A ​tékozló koldus 15 csillagozás

Riport az egészségügyről
Moldova György: A tékozló koldus Moldova György: A tékozló koldus Moldova György: A tékozló koldus Moldova György: A tékozló koldus

„Az életed hossza leginkább a havi jövedelmedtől függ…”

„Iványi Gábor eddig háttérbe húzódott, hogy jelenlétével ne befolyásolja a beszélgetés menetét, most közelebb lép, meg akarja mutatni a menhelyi hierarchia csúcsát: az átmeneti szállást. Menet közben az udvaron kiáltozásra leszünk figyelmesek: egy részeg férfi vitába bonyolódott az ügyeletesekkel: azt követeli, hogy engedjék be éjszakára a fapadosba. Ittas állapota már önmagában kizárja ebből a lehetőségből, de súlyosbító körülményként, notórius tolvaj hírében is áll. Iványi Gábor közli vele, hogy már nem maradt fekvőhely, menjen át az Előd utcai szállásra, ha siet, ott még nyitva találja a kaput. A részeg átkozódva-fenyegetődzve távozik.”

Eredeti megjelenés éve: 2003

patológus · hajléktalan

Budapest · Magyarország

Bélabá>!

Moldova György: A tékozló koldus Riport az egészségügyről

Megdöbbentő kép az egészségügy siralma állapotairól. Egyes részeknél komoly lelkierő kell az olvasáshoz, annyira elkeserítő a helyzet Moldova szerint.

Moldova György: A tékozló koldus Riport az egészségügyről

A borító az borzasztó, értem én, hogy spórolni akartak rajta, de hogy kinek jutott eszébe Comic Sanst használni egy ilyen témájú könyv címében és fülszövegében… Na, mindegy.
    1. kötet – A mentőkről szól. Elég érdekes volt, és a közben eltelt 15-16 év nem sok változást hozott…
    2. kötet – Itt betekinthetünk a hajléktalanellátás sötét bugyraiba és a magánkórházak fényűző világába. Aztán a 80. oldalnál hirtelen megtorpantam, ugyanis utána rögtön a 161. következett. Előrelapoztam, hátha csak elkeveredtek az ívek, de sajnos, pár oldal így is kimaradt, és csak a 97. oldalon tudtam folytatni az olvasást. Kárpótlásképpen viszont a képmelléklet is duplán szerepel…
    3. kötet – Itt kedvenc témáim is előkerültek: OPNI, szervátültetés stb. Az illusztrációk is ebben a kötetben a legérdekesebbek, pszichiátriai betegek alkotásai egészen a 10-es, 20-as évekig visszamenőleg. (Vajon mi lett ezzel a gyűjteménnyel azóta?)

Juditha P>!

Moldova György: A tékozló koldus Riport az egészségügyről

Hozta a szokott Moldova formát. Pont ettől volt a rengeteg adat mellett lebilincselő. Kifejezetten szerettem ezt a könyvet.
És a végén szó esett egy olyan projektről is, amelyet igen közelről volt szerencsém végignézni, még a tervezőasztalon, ám az építészeti beruházás feleslegesnek bizonyult finanszírozatlanság miatt. Elszomorított, hogy ismét rengeteg munka a semmiért. Mint az egészségügyben megszokott…

talisen>!

Moldova György: A tékozló koldus Riport az egészségügyről

Jó könyv, a szerzőtől megszokott olvasmányos módon ír egy szakma (vagy inkább hivatás – Moldova jó érzékkel találja meg a munkájukat hivatásként, szenvedélyként megélő embereket) képviselőiről.

Személyes élményem néhány évvel ezelőttről van: egész napos erdei program után egy nagyobb (15-20 fős) csapattal jöttem haza és a véletlen (vagy a Sors?) szeszélyéből egy nálam néhány évvel idősebb, korábban soha nem látott hölgy autójába kerültem, aki az egyik barátom feleségének az ismerőse volt. Hazafelé mindenféle semleges témákról beszélgettünk, egészen addig, amíg, már az M-akárhányason, sötétben haladva szemből megjelent egy teljes harci díszben száguldó rohammentő. Ekkor sofőrömből halkan, szinte sóhajtásként törtek elő a következő mondatok: „Milyen gyönyörű ez a bestia! Ó, hogy mennyire hiányzik!”
Kezdtem érezni, hogy ha jól kérdezek, akkor a korábbiaknál érdekesebb dolgokat tudhatok meg tőle. Így is volt, épp csak egy finom bátorításra volt szükség és már mesélte is, hogy a jelenlegi, kórházi munkája előtt mentőorvos volt. Mint minden mentős, Ő is megdöbbentő dolgokat élt át, balesetek, a város legrosszabb részein teljesített vonulások, stb.
Innentől sajnos már repült az idő és el is jött a pillanat, amikor kiszálltam az autóból, pedig az ilyen embereket még nagyon sokáig tudnám szótlanul hallgatni…

Ezért is szeretem Moldova riportkönyveit – Gyuri bácsi szájával mesélnek a hétköznapi hősök, nekem pedig nincs más dolgom, csak hallgatni őket.

Már az első rész is jó volt, de ez a rész talán még jobbra sikerült. Szomorú, hogy 10 évvel később sem változott szinte semmi, ami pedig igen, az csak rosszabb lett.

csikosarpad>!

Moldova György: A tékozló koldus Riport az egészségügyről

Megrázó, de érdekes olvasmány az ország mentős állományáról a ’90-es évekből.

Carmilla >!

[…] Mindenben külső alapítványok és cégek segítségére szorulunk. Ők küldenek süteményt a rendezvényeinkre, ők vettek nekünk televíziót, egy tanfolyamot úgy tudtunk megrendezni, hogy Sorostól kaptunk tíz számítógépet.

248. oldal, 3. Járókerettel Európába (Urbis, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: Soros György
Carmilla >!

– Biztos ismeri azt a régi mondást, hogy a cukrász habbal takarja el a selejtjét, a kőműves malterral, a mentős pedig földdel.

167. oldal, 1. A mentők csillaga (Urbis, 2003)

Carmilla >!

– …A mi világunkban a szegénység szinte azonos fogalom a betegséggel, és a szegénység felszámolása nem egészségügyi kérdés.

255. oldal, 3. Járókerettel Európába (Urbis, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: betegség · szegénység
Carmilla >!

– Egészségügy, persze, mindig volt és mindig lesz, csak nem mindegy, hogy milyen színvonalon. A magyar és a nyugati egészségügy úgy távolodott el egymástól, mint a nyíló olló két szára.

38. oldal, 3. Járókerettel Európába (Urbis, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: népegészségügy
Carmilla >!

– …A Fidesz, mikor hatalomra került, tíz prioritást állított fel, az egészségügy a hetedik helyre került, és a fiúk úgy tanulták a nyugati politikai iskolákban, hogy mindig csak az első néggyel kell törődni.

255. oldal, 2. A foltozott halál (Urbis, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: egészségügy · Fidesz

[…]
     – Miért nem kedvelik magukat?
     – Egy orvos számára csak egy felesleges dolog léteik: a beteg, ha ő nem volna a világon, semmi bajuk sem lenne, mi meg zavarjuk vele. Emlékkönyvbe kellene írni azoknak az orvosoknak a nevét, akik csakugyan szeretik a betegeket.

201. oldal, 1. A mentők csillaga (Urbis, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: beteg · orvos
Carmilla >!

A befejezett öngyilkosságok 60-65 százalékát nem kezelt depresszióban követik el.

233. oldal, 3. Járókerettel Európába (Urbis, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: depresszió · öngyilkosság
Carmilla >!

– A gazdagok nem bíznak a magyar egészségügyben, régen Bécsbe mentek ki kezeltetni magukat, aztán Hamburg jött divatba, most az Egyesült Államokban fekvő Houston lett a sikk. Jellemző, hogy még a magyar professzorok java része is külföldön operáltatja meg magát. Úgy látszik, tudnak valamit a hazai állapotokról.

29. oldal, 1. A mentők csillaga (Urbis, 2003)

Moldova György: A tékozló koldus Riport az egészségügyről

Kapcsolódó szócikkek: Houston (Texas, USA)
Carmilla >!

– A Fidesz nomenklatúrájának egyik nagy neve, „civilben” diagnosztikai szerekkel foglalkozó nagykereskedő, sorra privatizálta a fővárosi kórházak laboratóriumait. Általában az igazgatóval és a laborvezetővel tárgyalt, a dolgozók megkérdezése nélkül döntöttek. A váltás után sok helyen kirúgták a személyzet nagy részét, és a maguk embereit rakták oda.

71. oldal, 3. Járókerettel Európába (Urbis, 2003)

Carmilla >!

– A legfőbb nehézséget a donorok hiánya jelenti – folytatja R. doktor. – Az emberek többsége irtózik a gondolattól, hogy a halála után kivegyék valamelyik szervét. Az egyház úgy vélekedik, hogy csak emberbaráti alapon és előzetes beleegyezéssel kerülhet rá sor. A cigány babona pedig minden csonkítást kizár, mert azt képzelik, hogy a test az Utolsó Ítélet napján olyan állapotban fog feltámadni, mint ahogy a temető földjébe került.

108. oldal, 3. Járókerettel Európába (Urbis, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: donor