Két ​szerelem I. 11 csillagozás

Moldova György: Két szerelem I.

Moldovát, az olvasói riportkönyveiben, társadalmi szatíráiban elkötelezett baloldali alkotóként ismerik. A karácsonyi könyvvásárra megjelenő „Szerelem I.” kötetében az olvasók előtt megjelenik a „magánember” a feleségét, családját szerető író. A könyv bizonyára nagy érdeklődést vált ki a Moldovát szerető olvasókból.

Urbis, 2021

Moldova György: Két szerelem I.

Egy nagyon őszinte írás a szerzőtől, a családjáról, feleségéről, Zsuzsáról, akivel 50 évig éltek együtt, és 2020-ban hunyt el. Ebben a rövid kötetben Moldova ír lányairól, Zsófiról és Juliról, valamint a közelebbi és távolabbi rokonokról is, Magyarországon és Kanadában. Kanadai és izraeli utak, visszaemlékezések a montreáli olimpiára, rokonlátogatások, költözések, pár könyv megjelenése. Kb. ennyi fér a 140 oldalba, de minden sorát áthatja Moldova szeretete felesége és családja iránt – és persze a zsidó gyökerek, de ezt már megszokhattuk. Csak ajánlani tudom minden Moldova-kedvelőnek. spoiler

Kucsi>!
Moldova György: Két szerelem I.

Számomra két nagy író él és létezik. Moldova és Spiró. Nagyon tisztelem őket. A könyvet elolvasva a hideg futkos a hátamon, hogy mekkora erő kellett a megírásához, hányszor szorult össze a torka és a szíve. Tisztességes, hű nekrológ Zsuzsának, egyben a lányoknak is. Gratulálok a műhöz!!!

Juditha P>!
Moldova György: Két szerelem I.

Moldova ritkán engedett be olvasót a magánéletébe, ezért végig úgy éreztem, mintha leskelődnék vagy tilosban járnék. Pedig nem.
Egyetlen részére emlékeztem, a gáz bekötésének történetére, amely már egy másik kötetében is szerepelt, kicsit más megvilágításban.
Gyönyörű tisztelgés volt ez Zsuzsa asszony előtt, és bepillantás egy magyar háztartás életébe, ahol a férfi egy pillér, a nő pedig kettő-három.
Szerettem ezt a könyvet, és örülök, hogy gyarapítja a Moldova-gyűjteményem, mert egészen új húrokat pendített meg most.

csucsorka IP>!

A gyerekek nehezen váltak meg a nyaralótól, különösen a játékaikat sajnálták itt hagyni. Kedvencük a „zsidó dominó” volt, ez félméteres falapokból állott, melyekre pontok helyett különböző vallási jelképek voltak festve: gyertyatartó, tóratekercs, imaköppeny és más hasonlók. Zsófi elkérte, oda is adták neki, a kezében tartva vitte ki a repülőtérre, útközben odaszólt nekem:
– Apu, én befelé fordítom majd, nehogy azt higgyék, hogy zsidók vagyunk!
– Zsófikám, fordíthatod akármerre, mi akkor is zsidók leszünk.
Elszontyolodott:
– És ez már mindig így lesz? Úgy volna igazságos, ha máskor mások volnának zsidók!
– Ez már így marad, jobb, ha beleéled magad.

gesztenye11 >!

– A baktervizsgán felteszik a kérdést: mit csinál, ha jobbról jön egy gyorsvonat?
– Kitérést jelzek balra.
– És ha balról jön?
– Akkor kitérést jelzek jobbra?
– És ha egyszerre jön jobbról és balról is?
– Akkor beszólok a feleségemnek: Julcsa, gyere ki, mert itt akkora karambol lesz, amilyet még életedben nem láttál. Ha érdekel, gyere le velem, megígérem, hogy nem fogsz unatkozni.

57. oldal - VII.

Kapcsolódó szócikkek: bakter · vizsga
csucsorka IP>!

Minden második szombaton moziba vitte Zsuzsát. Ha már elfogytak a jegyek, akkor is odalépett a kasszához és bemutatkozott:
– Léner László vagyok, kérek két helyet a harmadik vagy negyedik sorba, középre.
A pénztárosnőnek fogalma sem volt ,hogy ki lehet az a Léner László, de a magabiztos fellépéstől megilletődve teljesítette a kérést.

csucsorka IP>!

Mint a kisebbrendűségi érzésben szenvedő férfiak általában, én is a szerelmi kapcsolatok minél magasabb szintjén igyekeztem megerősíteni az önbizalmamat.

csucsorka IP>!

OTP-kölcsönt igényeltünk az építkezésre, a többieknek fejenként 1,3 millió forintot adtak, én magas protekciót próbáltam igénybe venni, ennek eredményeként százezer forinttal kevesebbet kaptam.

gesztenye11 >!

A házon kívül sohasem fogyasztott alkoholt, betartotta a Tóra tilalmát: kísértésbe eshet és idegen nővel fekszik le. „Füled legyen mindenkié, kezed a barátaidé, az ajkad csak a feleségedé!”

70. oldal - VIII.

Kapcsolódó szócikkek: barát · feleség · fül · kéz · kísértés · Tóra · zsidók
csucsorka IP>!

A Móra Ferenc Kiadó a Hungária-ház második emeletén működött. Reggelente sokszor láttam Zsuzsát, amint a szemközti Bástya mozi előtti gyalogátkelőben toporog, türelmetlen testtartása elárulta, hogy megint elkésett a munkahelyéről.
A kiadói apparátus már rég kinőtte, a szűkös irodákból gyakran lejöttek a kávéházba tárgyalni az ügyfeleikkel.

csucsorka IP>!

[…] Mathews, a nagy angol futballista mondását tartotta szem előtt: inkább alszom négy órát a saját ágyamban, mint nyolcat idegenben.

csucsorka IP>!

Senki sem léphetett a helyébe, ahogy mondani szokták: „Isten kezdheti elölről”.

csucsorka IP>!

Nagyméretű bőr sporttáskában hordtam magammal a könyveimet és az egyéb holmimat, előfordult, hogy postásnak néztek miatta.