Tizenhárom ​bűvös tükör 9 csillagozás

Mesék felnőtteknek
Mirtse Zsuzsa: Tizenhárom bűvös tükör

Felnőtteknek ​szóló mesekönyvet tart kezében az Olvasó, amelyben Mirtse Zsuzsa legsajátabb világának, az emberi lélek belső küzdelmeinek magas, soktornyú várát emelte. Számára a mese nem pusztán műfaj, hanem az anyanyelve, szeretetnyelve is, amelyen önmagáról és az emberi kötésekről beszél.

Gyakran csak sokára, felnőttkorunkban valljuk be magunknak, hogy az életünk jó ideje elakadt, mert a múltunkat, sárnehéz emlékeinket nemhogy nem dolgoztuk fel magunkban, hanem egyenesen megtagadtuk. Ilyenkor képtelenek vagyunk leengedni a felvonóhidunkat, nem tudunk kapcsolódni a külvilághoz sem, hiszen a várunk falain belül rekedtünk, annak is a legsötétebb zugában, és azon törjük a fejünket, miközben vonásainkat fürkésszük a tükörben, hogy kik is vagyunk valójában.

Ezzel a súlyos, kilátástalannak tetsző felütéssel kezdődik Mirtse Zsuzsa új kötete, a Tizenhárom bűvös tükör, amelynek minden meséje egy-egy újabb küzdelmes belső utazás és nekirugaszkodás önmaga mélyebb… (tovább)

Magyar Napló, Budapest, 2019
152 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155721885 · Illusztrálta: Békés Rozi

Mirtse Zsuzsa: Tizenhárom bűvös tükör

Kortól és célközönségtől függetlenül nagyon szeretek meséket olvasni, de mikor megláttam az egyébként is gyönyörű borítón, hogy „mesék felnőtteknek”, az igazán felcsigázta az érdeklődésemet. Úgy emlékszem, eddig csak a Senki madara volt hasonló olvasmányom, de arról nagyon szép emlékeim vannak, szóval mindenképpen megért egy próbát ez a könyv is.
Nem is okozott csalódást, egy-két mese után teljesen elvarázsolt. Imádtam, hogy milyen szépen csomagolta mesés köntösbe a tipikus fiatal felnőtt-problémákat, és hogy az egyértelműen levonható tanulság ellenére sem lett szájbarágós vagy erőltetett. Sőt, engem kifejezetten feltöltött, igazi lelki fröccs volt.
Eleve az egész koncepció nagyon tetszett, hogy az elbeszélő a tinédzserkori énjének mesél, és hogy végig olyan, mintha közben rajzolná a történetet, és úgy alakítgatna rajta. A mesék közül talán A madaras király, A Felejtés palotája, A többéltű lány, A mészkőbarlang tündére és A tizenharmadik tükör tetszettek a legjobban, de tulajdonképpen mindegyiket szerettem, csak ezek kiemelkedőbbek.
Az illusztrációk is nagyon szépek, és a kékes színviláguk tökéletesen illik a mesék sötétebb hangulatához. És mellesleg nagyon finom illata is van, imádom az ilyen illatú könyveket, arra emlékeztet, amikor nyolcévesen egész karácsonykor a vadiúj Rumcájszomat szagolgattam a fa alatt. :D
Örülök, hogy rátaláltam erre a kívül-belül csodaszép könyvre a könyvtárban, tényleg megérte elolvasni. Egyszer mindenképpen szeretnék egy saját példányt is belőle.

Dániel_drBéza P>!

Tizenhárom bűvös tükör
Mesék felnőtteknek.
Mirtse Zsuzsa
Magyar Napló
2019
A Tizenhárom bűvös tükör akár az Írónő önvallomása is lehetne, (talán az is). Nem véletlenül az az alcíme, hogy mese felnőtteknek. Jóllehet a meséket nyugodtan olvashatjuk hét-nyolcéves gyerekeknek is, sok mindent meg fognak belőle érteni, de a mese mélyére igazán csak egy felnőtt láthat. A mesefolyam egy felnőttről szól, aki megpróbál szembenézni önmagával, hibáival, démonjaival. Érzi, hogy valahol 13 éves korában kezdte elveszíteni igazi énjét és felnőtt korára alig maradt valami saját egyéniségéből. Az egyes mesék egy-egy stációi ennek a folyamatnak és a próbálkozásoknak, hogy tanuljon hibáiból és tovább tudjon lépni. A mese őszinte, mert bizony több próbálkozás kudarccal végződik, de mindig marad utána tanulság, ami segíti a továbblépést. Amikor a mese főhőse végül belenéz a 13 bűvös tükörbe a tizenhárom éves kislány folyamatosan elhalványul és tükrökként lassan eljut jelenvalójához. Önmagával néz szembe. Gyermekkori énje így búcsúztatja: „Indulj el újra! Ne válj kővé, ne ragadj bele a mocsárba, hanem pihenj egy picit és utána lépj egyet. Bármerre. – Ha jó királynője leszel magadnak a birodalmad is megadatik majd hozzá.”
Bájos de tanulságos mesék, – gyerekeknek felnőtteknek egyaránt.
dr.Béza Dániel
Budapest, 2022. 02. 08.

Belle_Maundrell>!

– És laknak ezekben az erdőkben tündérek?
– Hogyne. Főleg azok laknak. A tölgyfában leginkább. De a bükkben is, azt hiszem.

9. oldal, Semmisejó

Kapcsolódó szócikkek: bükkfa · erdő · tölgyfa · tündér
Belle_Maundrell>!

Pedig felnőttnek lenni nem rossz dolog, még akkor sem, ha néha én is azt érzem, hogy csak fél lábon állok minden világban.

78. oldal, Tetejetlen ház

Kapcsolódó szócikkek: felnőtt
Belle_Maundrell>!

– […] Ha el sem indulsz, sosem érkezel meg!

49. oldal, Tökéletes Királylányok

Belle_Maundrell>!

Nem akartam a valóságban élni; azt hittem, teremthetek helyette másik világot magamnak. Sosem akartam szembenézni magammal, sőt, inkább kikerültem mindig minden összeütközést […] Nem akartam nagy dolgokat, csak jól akartam lenni az én apró világomban.

70. oldal, A Felejtés palotája

Belle_Maundrell>!

– […] Megerősödtél, már szárnyakat szeretnél magadnak: repülj hát, ehhez már nem lesz szükséged tollakra, segítőkre, támaszokra. Meg tudod egyedül is csinálni, amit szeretnél.

103. oldal, A többéltű lány

Belle_Maundrell>!

Minden fának és minden pataknak megvan a maga tündére. Belakják a mezőket, réteket, otthon vannak az erdők lombkoronái között, a folyóvölgyek nyárfaligeteiben, az égerlápokban, a hegyek sziklatornyos palotáiban. Egyedül a barlangokat kerülték. Nem nekik való hely az. A barlang sötét, nyirkos világ, telente denevérek alusznak bennük, oda csak büntetésből kerülhetnek tündérek, azt hiszem.

106. oldal, A mészkőbarlang tündére

Belle_Maundrell>!

[…] felhők nélkül az égbolt is unalmas egy idő után.

123. oldal, Fekete napraforgómagok

Belle_Maundrell>!

– […] Te már felnőtt vagy, ezért félsz az időtől. Minden felnőtt fél titokban tőle. Nem tudsz belesimulni. Türelmetlen vagy, hogy nem leszel kész, kapkodsz, nem élvezed a haszontalan órákat, csak mindig el akarsz jutni valahová. Én még ráérek. És gazdag is vagyok, ahogy mondod. Mindenem megvan. Nem tudom, mit jelent a hiány, miből táplálja benned magát a sötétség. Biztosan sok rossz dolog történt veled, nem kétlem. Én még örülni tudok minden pici dolognak, és hatalmas álmaim, vágyaim vannak. Ha nem ölsz ki magadból, akkor mindezeket te is újra érezni fogod.
Milyen igaza van! Ha éppen nem úgy alakul a sorsom, ahogy szeretném, akkor ahelyett, hogy változtatni mernék rajta, mit teszek? Bemenekülök a betűim magam teremtette világába, a mesekönyvembe. Tehát: feladom. Befalazom magam a toronyszobámba, belevasalom magam a mesekönyvem papíroldalai közé.
– Jó, de akkor mit csináljak?
– Indulj el újra! Ne válj kővé, ne ragadj bele a mocsárba, hanem pihenj egy picit, és utána lépj egyet. Bármerre.

148-150. oldal, A tizenharmadik tükör

Belle_Maundrell>!

– Ha jó királynője leszel magadnak, a birodalmad is megadatik majd hozzá.

150. oldal, A tizenharmadik tükör

Belle_Maundrell>!

Könnyű azoknak, akiknek mindenre van válaszuk; akik mindig tudják, mi a helyes út… Én az eltévedések nagy tudója vagyok.

12. oldal, A Tudnám, Hová Vezető Út