A ​nehézsúly szépe 3 csillagozás

Moa Herngren: A nehézsúly szépe

Annie ​Ek több mint kétszáz kiló, ám képtelen szakítani kényszeres táplálkozási szokásaival. Borzasztóan magányos, napjait a Facebookon és az Instagramon töltve álmodja bele magát mások életébe. Egy nap felkeresi Camilla Wildow, a rámenős tévés szerkesztő, és ráveszi, hogy vegyen részt A mérleg jegyében című fogyókúrás műsorban.
Johanna Broman tévés műsorvezető a márkás áruk rabja, és tetemes adósságai ellenére sem tud felhagyni a folytonos vásárlással. Várja a nagy dobást, melynek köszönhetően majd ismert tévés személyiség lehet, kiléphet a sztárolt műsorvezetők árnyékából, rendezheti az anyagi helyzetét, és megadhatja tinédzser fiának azt a kényelmet, amit a gyerek az apjánál – Johanna volt férjénél – természetesnek vesz. Amikor rábízzák A mérleg jegyében vezetését, közönségsikert szimatol, és bizakodva elvállalja.
Jarmo Fäldt producernek óriási a szakmai hitele. Azt viszont kevesen tudják, hogy az általa bóvlinak tartott fogyókúrás műsor készítését csak azért… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2018
296 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634750826 · Fordította: Papolczy Péter

pável P
Moa Herngren: A nehézsúly szépe

Nem a skandináv humoros regények sorába tartozik a svéd médiamunkás könyve (a svéd cím, Tjockdrottningen, szó szerint: Vastag királynő). Nem is a kóros kövérség nagyregénye (ahhoz túl karcsú is lenne). A kínos kövérség, mint fogyatékosság csak a mindennapok kínálta példázat a szerzőnek: pótolhatná más nyomorúság is, pl. végtagcsonkaság vagy mentális betegségek, a szálakat mozgató tévéstúdió legföljebb más-más szakterületen találna hozzá szakembert: személyi edzőt vagy másféle protézisgyártót. Nem az ’ég a zsír’ a jelszó a könyvben – bár a szereplőket próbálják majd sokat égetni a tévében –, gyorsan kiderül, hogy a Botero-i alkatúak lelke van rendben leginkább, és a fitt, kockahasú főszereplők lelke a leginkább pestises.

A script röviden: egy extrán kövér nőt spoiler főműsorba emel egy tévécsatorna, hogy a tisztelt publikum sírva-nevetve követhesse, hogyan próbál lefaragni a két mázsájából. Persze semmi nem úgy sikerül, mint a forgatókönyvben. Közben megismerjük a valójában hiéna és sakál vérvonalról kitenyésztett tévés nagykutyákat, meg alámerülünk a zsírredők mélyére, ahol Annie, egy egészen normális, csak épp szorongó, kedves, de magára hagyott lélek vegetál.

A média munkásairól nem túl ragyogó bizonyítványt állít ki, de szerencsére csak kevés főszereplő egydimenziós: pl. Camilla karaktere színtiszta alakoskodás, ám a szélhámosságiban zseniális szerkesztő „drámai büntetése” elenyésző lesz tettei mértékéhez képest. Johannát, a műsorvezetőnőt lelki defektusai (vásárlási mánia, like-függőség) csak szánni valóvá teszik, nem „bűnössé”*. Jarmo, a producer karaktere kb. a kiégett sakálból és az agyonhajszolt édesapából lett egybegyúrva. spoiler Úgy tűnik, a mellékszereplők súlyozása, illetve a többszálú cselekmények elvarrása c. órákról hiányzott a kreatív írás tanfolyamon a szerző.
Szóval nem épp chik-lit spoiler, de nem is „társadalmi nagyregény”, netán modern korrajz, de ha csak felcsiklandozza a testi/lelki hájredőink közt morzsaként megbúvó lelkiismeretünket a média és a társadalmi elvárások hamisságai ügyében, nem hiába égettünk el olvasás közben úgy 140 kiló zsírt – mármint Annie bőre alól.

(*ps. – jobban megnézve a szerző életrajzát (tévés munkák dögivel), kíváncsi lettem, vajon mennyire és milyen arányban tartalmaz önéletrajzi elemeket Camilla illetve Johanna karaktere.)

plussz
Moa Herngren: A nehézsúly szépe

Egy Nick Hornby regènyhez tudnám hasonlítani, némi Fredrick Backman “beütèssel”; nekem nagyon tetszett, gondolkodtam is, hogy feltegyem- eladni, cserère, mert az sem baj, ha megmarad. A címszereplôn kívül további három majdnem fôszereplô sorsát, mozgatórugóit ismerhetjük meg. Nèhol drámai, néhol megmosolyogtató, nagyon mai történet külcsínyrôl, belbecsrôl, sikerrôl, válágról,függôségekrôl, törtetésrôl….El tudnèk kèpzelni az egyes szereplôkrôl továbbikülön regènyeket!