartuffe-öt, és a darab csak akkor lopta be magát végképp a szívembe, amikor ősszel megnéztem az Örkény Színház feldolgozását (ajánlom mindenkinek!). De A fösvényt már az elejétől kezdve borzasztóan szórakoztatónak találtam, valahogy pont eltalálta az ízlésemnek éppen megfelelő mértékű túlzást. Nagyon élveztem, ahogy Moliére mindig újabbat és újabbat csavart-fordított a történeten, és habár a hollywoodi filmek világában tényleg nem állíthatjuk, hogy olyan kiszámíthatatlan fordulatokat tartogatott volna a cselekmény, azt hiszem, nem is ez volt a cél. Én mindenesetre rengeteget nevettem.

Tartuffe
Kötelező, ezért álltam neki.
De nem bántam meg. Nem volt rossz, és nagyon kíváncsi vagyok, hogyan elemezzük majd ki irodalom órán.

A fösvény
Csak azért olvastam el, mert egy kötetben voltak. De hogy milyen jól tettem!
Sokkal jobb volt ez, mint a Tartuffe. Egy igazi komédia, kicsit több fordulat, bonyodalmak… Nagyon tetszett!
Ajánlom mindenkinek, aki szeret drámákat olvasni!

Rhyen
Molière: Tartuffe / A fösvény

Mielőtt elkezdtem volna olvasni, lélekben felkészültem, hogy borzalmas lesz. Szeretem a drámákat, nincs velük semmi baj, de inkább színpadon szeretem őket megnézi, de elolvasni…
Általában két bajom szokott lenni az ilyen művekkel:
– Lélekben elalszom olvasás közben. Olvasom a sorokat, de a fejem máshol jár. Ezért nem szeretem Shakespeare-t olvasni, rettenetesen unalmas.
– A képzeletemet nem lehet színpad méretűre zsugorítani, hely kell neki, sok-sok hely (főleg ha harc van, vagy ilyesmi), úgyhogy általában teljesen másként, regényszerűen képzelem el a leírtakat – már ha nem alszom. Példa Madách Imre híres tragédiája.

Na, ez Moliére-nél nem talált. Mindkét komédia nagyszerű volt, imádtam őket! Komolyan, ez a kettő a favorit. Viszik a pálmát. Mintha az első sorban ülve figyeltem volna az eseményeket, minden egyes poén talált, színpadszerű volt. Nem túl összetettek a történetek (bár ha az ember elgondolkozik, elég kemény mögöttes tartalomra talál…), leginkább a karakterek tulajdonságaiból eredő komikumokat használja ki, de nekem nagyon tetszett. Nagy gratuláció a fordítóknak, mert pazar munkát végeztek.

StAngela
Molière: Tartuffe / A fösvény

Mindkét Moliére dráma felettébb szórakoztatott!
Mindkettő egy végletekig kristálytiszta képet rajzolt egy-egy negatív emberi jellemről.
A szülői beleegyezésről és a gyermeki engedelmességről szóló részeknél megint a Rómeó és Júliában éreztem magam! Úgy tűnik erre a motívumra minden drámában rábukkanok.
A drámák elolvasása után már csak az olvasón múlik,hogy a vallást kiforgató Tartuffe-öt vagy a végtelen fösvénységéről ismeretes Harpagont tartja-e rosszabbnak. Igazából mindkét hős a legmesszebbmenőkig elítélhető.
Nálam Tartuffe lett a befutó, mert ő aztán nagy köpönyegforgató és aljas álszent is volt.
Valahogy sosem bírtam, ha valaki a teremtővel takarózik bármit is helytelent tesz!

sztimi53 P
Molière: Tartuffe / A fösvény

Most jöttem rá, hogy én ezt olvastam. Nem emlékszem…

HARPAGON: Vedd átkomat.
CLÉANTE: Végre kapok valamit.

A fösvény, 98. oldal, 4. felvonás, 5. jelenet

Kizi

Mind bolond az, aki szerelmes, mondthatom.

Tartuffe, 24. oldal, 2. felvonás, 4. jelenet

_foolsgold_

Nem is tudod, milyen gonosz az irigy ember.

Kapcsolódó szócikkek: Pernelle asszony
Eva62

…..egyre jobban meg vagyok győződve róla, hogy úgy lehet meghódítani az embereket, ha ugyanolyan hajlamot színlelünk, ha az ő szájuk íz szerint bölcselkedünk, tömjénezzük a hibáikat és bármit csinálnak, magasztaljuk őket.

_foolsgold_

Ne induljon ki ön jámbor külalakomból:
Sajnos, nem az vagyok, akinek bárki gondol.

Kapcsolódó szócikkek: Tartuffe
_foolsgold_

Az őszinteség ugyan belesántul egy kicsit ebbe a mesterségbe, amelyet most űzök, de ha el akarunk érni valamit az embereknél, mégis csak hozzájuk kell igazodnunk.

Kapcsolódó szócikkek: Valér
Kizi

A fene essék az őszinteségbe! Ronda egy mesterség! Föl is hagyok vele.

A fösvény, 86. oldal, 3. felvonás, 2. jelenet

_foolsgold_

És vallja be, ugye, magától nem a legszebb,
Hogy csak akkor örül, ha engem megsebezhet?

Kapcsolódó szócikkek: Valér
_foolsgold_

De a fődolog az, hogy másnak s neki sem
Lehet neje, ha nem mondja ki, hogy igen.

Kapcsolódó szócikkek: Dorine
_foolsgold_

Ez a gőgös pimasz, ez az álszent bigott,
Köztünk már épp elég zűrzavart okozott.

Kapcsolódó szócikkek: Tartuffe