Érik ​a vihar 33 csillagozás

Riport Miskolcról
Moldova György: Érik a vihar

Moldova ​Györgyöt Miskolc város vezetése kérte fel, a városról egy riportkönyv megírására.
Moldova a könyvében az ipari üzemek bezárásáról, az egyre nagyobb munkanélküliségről, az Avas lakótelep elcigányosodásáról, a magyar-cigány ellentétek erősödéséről, a készülődő társadalmi, politikai viharról ír a riportkönyvében. A város vezetése a könyvben leírtakkal nem értett egyet, ezért az Íróval a szerződést felbontotta.

A szerződésbontás indoka a megbízó szerint, hogy a könyv nem felel meg a szerződésben rögzített célnak, vagyis, hogy alkalmas legyen városmarketing céljára Az Író leadta a kéziratot, amit azután többen – közöttük városvezetők – elolvastak. Egyöntetű véleményük alapján az író negligálja Miskolc kulturális értékeit, erőfeszítéseit, azt hangsúlyozza, ami tönkrement, ami a rossz.

Moldova György szerint ő a könyvben rengeteg pozitívumot leír, rengeteg pozitív személy szerepel benne, meggyőződése, hogy teljes mértékben megfelel annak, hogy Miskolcot… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2009

Urbis, Budapest, 2009

Miskolc

szeretemakönyveket>!

Moldova György: Érik a vihar Riport Miskolcról

nekem tetszenek az író ilyetén művei – politika ide-oda – bár én sem értem, hogy mit vártak tőle, talán tündérmesét?

zsoca8711>!

Moldova György: Érik a vihar Riport Miskolcról

Anno nagy hatással volt rám – bár semmi olyat nem olvastam, amivel Pécs külvárosaiban nem találkoztam volna (vagy nem hallottam volna róla legalább), így is maradandó élmény volt.

Emőke_Bozóné_Csernus >!

Moldova György: Érik a vihar Riport Miskolcról

Miskolc, Borsod… különleges hely. Ez a különleges bemutatás nagyon őszinte képet ad a korról, a helyről, az emberekről, társadalomban betöltött szerepükről, fájdalmaikról, reményeikről, reménytelenségükről. Moldova György most sem hazudtolta meg magát. Szókimondó, mint akiket bemutat. Borsodinak lenni kiváltság – borsodinak lenni nehéz teher… Megértem azokat is, akiknek nem tetszik a könyv. Én otthon voltam benne.

icu79>!

Moldova György: Érik a vihar Riport Miskolcról

Én másra számítottam. Sok érdekességet leír a városról, szerintem is a negatívumok dominálnak. Valamint időnként azt éreztem, hogy baromira eltér a témától…

Iza_Rápolti IP>!

Moldova György: Érik a vihar Riport Miskolcról

Első Moldova köteteim, amit olvastam a szerzőtől. Érdekes korrajz a XX. század Miskolcáról. Amint olvastam, az volt az érzésem, hogy az íróval együtt járom a város negyedeit, utcáit. És tetszett benne a diszkrét politikai színezet is.

Traclon>!

A nyomorék… egy monoton szöveget ismételget, lassan fejtem meg a szavait:
– Károlyi, Homovics, Buna, Péter, Zoller, Kovács, Kallus, Csorba, Gyetvai, Nyíri, Palatics.
Egy magamfajta öreg futballőrültnek kell lenni ahhoz, aki a fél életét a pályák lelátóin töltötte, hogy felfogja: egy régi csapatösszeállítást hall; az 1958-59-es szezonbeli Miskolci Vasutas Sport Clubét. Ebben a szezonban az MVSC a labdarúgó NB I-ben játszott, a magyar foci történetében először fordult elő, hogy a várost két csapat is képviselje a legmagasabb osztályban, a másik a DVTK volt.
A nézőtér szintje alá süllyesztett pályájukon, az úgynevezett „Gödör”-ben megfordult minden sztáregyesület: a Ferencváros, a Honvéd, az Újpest.

– Ez az MVSC, amit mond, ugye? – kérdezem. – Maga is játszott benne?
– Nem, csak az úttörőben – mondja, és elfordul.

Emőke_Bozóné_Csernus >!

Nem vagyok biztos benne, hogy a változó körülményekhez mindig okosan alkalmazkodtunk. Ismeretes, hogy állítottuk át üzemeink jelentős részét előbb szénről olajra, aztán gázra. Az 1980-as évek közepén a kormányzat sok pénzt fektetett be ezen a területen. Jutott a mi térségünkbe is, Miskolc, Ózd, Salgótarján vidékére, azzal a céllal, hogy összefogottan a bányászat és a kohászat közös fejlesztésére használjuk fel. Számos nagy arányú terv született, itt is keresztülhúzott azonban minden törekvést a szervezettség hiánya, a hagyományos magyar átok, a túlzásba vitt becsvágy … Nem állítom, hogy a bányászkodás és kohászat még évtizedekig fennmaradt volna, de hosszabb időre ki lehetett volna tolni a csődöt.

10. rész Pusztuló ipar

Outwar>!

Komlóstető lakótelep építésénél az ide költözők hangulatára is gondoltak. Viszonylag kevés a toronyház,több négyemeletes ház is akad…

Kapcsolódó szócikkek: Miskolc
Jávori_István I>!

Ami a szocializmusban korrupciónak számított, azt most üzletnek nevezik.

Kapcsolódó szócikkek: korrupció · szocializmus
Traclon>!

Minden épület egy gyufásdobozhoz hasonlított: élére állítva lakóház, lefektetve iskola vagy más középület hangulatát keltette.

Outwar>!

Miskolcon már nem számít rendkívüli eseménynek egy-egy pisztolylövés vagy más hasonló terrorcselekmény.

Kapcsolódó szócikkek: Miskolc
Outwar>!

Ezt a folyamatot az emberek pszichikai alapállása csak felerősíti.Igénytelenség,a becsvágy hiánya,az adott helyzetbe való beletörődés jellemzi legtöbbjüket.

Iza_Rápolti IP>!

Egy kis fa vékony gyökere megerõsödik és áttöri az õt eltakaró betont.