Hitler ​Magyarországon 21 csillagozás

Moldova György: Hitler Magyarországon

„Hitler ​barna inget és barna bricsesznadrágot viselt, magas szárú, csatos bakancsot, éppúgy, mint huszonöt évvel ezelőtt, mikor egy sorozat injekció után berakták a hűtőgépbe. Nem látszottak rajta az idő nyomai, bár az anyakönyv szerint már betöltötte nyolcvanadik életévét.”
Hitler leghűségesebb emberei 1945. április 30-án hibernálják a Führert, akinek utolsó parancsa, hogy 25 évvel később keltsék őt új életre. Mikor azonban Hitler felébred, elborzad: Németország kettéosztottságban él, az egyik rész kommunista, a másik liberális, utóbbi ráadásul szövetséges Izraellel. Ilyen szégyenletes államban Hitler érthetően egy percig sem maradhat. Alvezérei úgy határoznak, hogy a Vezér átmenetileg tegye át székhelyét Magyarországra.
Hitler saját nevén lép magyar földre. De mert ez a név nem szerepel a gyanús külföldiek listáján, akadálytalanul átjut az útlevél- és vámvizsgálatokon…
Így kezdődik Moldova György 1972-ben – éppen 20 évvel ezelőtt(!) – írt fergeteges szatírája,… (tovább)

Titkos záradék címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1973

Maecenas, Budapest, 1992

Moldova György: Hitler Magyarországon

Igazi, jól sikerült szatíra. Bár a cím alapján Hitlert vélnénk a főszereplőnek, de ő csak arra kell az írónak, hogy leleplezhesse a „szocializmus építésének hőseit”, a korabeli társadalmi viszonyokat.

Azoknak ajánlanám elsődlegesen az alig másfélszáz oldalas kötetet, akiknek van némi ismerete Hitlerről és személyes tapasztalata a hajdan volt „létező szocializmus” világáról is. Megjegyzem, az író üzenetei java részben jelenlegi viszonyainkra is értelemezhetők. Ha potentátjaink tükörbe néznek, többen magukra ismerhetnek a könyv szereplői valamelyikében.

zsoca8711
Moldova György: Hitler Magyarországon

Elképzelésem sincs, hogy 1972-ben hogyan sikerült ennek megjelennie. :D Azt gondoltam a könyv olvasása előtt, hogy Hitler kifigurázása lesz a középpontban, de a szatírához ő és a karaktere csak asszisztál. Nagyon jó könyv az előző rendszer abszurditásáról, kiváló. :D

Jámbor_Sándor
Moldova György: Hitler Magyarországon

Nekem nagyon tetszett.Bár a 70-es években játszódik,néhány jelenete akár a mai korra is jellemző lehetne.

Moldova György: Hitler Magyarországon

Azok számára, akik képesek figyelmen kívül hagyni Moldova emberileg és történelmileg is vállalhatatlan meggyőződését és megnyilvánulásait, a Hitler Magyarországon egy rövid, humoros és okos szatírája meglepő módon nem Adolf Hitlernek, hanem a ’70-es évek Magyarországának. (Bővebben a blogban.)

StJust P
Moldova György: Hitler Magyarországon

Ebből többet is ki lehetett volna hozni. Jó alapötlet, helyenként jó poénok, de a kivitelezés nem ötös. Egy jobb író ügyesebben kihasználta volna ezt a gólhelyzetet.
A végén nem értettem, hogy miért 2005-ben találkoznának újra.

zsoca8711

(Mein Kampf vásárlás közben)
– (…), magának Szálasi Ferencnek a példányát tartja a kezében. A gyóntatója vásárolta tőle egy doboz szardíniáért, én egy teljes Playboy évfolyamot adtam érte.
Hitler végignézte a könyvet, elolvasott néhány lapszéli megjegyzést Szálasi kézírásával: „dilettáns”, „ahogy azt Adolfka elképzeli!”

Kapcsolódó szócikkek: Szálasi Ferenc
winrudi

Én minden himnuszt ismerek, a pápai himnusztól Izrael állam és Kína himnuszáig. Ha az ember olyan kis országban él, mint Magyarország, soha nem tudhatja, mit hoz a jövő, jó, ha felkészül rá, hogy ne akkor kelljen kapkodni.

83. oldal (Maecenas, 1992)

winrudi

Az életünket élni kell, Adolf, és nem folyton elemezni, mert elveszítjük azt a képességünket, hogy élvezni tudjuk.

104. oldal (Maecenas, 1992)

winrudi

Egy tanácsot szeretnék kérni magától, mégiscsak jobban ért hozzá. Mennyi borravalót szoktak adni egy kivégzőosztagnak? Tudja, nem szeretném, ha kibeszélnének.

133. oldal (Maecenas, 1992)

sagittarius

Hitlerék elfoglalták szobájukat, utána meg akartak ebédelni. Az étteremben nem találtak szabad asztalt, de mikor közölték, hogy Nyugat-Németországból jöttek, és átnyújtottak egy húszmárkás bankjegyet, a főpincér felállított egy román étkező társaságot, és tányérral kezükben kiküldte őket a folyosóra.

30. oldal, II. Isten hozta Magyrországon! (Maecenas, 1992)

sagittarius

(…) a műlábnak azért két előnye is van a valódival szemben: nem zsibbad el, és mezítláb is lehet diót törni vele.

60. oldal, IV. Barna József (Maecenas, 1992)

sagittarius

(…) egy kisvárosban mindenféle változás esetén mindig ugyanazokat az embereket kell letartóztatni!

129. oldal, VII. A bosszú (Maecenas, 1992)

StJust P

– A magyar férfiak nemi életét két nagy területre kell felosztani: a házasságon belüli és a házasságon kívüli kapcsolatokra.

Döw

– Valaha Magyarországon érvényben volt a botbüntetés a fecsegők ellen. Áll ez még?
– Azt hiszem, már eltörölték.
– El? Ebből az egyből is láthatja, Smidelius, milyen korcs társadalmi rendszer a demokrácia. Mi védheti meg az embert a fecsegőktől?

Kapcsolódó szócikkek: demokrácia
dittta

Hitler inkább az elmaradó környéket figyelte. Bánegres határát az útjelző táblán kívül egy különös emlékmű is jelezte: terméskő emelvényen egy műlábat helyeztek el, vörös lakkfesték-bevonat óvta az időjárás viszontagságaitól.
– Ez hogy került ide?
Barna Éva intett a sofőrnek, hogy álljanak meg:
– Ez a százezredik műláb, amelyik a gyárban készült. Apám nem engedte eladni, abban reménykedhetett, hogy felajánlhatja majd valamilyen nevezetesebb személyiségnek: egy élenjáró munkásnak levágja a lábát a gép, vagy egy repülő lezuhan, és a pilóta lábát amputálni kell, mint Mereszjev főhadnagyét, de sajnos semmilyen hasonló eset nem fordult elő, akkor állították ki ide a község határába. Ez a műláb nekem mindig azt jelenti, hogy hazaértem – mondta Barna Éva,és a meghatottságtól a szeme telefutott könnyel.
– Százezredik műláb? – kérdezted Smidelius – Ilyen nagy arányokban folyik itt a termelés?
– Igen, a szocialista országokban egységesítették és felosztották a művégtaggyártást, mi kaptuk a bal lábat.
– Miért épp a bal lábat?
– Nem tudom, valószínűleg labdarúgó hagyományaink miatt, Puskás Öcsi is ballábas volt.
Az autó elindult, de hirtelen újból lefékezett, mert a falu felől egy százfőnyi csapat közeledett az úton. Ha egyesével haladnak, különös akadozó-bicegő járásuk talán nem keltett volna feltűnést, de így tömegben ellenállhatatlanul magukra vonták az utasok figyelmét.
– Kik ezek Éva?
– A gyár alkalmazottai, ők próbálják ki az új műlábakat, most bejárató túrát tartanak, felmennek Pestre, és visszajönnek gyalog.
– Mindannyian nyomorékok?
– Szó sincs róla, egy nyomorék ember csak egyféle műlábat tudna kipróbálni, ebben a munkakörben csak makkegészséges emberek dolgozhatnak. A lábukat felszíjazzák a hátukra, és a csípőjükhöz illesztik a műlábat.
Hitler visszafordult az ülésen és sokáig nézett a bicegő csapat után, mely nyögve és átkozódva tűnt el a faluvégi réteken.

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler