Tökös-mákos ​rétes 35 csillagozás

Moldova György: Tökös-mákos rétes

„Belerak ​mindent, mint Mari néni a tökös-mákos rétesbe.”

„Feszülten bámultam magam előtt a tejeskriglit, éreztem, hogy nagy felfedezés küszöbére jutottam. Mi az, ami az irodalomban annyi szabadságot adhatna, mint a diliflepni? Hát talán a szatíra. Mi lenne, ha megpróbálkoznék ezzel a műfajjal, hátha én is több sikerrel döngethetném a kirakatot? Aztán úgy emlékszem, megpróbáltam… Mit merhet az ember, ha írni kezd? Én nem vagyok illetékes erre válaszolni. Ha az ember magáról kezd el beszélni, könnyen hasonlatossá válhat ahhoz a libához, aki sül a tepsiben, és időnként beleszagol a levegőbe; – Hogy nekem milyen finom illatom van! Hadd idézzem inkább minden hozzátevés nélkül egy öreg győri olvasóm levelét: Kedves Uram! Végigolvastam legutóbbi kötetét. Az a benyomásom, hogy Ön Rubelais, a nagy francia író legjobb tanítványai közé tartozik, Rabelais tudniillik egyszer azt mondta: elveimért, ha a máglyára nem is, de egész a lángokig hajlandó vagyok elmenni. És ez a legtöbb, amit… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1982

Magvető, Pécs, 1982

robinson P
Moldova György: Tökös-mákos rétes

Talán az egyik legjobb Moldova, a Pénz szaga és a Negyven prédikátor után.
Ebben van a: „gondoltam, ezt is gondoltam, na, ezt azért nem gondoltam volna!”

Moldova György: Tökös-mákos rétes

Nem szeretem a riportregényeket. Mondogattam ezt, amíg nem akadt a kezembe a Moldova. Az első fele hangosan röhögős, a másik fele kicsit komorabb, szomorkás életutakat mutat be. Bár amin röhögtem is inkább keserédes volt. Olyan, mint a Tar. Olvasni kell, na.

Moldova György: Tökös-mákos rétes

Ami jó, az jó… Tökös is, mákos is!
A humoros írások igazi örökzöldek, a utolsó három írás, a két kis riport és az auschwitzi turistákról szóló kroki pedig élénk kordokumentum. Vérbeli jó könyv: szórakoztat, és még azon felül is ad valamit.

Dóra_Nagy_6
Moldova György: Tökös-mákos rétes

Kicsit féltem tőle mikor elkezdtem olvasni, de se perc alatt végig futottam rajta. Tetszett :)

Halász_Ádám
Moldova György: Tökös-mákos rétes

„Én akkor már nem maradhattam. Mikor beiktattak, azt mondtam: legyek lándzsahegy, nem bánom, ha kell, bökjetek sziklába, de szarba ne mártsatok.” – M.Gy.

Virágszépe
Moldova György: Tökös-mákos rétes

Moldova is belerakott mindent a könyvbe, mint, ahogy mondják, Mari néni a rétesbe. Az író válogatása a vicces, szatirikus történeteiből. Pillanatképek, abszurd helyzetek, kocsmák. Rövid írások, számomra visszatetsző, olcsó poénok. Nem éreztem a könnyű humort, viszont gonoszkodó gúnyt, szarkazmust, azt kaptam. A Negyven prédikátor írója.

Gáborr_Nagy
Moldova György: Tökös-mákos rétes

Mulatságos, pihent agyú, könnyű olvasmány, néha egy picit elgondolkodtató, nosztalgikus, de teljesen széteső és esetleges írások gyűjteménye.

csillagka P

Bevettük magunkat egy vendéglőbe, és végigittuk a világirodalmat; ittunk abszintot Zolától, calvadost Remarque-tól, mojitót Hemingwaytől.

Nehéz a riporter élete

Kapcsolódó szócikkek: abszint · calvados · Émile Zola · mojito
forrás

Mikor a vasutas könyvem megjelent, egyik barátom, egy fűtőházi mérnök megkért, hogy dedikáljak neki néhány példányt. Beültünk a Trojka presszóba, barátomnak kértem egy üveg sört, magamnak pedig egy kávét. (…) Elmegy a pincér, kezdek írogatni a könyvekbe, még tart a munka, mikor jön vissza a pincér a rendeléssel. Leteszi barátom elé a sört, tenné elém a kávét, akkor veszi észre, hogy firkálok a könyvbe. Pest okosabb pincérei közé tartozott, rájött, hogy nem egy szavalóverseny díjkiosztása folyik itt, hanem valamiféle író ajánlja a könyveit – de ki lehetek én? Lábujjhegyre emelkedett, és megnézte a címet, aztán megfordult, visszavitte a kávét, és főzetett egy másikat. Ne vegyék dicsekvésnek, de azt hiszem, hogy én vagyok az első magyar Zacc-díjas író.

38-39. oldal - Megtiszteltetés

Emerencia

– És ki most a leghíresebb író maguknál?
– Én.
– Milyen alapon?
– A huszadik században az M betűsöké a vezető szerep: Mikszáth, Móricz, Moldova.

forrás

A környékbeli vadász egy év alatt a következő anyagokat igényelte szolgálati kocsijához: négy akkumulátort, száz gyújtógyertyát, ötszáz liter különleges motorolajat, tizenöt pótkereket.
– Nem kellene kirúgni ezt a vadászt? – érdeklődöm a téesz elnökétől.
– Ezt?! Isten ments! Ez nagy nehezen végre összelopta magát, az utódja kezdené elölről!

Carmilla

Lent járok Nyergesújfalun, odajön hozzám egy fiatal gépmunkás:
– Mester, még soha nem hatott rám úgy könyv, mint a maga „szent tehene”.
– Olyan mély gondolatokat talált benne?
– Nem, hanem műszak közben olvastam, lebuktam, és levonták a féléves prémiumomat.

41. oldal, Megtiszteltetés (Magvető, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: könyv · olvasás
forrás

Engem is alaposan „megdolgoztak”, aztán leültettek az írógéphez, és be kellett vallanom, hogy mint alezredes miképp éltem vissza a hivatali hatalmammal, (…) és milyen nőket csábítottam el ugyancsak erőszakos módon. A „vallomásomnak” ez a része volt leginkább a kedvemre való, minden nőt bediktáltam, akiket szerettem volna még egyszer lefektetni.
– Szóval egyszer már lefektetted őket?
– Nem, de egyszer már szerettem volna.

Emerencia

– Van annak valami szabálya vagy trükkje, hogy kell élni?
– Van.
– Valami bonyolult?
– A legegyszerűbb szabály a világon: „Rómában mint a rómaiak!” Bárhová is vetődünk , viselkedjünk úgy , mint az ottani emberek, és soha nem lesz semmi bajunk.

csillagka P

Muszka bácsi, a szabó mondta egyszer, hogy beszélni a legkönnyebb, mert azt fekve is lehet csinálni. De ha valakit sorsa azzal vert meg, hogy riporternek kell mennie, az hamar megtanulja, milyen nehéz és körülményes szóra bírni az embereket.

Carmilla

(…) Este a térdem közé állítottam a fiamat, és mélyen a szemébe néztem.
     – Szeretsz te engem, Ákos?
     – Nem. Utállak, mint a varjú a rohadt tököt. A múltkor is megvertél.
    Nagyot nyeltem, hiába, én neveltem őszinteségre a fiamat.

107. oldal, A zongora (Magvető, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: őszinteség
Carmilla

Ballag az utas az Őrségben, Szalafőn megkérdez egy erdőszélen kaszáló embert:
     – Hány kilométerre van ide Őriszentpéter?
     – Légvonalban öt kilométer, de én tudok egy rövidebb utat is az erdőn keresztül.

61. oldal, Vannak még okos emberek! (Magvető, 1982)