A ​madarak világa 1 csillagozás

Mödlinger Pál – Kapocsy György: A madarak világa

Könyvünk ​a madarakról szól, de bátran mondhatjuk – másként, mint a századunkban megjelent madártani munkák. A szerzők a madarat mint élőlényt mutatják be: a könyvet olvasva értjük meg, hogy a repülés milyen mélyrehatóan átalakította szervezetük felépítését és működését, s a ma élő madarak mennyire tökéletes lények – gondoljuk csak el, a vízimadarak zöme otthonosan mozog a vízen, a víz alatt, a földön és a levegőben. Választ kapunk olyan kérdésekre, hogyan alakultak ki a madarak a hüllőkből, hogyan fejlődik az embrió a tojásban, mik a madár repülésének fizikai, energetikai és élettani alapjai, vagy hogyan magyarázza az élettan a számunkra olyan „megfoghatatlan” jelenségeket, mint a tájékozódási képesség, a vonulás, stb.
Hasonló kérdéseket hasonló igénnyel Chernel István fejtegetett 1899-ben megjelent könyvében. Mi az ő nyomdokain kívánunk haladni – témánkat kibővítve a tudomány azóta elért eredményeivel, és mondanivalónkat – ahol erre mód volt – fényképfelvételeken megmutatva… (tovább)

>!
Natura, Budapest, 1980
230 oldal · ISBN: 9632330536

Kedvencelte 1

Várólistára tette 1


Kiemelt értékelések

Amrita I>!
Mödlinger Pál – Kapocsy György: A madarak világa

Nem egy mai darab de ma is jó alapot ad. Viszont rendesen meg kell küzdeni vele Nem is tudom pontosan kinek akarta írni a szerző mert közelebb van az egyetemi tankönyvekhez mint a laikusoknak szóló ismeretterjesztő íráshoz. Az állatszervezettantól kezdve a fizikán és a rendszertanon át minden van benne. Az alapvető elgondolás szerintem borzasztó izgalmas hogy a madárral mint élőlénnyel foglalkozik és nem az egyes fajokkal. Elkezdi paleontológiával, és végig megy a repülés mikéntjén és a madár szervezet működésén, a vonuláson és fióka nevelésen… Persze van benne pár dolog ami azóta másképpen van, pl a daru azóta újra költött itthon. :)


Hasonló könyvek címkék alapján

Orbán Zoltán: Madárbarátok nagykönyve
Schmidt Egon: Madarak Budapesten
Schmidt Egon: Kócsagok birodalma
Schmidt Egon: Madárdalos emlékeim
Herman Ottó: A madarak hasznáról és káráról
Papp Gábor – Kovács András – Turny Zoltán: Magyarország ragadozó madarai
Schmidt Egon: Miért énekel a fülemüle?
Schmidt Egon – Bécsy László: Ezer ágán ezer fészek
Schmidt Egon: Madárlexikon
Haraszthy László: Magyarország fészkelő madarainak költésbiológiája I-II.