Az ​Abortusz-szigetek 35 csillagozás

Szatírák, történetek
Moldova György: Az Abortusz-szigetek

Nem, nem, kedves olvasó, az Abortusz-szigetek nem a Kanári-szigetek mellett található, nem afféle kellemes üdülőhely, idegenforgalma minimális, azon egyszerű oknál fogva, mert nem található a térképen. Ámbár mégis létezik, hogy hol?… ez egyelőre maradjon az író és a kiadó közös titka, hisz egy fülszövegtől mégsem várható el, hogy bedekkerként viselkedjék. Mindazonáltal az Abortusz-szigetek beutazható, miként Liliput vagy Kazohinia. S hogy kik lakják, megtudhatjuk az első hazai, hamisíthatatlan gulliveriádából, ami, mondanunk sem kell, tősgyökeres szatíra á la Moldova, telve kíméletlen iróniával, gyilkos humorral. A címadó szatírán kívül, amely kisregény méretű, még számos történetet, anekdotát tartalmaz a kötet, megannyi szórakoztatva elgondolkodtató írást, a Kossuth-díjas írótól megszokott élvezetes, színes stílusban.

Eredeti megjelenés éve: 1989

Magvető, Budapest, 1989
318 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631415384 · Illusztrálta: Kaján Tibor

parlament

Bla I

Moldova György: Az Abortusz-szigetek Szatírák, történetek

Moldova egyik jelentős szatírája volt Az Abortusz-szigetek –, mely a két rendszer határvonalán született – azóta persze több is keletkezett – mintha a szerző kínjában akarná nevettetni az olvasót a görbe tükrükkel. Az írás abszurd módon mutatja be, ill. elemzi a helyzetet: a szocialista tervgazdálkodás logikája fenntarthatatlan, e logika hirtelen föllazulása viszont garantáltan a széteséshez, pusztuláshoz vezethet, s helyenként már vezet is. S Moldova György – szerintem – még mindig nagy igazságokat vág a fejünkhöz az azóta megjelent szatíráiban is. Lehet őt fitymálni – kit nem lehet? – de érteni kellene inkább gondolatait, szándékait. Az Abortusz-szigetek egy utópisztikus groteszk – Moldova azért hívja fel rá a figyelmet, hogy elkerülhessük veszélyeit. S ezt csak köszönni lehet neki, hisz ezek a gondolatai is – viccességük mellett – aktuálisak is. Én nagyon kedvelem, s aki érti őt – nem nagyon érezhet másként.

Outwar

utópisztikus kommunizmus – így helyes
VICC

szalma

Moldova György: Az Abortusz-szigetek Szatírák, történetek

a könyv elején lévő anekdoták nagyon tetszettek.:)
viszont a lényeg, az Abortusz-szigetek számomra túl utópisztikus.

JuDait

Moldova György: Az Abortusz-szigetek Szatírák, történetek

Helyes kis történetekkel kezdődik a könyv, sok-sok iróniával megfűszerezve. A címadó szatíra kissé túlfolyt számomra, néhol untam a sok mellébeszélést, de mindvégig szórakoztató volt. Erősen hajaz szerintem az 1984-es történetre, csak még inkább elvontabb és humorosabb.

bozs

Moldova György: Az Abortusz-szigetek Szatírák, történetek

Az könyv elején lévő 3-5 perces anekdoták viccesek voltak.
A 2 önéletrajzi történetke is jó volt.
De a címadó kisregény nem tetszett. Számomra száraz és nagyon groteszk volt.

Juditha P

Moldova György: Az Abortusz-szigetek Szatírák, történetek

Moldova! :) Nagyon szerettem, most is szeretem.

RitaVitrol

Moldova György: Az Abortusz-szigetek Szatírák, történetek

Az Abortusz-szigetek olyan 1984-es.. vicces formában..:)

Carmilla

– Te tudod, hogy öt évvel ezelőtt, mikor összeházasodtunk Izabellával, neki volt egy óbudai blokklakása, ott kezdtük el a közös életünket. Az első időben észre sem vettem, hogy hol lakunk, szerettük egymást éjjel-nappal, megszületett a két fiunk: Huba és Vlagyimir.
     A riporter értetlenül húzta fel a vállát.
     – Már megbocsáss, de hogy adhattál a fiaidnak két ilyen különböző nevet?
     – Nézd: az ember sohasem tudhatja, hogy itt milyen világ lesz, a dolgok jelenlegi állása szerint legalább az egyik keresztnévvel érvényesülni lehet majd – ez ötvenszázalékos esély, pont ötven százalékkal több a semminél.

45. oldal, Egy kiállítás megnyitójára (Magvető, 1989)

Kapcsolódó szócikkek: név · névadás
Carmilla

– Ön is tisztában van vele, hogy egy ideológiának nemcsak pozitív elemeket kell tartalmaznia, hanem kirekesztő jellegű is kell hogy legyen. Mindenképpen szükség van egy olyan rétegre, melynek gyűlöletével az emberek levezethetik felesleges indulataikat, és az odatartozókat lenézve jobb véleményt táplálhatnak önmagukról és a helyzetükről.

234. oldal, Az Abortusz-szigetek (Magvető, 1989)

Kapcsolódó szócikkek: gyűlölet · ideológia
Carmilla

[…] Itt az ellenzéki képviselőknek nincsen kiket képviselni – nem lévén kizsákmányolt osztály vagy elnyomott nemzetiség –, ezért ők csak azért kerültek be a parlamentbe, hogy bizonyítani tudjuk a rendszerünk demokratikus voltát.

237. oldal, Az Abortusz-szigetek (Magvető, 1989)

Kapcsolódó szócikkek: parlament
Carmilla

– Úgy tapasztaltuk, hogy a mi állampolgárainknak jóval nagyobb örömöt okoz az a tudat, hogy mások veszítenek, mintha ők maguk nyernének, mindenkit tökéletesen boldoggá tesz, ha azt tapasztalja, hogy a másiknak még rosszabbul megy, mint neki.

256. oldal, Az Abortusz-szigetek (Magvető, 1989)

Carmilla

A feljelentés a huszadik század egyetlen igazi tömegsportja Magyarországon.

35. oldal, Matuska visszatér (Magvető, 1989)

bozs

Ui. Olvastam művét, a Bibliát, bizonyára érdekli egy pályatárs véleménye. A Biblia nagyon érdekes, de vannak fenntartásaim vele kapcsolatban, figyelemre méltó részletek mellett néhol kimunkálatlannak, elnagyoltnak tűnik, mint az én régi falusi tanítóm szokta mondani: még egy kicsit rágni kellett volna a ceruza végét – de erről majd a személyes találkozáskor.

9. oldal Kajli Jenő levele Istenhez

wnszdl

Mint bizonyára tudja Dante Isteni színjáték-ából, a pokolba vezető út jó szándékkal van kikövezve. Nos, ez a burkolóanyag mostanában már teljes hiánycikknek számít.

Biró_Krisztina

Soha sem voltam különösebben ügyes, de lassan belejöttem: először villanykörtéket cseréltem ki, a létrát két rendőrbarátom fogta.

Carmilla

A túlvilág határán Kharón, a révész várta csónakjával az érkező lelkeket, sorra beszedte tőlük az átkelésért járó pénzdarabot, mikor Jenőre került a sor, ő határozottan nemet intett, és felmutatta újságíró-igazolványát:
     – Bérlet!

6. oldal, Mennyei aluljáró (Magvető, 1989)

Kapcsolódó szócikkek: Kharón
Carmilla

Akkora szíved van, hogy egy hentes házat venne rajta.

106. oldal, Hajrá, Pénzügyőr! - Önéletrajzi töredék (Magvető, 1989)