A ​japánkert titkai 7 csillagozás

Mitsui Sen: A japánkert titkai

A hazánkban élő japán szobrászművész vállalkozott arra, hogy Közép-Európában is megmutassa a japán kertművészet szépségét. Megismerteti az olvasót azzal a szemlélet- és gondolkodásmóddal, amelynek hatására a ház körüli néhány négyzetméterre varázsolják a végtelent, a víz, a föld, a kő, a növény évezredekkel ezelőtt kialakult együttesét.
Reméljük, hogy a sok szemléltető ábra, a Japánban és az itt készült fényképek arra késztetnek jó néhány kertészkedőt, hogy különleges, egyedi hangulatú kertet hozzon létre.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kertünk, házunk, otthonunk Mezőgazdasági

Mezőgazdasági, Budapest, 1987
134 oldal · ISBN: 963232479x

Kovács_Laci>!
Mitsui Sen: A japánkert titkai

Régen olvastam, de nagyon tetszett. Kellően rövid, nem túlmagyarázó. Jól érthető rajzok és tippek vannak benne, hogy bármelyik olvasó kis Buddha-földet varázsolhasson magának a kertje áttervezésével.

Mitsui Sen: A japánkert titkai

Hasznos, informatív könyv. A fényképek régiek, de arra jó az internet. A könyvben a kulturális alapoktól kezdve a növénylistáig sok konkrét, hasznosítható rajz és leírás van. Tőlem távol áll – virág helyett kőcsoport –, de a könyv jó.

Ikarosz>!
Mitsui Sen: A japánkert titkai

Hasznos és érdekes kis könyv. Persze nem leszünk tőle profi kerttervezők, de arra kifejezetten jó, hogy a japánkertek rendezőelveit nagyon jól elmagyarázza.
Az előkert átalakításának senki ne essen neki a könyv alapján, de egy szép kertet látva tudni fogjuk, hogy mi miért került oda, ahova.
Sajnos csak fekete-fehér fotók vannak a könyvben, viszont a rajzok szépek, egyszerűek, de jól átláthatóak és informatívak.

chamichaze>!
Mitsui Sen: A japánkert titkai

Jó kis kompakt bevezető könyv. A régi kiadás hátránya a kicsi sötét elmosódott fotók, cserébe viszont vilàgos, áttekinthető szemléltető rajzok vannak. A legérdekesebb a könyv végén néhány magyarországi megvalósult japán kert példa, amikre állati kíváncsi vagyok, hogy megvannak e még. Például Veresegyházán egy orvosi rendelő kertje, vagy Százhalombattán egy halgazdaságé.(*Veresegyházi megvan még, százhalombattai már nincs)

attatoth P>!
Mitsui Sen: A japánkert titkai

A szerző rövid történeti áttekintést követően ismerteti a japánkert kialakításának alapelveit, az egyes elemek, növények alkalmazásának módozatait. Bár az alapok viszonylag egyszerűek, szerintem nem árt a kerttervezéshez némi művészi tehetség, elhivatottság. A könyvben csak fekete-fehér képek vannak, sajnos többnyire csak közepes minőségűek.

kisssan27 >!
Mitsui Sen: A japánkert titkai

A japán kertek szellemisége, jellemzői, kialakítása. Néhány japán és magyar példával. Fekete-fehér képekkel és sok rajzzal. Kis remekmű.
Sajnos, a japán szavakat a Hepburn-átírás szerint közli, holott volt erre régebben magyar (fonetikus) átírási szabályzat is.

Cicu>!

A kert minden érzékszervünkre ható, térbeli és időbeli művészet.

32. oldal (Mezőgazdasági Kiadó, 1987)

berg>!

Japánban a kert növényanyagának 70%-a örökzöld és csak 30%-a lombhullató.

75. oldal (Mezőgazdasági, 1987)

Cicu>!

A japán ember számára a természet annyira fontos és megbecsült világ, hogy életvitelét a természet felé való teljes kitárulkozás, a természetből való örök élményszerzés jellemzi.

22. oldal (Mezőgazdasági Kiadó, 1987)

Cicu>!

Az európai és japán ház és kert közötti különbséget a nyugati és keleti ember természetszemléletének alapvető különbsége alakította ki. A nyugati kultúrákban a mindenek fölött álló embercentrikusság a lényeg. Ez a mentalitás sokszor a természet elhanyagolásáig, lekicsinyléséig, tagadásáig fajul. […] A japán természetszemléletben az ember csak egy parányi kis része a természet egészének. Tudata csak arra jogosítja fel, hogy igyekezzen a természetet minél mélyebben, nagy alázattal megismerni, mert csak így van létjogosultsága a természetben.

23. oldal (Mezőgazdasági Kiadó, 1987)

berg>!

Nincs szomorúbb látvány egy gondozatlan kertnél.

29. oldal (Mezőgazdasági, 1987)

berg>!

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a japánkert a természeti látványt visszaadó, dekoratív alkotás.

30. oldal (Mezőgazdasági, 1987)

berg>!

A természetben kevés az egyenes vonal és nagyon ritka a teljes szimmetria. Ezeket a kompozíciós elemeket lehetőleg ne használjuk a kert kialakításakor sem. Indokolt esetben, néha alkalmazva viszont hatásuk megsokszorozódik.

31. oldal (Mezőgazdasági, 1987)

Cicu>!

A ház körüli kisebb, általában hosszúkás telekszakaszok a rōjiniwák. Nevezhetjük közlekedőkerteknek. A rōjiniwák kialakításánál tapasztalhatjuk legerősebben a japán életszemlélet lényegét. Az értéktelennek tűnő, jelentéktelen, árnyékos, keskeny kertszakaszokat a legnagyobb gonddal, választékossággal, leleménnyel csodás kis enteriőrökké alakítják, arra ösztönözve a kert szemlélőjét, hogy járja körül a telket és élvezze minden zugát.

27. oldal (Mezőgazdasági Kiadó, 1987)

Cicu>!

Nagyon fontos a szín- és fényhatások megkomponálása. A világos, hideg színek tágítják a teret, látszólag megnövelik a tényleges nagyságot. A sötét, meleg színek összeszűkítenek.

34. oldal (Mezőgazdasági Kiadó, 1987)

kisssan27 >!

A kert térbeli és időbeli művészet egyszerre.
A japán ember művészi igényességgel fordul környezetéhez, minden tevékenységét igyekszik tökéletesen végezni.