1956.október 26-án a hűvösvölgyi Christián Pál klinikán a késő esti órákban fegyveres férfi követel elsősegélyt egy sebesült katonának. Nagy Zsófia – a kórház vezető nővére – magához téríti az eszméletlen sebesültet, majd hirtelen támadt elhatározással a kórház kertjében megbúvó „magányos pavilon”-ba saját szobájába rejti el a kimerült férfit a felkelők üldözése elől. Ki az a titokzatos férfi, aki sebesült karral a mások életét menti? Hogyan viselkedik az országos veszély napjaiban a vérbeli forradalmár? Miért támad szerelem a nyugalmas életű ápolónő szívében a megnyugodni nem tudó, másokért lobogó férfi iránt? Ezekre a kérdésekre talál választ az olvasó a Magányos pavilon c. regényben.
Magányos pavilon 27 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1966
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Zsebkönyvtár Magvető
Kedvencelte 3
Várólistára tette 4
Kívánságlistára tette 3

Kiemelt értékelések


1956. október 23-ról, valamint az azt megelőző és követő napokról már rengeteg könyv született – elég csak az év első napjaiban olvasott Spiró György-féle Tavaszi tárlatra gondolnom –, ehhez hasonlóakból is biztosan akad még számos, de ellentétben a bevett formulával, a történet lényege itt a hit, valamint az emberi kapcsolatok fontossága, nem pedig a harcok, a közéleti és politikai események. Néhány mondat erejéig történik utalás a Rajk-perre, de alapvetően nem ilyenekre van kihegyezve a cselekmény, ami jó. Ami viszont már kevésbé, az a rengeteg fejtágító, teljesen aránytalanul elhelyezve. Itt és ott is van belőle egy kicsi, de főleg az elején és végén, valahogy a közepe során inkább a hitkérdések kerülnek középpontba, háttérbe szorítva az egyébként egyszerű és kiszámítható történetet, melynek vége után már majdnem nyúltam is a folytatás után (mert hogy van, Az elbocsátott légió), de egyelőre hanyagolom és csak idővel térek majd vissza Zsófia nővér és Flórián további életét megismerni.


Az értékelés itt: https://moly.hu/ertekelesek/2443389 de bevallom ezt a felét még szerettem is.


Sajátságos történet 1956-ról, hitről és meggyőződésről, szerelemről és opportunizmusról. És végre nem egy újabb melldöngető hőseposz, – amiből mindkét oldalról jócskán el vagyunk látva – hanem egy mélyen emberi epizód.


„… a nacionalizmus a kis népek önvédelme elsősorban a többi kis és nagy nép nacionalizmusával szemben.” – ilyen mondatok miatt (is) epic ez a könyv :)
Hasonló könyvek címkék alapján
- Böszörményi Gyula: Nász és téboly 97% ·
Összehasonlítás - Fehér Klára: Hová álljanak a belgák? 95% ·
Összehasonlítás - Sánta Ferenc: Az ötödik pecsét 94% ·
Összehasonlítás - Békés Pál: Csikágó 95% ·
Összehasonlítás - Szabó Magda: Abigél 95% ·
Összehasonlítás - Tar Sándor: A mi utcánk 94% ·
Összehasonlítás - Fehér Klára: Bezzeg az én időmben 95% ·
Összehasonlítás - Lázár Ervin: A Négyszögletű Kerek Erdő 93% ·
Összehasonlítás - Wass Albert: A funtineli boszorkány 94% ·
Összehasonlítás - Janikovszky Éva: Málnaszörp és szalmaszál 94% ·
Összehasonlítás