Grandmaster ​of Demonic Cultivation: Mo Dao Zu Shi 4. (Grandmaster of Demonic Cultivation 4.) 20 csillagozás

THE LONG WAY HOME

History stands poised to repeat itself as Wei Wuxian and Lan Wangji are besieged by walking corpses atop the Burial Mounds. It is here fate offers them a second chance to protect their loved ones and unmask the true instigator of this grisly onslaught. As shocking revelations shake the cultivation world to its very core, the unlikely couple becomes preoccupied with other matters--like an evening of drunken impulse that may push their budding relationship into bold new territory.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Danmei Seven Seas Entertainment angol

Seven Seas Entertainment, Los Angeles, Kalifornia, 2022
388 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781638583011 · Fordította: Suika · Illusztrálta: Marina Privalova
Seven Seas Entertainment, Los Angeles, 2022
406 oldal · ASIN: B0BNN79Z83 · Illusztrálta: Marina Privalova

Wei Wuxian · Lan Wangji · Lan Xichen · Wen Yuan

Mo Xiang Tong Xiu: Grandmaster of Demonic Cultivation: Mo Dao Zu Shi 4.

Picit csalódott vagyok, de az csak azért, mert a könyv vége ott van ahol, amúgy meg le vagyok nyűgözve. Volt egy pont mikor kétségbe estem, h csak a múltban fogunk időzni. Ellenben jó volt részletesen megismerni hogyan jöttek el a végső idők. Aztán meg a jelen! Gyermekemet idézve asztapaszta milyen paszta :O

Eszti_TDA P>!
Mo Xiang Tong Xiu: Grandmaster of Demonic Cultivation: Mo Dao Zu Shi 4.

Wei Wuxian, 20 years old: No, I'm never gonna like anyone. Or at least, I don't want to like anyone that much. Isn't that the same as putting reins on my own neck?
Wei Wuxian, 13 years later: I would go anywhere that you lead / I am hopeless, breathless, burning slow / Touch me, hold me, tell me, „I won't let you go” / I won't leave, it's a need off

Előre is elnézést, de ez egy kisregény lesz. :'D Nagy része az értékelésemnek valójában a karakterek viselkedésének elemzése lesz, színtiszta agymenés. Szeretnék megkímélni tőle mindenkit, aki nem szereti az ilyet. off

Azok közé a molyok közé tartozom, akik szeretnek zenét hallgatni olvasás közben, de leginkább olvasás után, hogy újra tudják élni az olvasottakat, és az érzelmeket, amiket a könyv átadni igyekezett.
Nem minden könyvvel működik persze, mert érzelmileg kötődnöm kell a szereplőkhöz/történethez ahhoz, hogy ilyen szinten empatikus tudjak lenni, bele tudjak helyezkedni a karakterek helyzetébe, de ennek az írónőnek soha nem okozott problémát az említett feltételek megteremtése.

A könyvet két nagy részre tudnám osztani, belegondolva pedig tudat alatt mindegyikhez párosítottam egy dalt, ezek pedig: Stealth – Judgement Day & Taylor Swift – Need.
Szerintem már ez nagyon szépen szemlélteti a kötet kettősségét.

Eleve a múltból indulunk, és őszinte kell hogy legyek, a korábbi részekhez képest is nehéz volt megemészteni, ami elénk került. Akárhogy is nézem, valahogy mindenkinek a cselekedeteiben volt logika, senki sem vádolható meg egyértelműen, ami számomra roppant frusztráló, de nagyon szépen látszik, hogy soha semmi nem fekete-fehér.
A korábbi értékelésemhez hasonlóan most is szeretnék külön kitérni a női karakterekre, akik az MDZS-ben szerintem nagyon jól lettek megírva, csak kár, hogy ilyen kevés idő jutott rájuk. Wen Qing, Mianmian és Jiang Yanli minden jelenetben magára vonzotta a tekintetem. Főleg a másodjára említett hölgy felszólalása hagyott bennem mély nyomot a könyv elején. Odaállt, elmondta, amit akart, és nem hajolt meg senki előtt, nem árulta el a meglátását, véleményét.
Yanli-val kapcsolatban azonban egy a történettől valamelyest független idézet maradt meg, amivel a fandomon keresztül találkoztam.
„When is a monster not a monster? Oh, when you love it.” ~ Caitlyn Siehl
Legyünk őszinték, Wei Wuxian élete egyre inkább zsákutcába torkollott, ahogy haladtunk előre az időben, holott eleve nem volt jól mentálisan spoiler, az általa okozott sok halál, az őt körülvevők távozása pedig csak még nagyobb töréseket hagytak az eleve törékeny elméjén, míg spoiler, vele együtt pedig Jiang Cheng is szépen lassan teljesen kicsúszott a kezei közül azzal a kevés önkontrollal együtt, amilye addig volt.
Mégis úgy tűnt, hogy Yanli spoiler sem okolta Wei Yinget amiatt, amit tett. Nem volt képes gyűlölni, nem fordult ellene, ami elképesztő teljesítmény. Ha közelebbről vizsgálom a viselkedésüket, mindketten túl mélyen szerettek másokat ahhoz, hogy önmagukat helyezzék első helyre, és végül a saját altruizmusuk végzett velük. Yanli spoiler olyan kegyetlen módon koronázta meg a múltbéli szálat, hogy köpni-nyelni nem tudtam. Nincsenek szavak.
Az egyik legtökéletesebb tragédia, amit valaha olvastam.
off

Kiveséztük a fájdalmasan depis részt, most jöjjön a fluffy depis epizód, amihez Taylor Swiftet hallgattam. Leszögezném, hogy nagyon szeretem az énekesnőt, és ha valamihez párosítom a dalait, az hatalmas megtiszteltetés a részemről.
Ami a jelent a nyomozás és a múlt felgöngyölítése mellett meghatározza, az Wangxian. Szerintem ezt még leírni is felesleges volt mondjuk, mert aki eddig jutott, annak ez egyértelmű, a szerző nagyon sok időt és energiát fektetett az alakuló kapcsolatuk ábrázolásába.
Az első rész után eljutottunk arra a szintre, hogy kedves szemszög karakterünk rájött, mit is érez off Vak vezet világtalant módi szerint mindenki csak utalgat, de senki nem mond semmit, közben meg aki csak találkozik velük átlát a szitán off. Az egész helyzet olyan nevetséges, hogy a halánték masszírozás–szemforgatás–hangos nevetgélés között ingáztam szinte minden pillanatban. Persze nem panaszkodom, mert nagyon élveztem ezt a szálat. Wei Ying merész és magabiztos személyisége szembe került a belső bizonytalanságával, ami nagyon sok vicces és imádnivaló pillanatot szült. Nagyon szeretem ezt a kettőt, mint couple-t.

Történt még valami nagyon fontos a könyv ezen részében, ami mellett nem fogok tudni elmenni szó nélkül, az pedig a „leleplezés” volt Yunmengben. spoiler
Legyünk őszinték, Clan Leader Jiang nem egyszerű eset. Természetéből és személyiségéből adódóan nagyon makacs, indulatos, és szerintem az apjával való kapcsolatából adódóan elég bizonytalan, amin Wei Wuxian jelenléte felnőve abszolút nem segített. Csak alapot adott neki, hogy mihez méregesse magát, és az anyja is állandóan csak arról tudott beszélni, hogy miben marad el a másik fiúhoz képest. Hiába nem Jiang Cheng, hanem Wei Ying ellen beszélt, ez az általában jelen levő fiára sem volt jó hatással.
Miután felnőttek újabb szakadék nyílt köztük spoiler, erre most kiderült ez.
Hogy intézzük el egy felnőtt férfi mentális összeroppanását? Hát így.

off

Huhh. Kicsit hosszú lett, de ennyi baj legyen.
Alig várom, hogy folytatni tudjam a történetet! Már tényleg nincs sok hátra. :D

Tori0925 P>!
Mo Xiang Tong Xiu: Grandmaster of Demonic Cultivation: Mo Dao Zu Shi 4.

Az angol kiadásnál ez a kedvenc kötetet. Benne van az összes kedvenc kedvenc jelenetem. A múlt és a jelen még mindig nem teljesen ért össze, de imádom a kis oda-vissza utalgatásokat. (Amit, így többedik olvasásra értek és értékelek. És megtalálok.)
Wei Wuxian megérdemli a világ legnagyobb ölelését. És tudjátok mit, Lan Zhan is megérdemli ugyanezt.

Kblanka>!
Mo Xiang Tong Xiu: Grandmaster of Demonic Cultivation: Mo Dao Zu Shi 4.

Az egyetlen hibája ennek a könyvnek, hogy nem tartott tovább.

Valamiért azt feltételeztem, hogy több minden fog történni ebben a részben, ha már több mint 400 oldalas könyvről beszélünk. De ismerem az eredeti történetet (plusz a Netflix sorozatot is láttam), szóval tudom, hogy még azért van hátra bőven cselekmény.

Egyedül talán kritikának azt tudnám mondani, hogy kevésbé volt érdekes, mint az előző három (így is nettó kb. 4 óra kellett csak, hogy elolvassam, de az elv marad).

Persze azért kárpótolt a plot a részben bőven, szó se róla, de annyival több minden cselekményre számítottam (vagyis reméltem), de mindezt persze azért, mert nem tudok betelni a szereplőkkel és a sztorival :)

mellons>!
Mo Xiang Tong Xiu: Grandmaster of Demonic Cultivation: Mo Dao Zu Shi 4.

Yanli sorsáért örökké fájni fog a szívem. Még úgy is, hogy a könyvben jóval kisebb a szerepe, mint a sorozatban, így talán kevésbé élhető át, mit is okoz pontosan a hiánya. Az utolsó csapás Wei Yingnek. Az utolsó törés az öccsével való kapcsolatának. Az utolsó csepp a pohárban.
Jiang Cheng meg talán sosem tudja majd legyőzni a természetét, amiben annyira az anyjára ütött, hogy a saját apjával sem találta meg soha igazán a közös hangot. Madam Yu minden Wei Ying elleni mocskolódásával tulajdonképpen a fiának talán jobban árt, aki valljuk be, sosem tudta felülmúlni őt. Még emiatt is mindig őrlődik, mert testvéreként szereti, de egyben örök versenytárs is, pedig nem is ők akarták így.
De legalább minden Wei Ying-Lan Zhan interakció egyre jobb és jobb, már csak a tetőpontra várunk. Azért most már Lan Zhan minden cselekedete elég egyértelmű, mindenki tudja Wei Yingen kívül, hogy mi a helyzet. A minden másban oly annyira eszes, találékony és magabiztos férfi valahogy a legfontosabbra mégis vak marad. Egyelőre. :)
Ez a kötet is gyönyörű. Öröm látni milyen gonddal adták ki. Bár itthon is ilyen lenne anyanyelven.

Dia9117>!
Mo Xiang Tong Xiu: Grandmaster of Demonic Cultivation: Mo Dao Zu Shi 4.

ez egy lelkileg iszonyatosan megterheló kötet, nagyon sok gondolkodni valóval és egy egészen pontos rajzzal arról, ahogy a világ társadalmai, közösségei működnek. Tudtam, hogy nehéz lesz, de arra nem számítottam, hogy ennyire. Igaz, a végén felcsillan valamicske remény. Remélem, az utolsó kötetben most már igyekszünk majd tényleg a jóra koncentrálni.
Kicsit bővebben:

CsepAdri>!

Lan Wangji’s movements stalled when he heard this. “Wei Ying!”
Though he shouted the name forcefully, any sober person would have been able to tell that Lan Wangji’s voice was trembling.

Chapter 18: Night Flight

CsepAdri>!

He couldn’t help but wonder, deep down, Was it like this too, back then? A bunch of them gathering somewhere to have a secret meeting, working themselves into a frenzy, then ultimately deciding to besiege the Burial Mounds?

CsepAdri>!

He wasn’t scared of falling. He had fallen many times over the years. But hitting the ground still hurt.
How wonderful it would be if there was someone there to catch him.

CsepAdri>!

Back when he was busy acting the madman and running wild, he had declared that he had to lay next to Lan Wangji before he could fall asleep, among other such things. Of course, it was all nonsense… But somehow, without his realizing it, that “nonsense” seemed to have become reality.
What should I do? Wei Wuxian thought. Does this mean that from now on, I can’t fall asleep in any bed that doesn’t have Lan Zhan in it?!

CsepAdri>!

In fact, he hadn’t forgotten for a moment that the reason he had given Lan Wangji alcohol was to ask him, Hanguang-jun, how do you really see me?

CsepAdri>!

“Wei Wuxian, believe it or not, trouble comes knocking at your door even when uninvited. And while there’s often no way to save someone, there are thousands of ways to harm them.”

Chapter 17: Distance

CsepAdri>!

Suddenly, an unusually powerful urge jolted through Wei Wuxian’s mind.
He wanted to fall again, just as he had back then.
Deep inside him, a voice whispered, If he catches me, I’ll…

CsepAdri>!

The hens sleeping soundly inside were abruptly jolted from their slumber. They flapped their wings like mad, trying to flee. Lan Wangji’s eyes sharpened, and he moved as fast as lightning to nab the fattest of the bunch.
Wei Wuxian was stunned.
The orange hen clucked and cawed wildly in Lan Wangji’s grip, and he very solemnly placed it in Wei Wuxian’s arms.
“Wha—?”
“Chicken,” Lan Wangji said.
“I know it’s a chicken. Why are you giving me a chicken?” Wei Wuxian asked.
Lan Wangji’s face was pulled tense. “For you.”
“For me… Okay.”

CsepAdri>!

“Why don’t I just give you a bath? What do you think?”
Lan Wangji’s eyes widened slightly at this. Wei Wuxian carefully examined his expression.
“Yes or no?”
Lan Wangji immediately nodded. “Yes.”

Tori0925 P>!

„Xian-gege, will Rich-gege come again?”
Wei Wuxian sputtered a laugh. „What? Who's Rich-gege?”
„The rich gege is Rich-gege,” Wen Yuan answered seriously.
„Then what about me?” Wei Wuxian asked.
Sure enough, Wen Yuan replied, „You're Xian-gege. Poor-gege.”

Kapcsolódó szócikkek: Wei Wuxian · Wen Yuan

Grandmaster of Demonic Cultivation sorozat · Összehasonlítás