Tisztelet ​Komlónak 17 csillagozás

Moldova György: Tisztelet Komlónak Moldova György: Tisztelet Komlónak

Közel húsz esztendeje kezdte írni Moldova György utóbb sorozattá kerekedő szociográfiái közül a Tisztelet Komlónak c. könyvét, amelynek ugyan szorosan vett tárgya a komlói szénbányászat története, de az olvasó – ismervén a szerző valóságfeltáró szenvedélyének átfogó voltát – biztos lehetett abban, többről van szó. A magyar szénbányászat egészének neuralgikus pontjait tapintotta ki Moldova akkor, s ma már tudjuk, látva a bányászat helyzetét, milyen profetikus megállapításai voltak, sajnos. A kép, amelyet felvázolt, több mint lehangoló, gazdasági és politikai perspektíváit tekintve pedig figyelmeztető.

Eredeti megjelenés éve: 1971

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyarország felfedezése

Magvető, Budapest, 1990
Szépirodalmi, Budapest, 1973
262 oldal · keménytáblás
Magvető, Budapest, 1971

Engel Adolf · Gerő Ernő · Vas Zoltán

kocsma · bánya · Komló · Mecsekjánosi

Moldova György: Tisztelet Komlónak

Ma már csak levelek és egy Pécsett együtt töltött boldog-gyönyörű nap emléke Éva, kivel Balatonfüreden ismerkedtem meg, a Bányász strandon. Családjával, apjával üdült a Kossuth forrás tere szélén álló Bányász üdülőben – nekem szerencsére csak ez ugrik be a szilikózisról, na meg a Tatabányai bányalátogatás: meleg, szénpor, főtenyomás, stb – meg a Moldova elvtársam ma is tiszta, világos, plasztikus valósághű dokumentum-riportkönyve kapcsán felmerülő képek Komlóról. Átérzem az író bevallotta „kutyakötelességet”, hogy bizony ezt is meg kellett írni – hisz az embereket legjobban a maguk és társaik élete izgatja. Ma már közel 50 év távlatából szinte egy másik, letűnt világnak tűnik helyenként az írás, de bizony ez is történetünk része, s nagyon tanulságos is. Aki Magyarországot ismerni akarja – nagyon ajánlom!

Eta IP>!
Moldova György: Tisztelet Komlónak

A nagyszüleimről is szól, apámról, Sanyiról (aki több szilikózis miatt most tüdőrákban haldoklik) – emberekről, akiket szeretek, bár inkább csak szerettem, emberekről, akik életük valamilyen fájó fordulata után itt kötöttek ki, a városban, a bányában. Mintha senki nem magától jött volna ide… És most már alig van kit megkérdeznem. Még jó, hogy ott van a polcon ez a könyv, és tőle megtudhatok ezt meg azt.
És talán Sanyitól is, ha ő győz, nem a bánya…

fkitty>!
Moldova György: Tisztelet Komlónak

Nekem nagyon-nagyon tetszett. Itt születtem és 14 évig ez a város jelentette nekem a VÁROS-t Antikváriumba vettem, nem is tudtam annak idején, hogy létezik a könyv, és bár nem az én nevemre, de dedikálva is van…

Bla IP>!

A bányászt amúgy nem lehet megfizetni, tehát meg sem próbálják.(Komlói közmondás)

Bla IP>!

Álltunk kint a pentelei kukoricaföldeken, mindent elborított a lösz, felsóhajtottam:
– Azt mondták, legyen Sztálinváros(Dunaújváros), és lösz Sztálinváros.

Bla IP>!

– Vas elvtárs, telepítsük ki a cigányokat Komlóról!
– Miért?
– Mert isznak.
– Mikor isznak?
– Bérfizetés után minden kocsma teli van velük.
– Akkor ők az én legjobb barátaim. Mert nemcsak itt dolgoznak, de a pénzüket is itt költik el.

Kapcsolódó szócikkek: cigány · kocsma · Komló
Bla IP>!

A bányásznak bánya kell, ahol dolgozhat, kocsma, ahol ihat, és egy szoba, ahol lefekhet a feleségével. (Vas Zoltán – állítólag)

Kapcsolódó szócikkek: bánya · kocsma
Bla IP>!

Komlón nem hiányoztak az élet legfőbb javai, mindig lehetett húst és italt kapni…és annyi rossz lány volt, hogy meg sem lehetett számolni őket.

Kapcsolódó szócikkek: Komló · komló
Bla IP>!

Mielőtt Komlóra kerültem, soha nem jártam bányában…Milyen alapon mertem mégis elvállalni egy bánya irányítását? Okos ember vagyok. Nem értek hozzá, tehát megbíztam a szakértőkben.

Kapcsolódó szócikkek: bánya · Komló
Bla IP>!

Komló egy elmaradott kis falu – szép külvárosokkal.(miniszteri látogató)

Kapcsolódó szócikkek: Komló
Bla IP>!

Komlón az ötéves terv egyik legnagyobb ütközete folyik. Komló egyike azoknak a létfontosságú pontoknak, ahol mindenáron győzni kell!

Kapcsolódó szócikkek: Komló
Bla IP>!

A századok folyamán sokszor csak egy hajszál hiányzott Komló teljes pusztulásához, a község néha csak 5-10 házból állt, a lakók száma pedig a százat sem érte el.

Bla IP>!

1812-ben… a Komló községet körülvevő dombok egyikén kőszenet találtak.(A komlói kőszénbányászat története – Babics András)

Kapcsolódó szócikkek: 1812 · Komló