A ​Glembay család 3 csillagozás

Miroslav Krleža: A Glembay család Miroslav Krleža: A Glembay család

A családtörténet méltán csatlakozhat a Thibault-k, a Buddenbrookok, a Forsythe-ok sorához, a nagy nyugat-európai családregények osztrák-magyar monarchiabeli társaként. A névtelen céhes iparosok ivadékai a 19. század végére, a 20. század elejére a Krleza által nagyon jól ismert tájakon, a Zágráb-Bécs-Budapest alkotta háromszögben bankárok, magas rangú tisztviselők, katonatisztek, lumpok és csalók, szép és züllött feleségek, nagycsaládot összetartó anyák lettek. A Glembayok egy gátlástalanul meggazdagodott, nagyon hamar felfutott világnak a teremtményei. Fénykoruk éppoly fényes, hanyatlásuk éppoly tragikus, mint e kor fénykora és széthullása.

Eredeti cím: Gospoda Glembajevi,

Eredeti megjelenés éve: 1928

Magyar Könyvklub, Budapest, 2000
240 oldal · ISBN: 9635471386 · Fordította: Dudás Kálmán
Európa, Budapest, 1956
264 oldal · Fordította: Dudás Kálmán

Edelweiss_Stjerne
Miroslav Krleža: A Glembay család

A könyv szinte semmiről sem szól, néha kiragad a családból egy-egy személyt, leírja egy történetét, majd áttér egy másikra.Konkrét története nincs, de jól bemutatja a monarchia-beli életet. Azoknak ajánlom, akik bírják a hosszas leírásokat a társadalom rétegeiről. (Akár tíz-húsz oldalnyit is!) Jóformán nincs benne párbeszéd, nincs olyan szereplő akivel azonosulni tudnál. Összeségében lehet, hogy túl korán talált meg ez a könyv (még csak 13 éves vagyok), de örülök, hogy a végére jutottam, mégha fájt is. Saját könyvhöz gyűjtöttem információkat az Osztrák-Magyar Monarchia-beli életről, és erre tökéletes volt.

Miroslav Krleža: A Glembay család

Nevetségesen tragikusak vagyunk ahogy itt Európa közepén, a Monarchia szétdaraboltjaiként acsargunk itt egymásra.
Bár nehezen tudtam követni, h. ki kicsoda, mert/de/és/mivel mindenki mindenkinek rokona.

tgorsy

Ennek az életnek uralkodó eleme az a sajátságosan horvát (illetve: báni horvát) hétszilvafás nemesi, silány, szélhámos réteg volt: a regionális, antiszemita, Werbőczy-féle magyar vármegyei középnemesség szakasztott mása. Pannon sárként rakódott le itt még abban az időben, amikor a budai vár fölött a félhold ragyogott. Ez a nemesség a török hódoltság idején a dunántúli erdőségekben éldegélt, mint afféle hadiszállító, csaló és alkalmi üzér, majd a Savoyai Eugen hercegféle restauráció után megújhodva, a tizenkilencedik század folyamán kialakult a földesurak ostobán léha és arrogáns világa, amely tele volt hihetetlenül pöfeteg, hivalkodó öntudattal. E túltengő öntudat visszfénye szükségképp tükröződött az agrármágnásság adminisztratív lakájainak és szobainasainak mentalitásán is, minek következtében a Khuen-féle magas rangú tisztviselői szellem a Márk téren merőben arrogáns, junkeresen pimasz és elvakultan öntelt volt.

p.: 177 (Magyar Könyvklub, 2000)

Edelweiss_Stjerne

Hároméves vonzalmuk, amely egyes szakaszaiban az őszinte mámor lángjával lobogott, húnyó parázsként hamvadt. A sok-sok meghitt, jelentéktelen apróságot (az őszbe hajló érett szerelem bonyolult hangszerelés képező megannyi langy varázsú mopzzanatot) zavaró félhomállyal árnyékolta be immár az esteledés hamvadó pírja, amely a finálé előtt a haldokló bánat búcsúlobbanása.

Zigó_Attila

Amint hosszasan fejtegette, hogy éppenséggel nem mindegy az, hogy az ember az alserstrassei Beethoven-kávéház második ablakában Rilkét olvas-e, vagy csontvázként hever a 953-as magassági ponton, egyszer csak megdördölt az ég, villámlás, felhőszakadás, hajónk részeg hánykódása a háborgó tengeren, s én reggelig hánytam.

Doktor Gregor első találkozása a Gonosszal

Zigó_Attila

Olivér eszménye már pályafutása elején az volt, hogy le véritable grandseigneur legyen, illetve, hogy olyan kifogástalan szalonbeli mozgásra tegyen szert, amely sohasem válhat felszínes modorrá, ám lehetőleg minden mozdulata diszkréten hangsúlyozza azt a tökélyt, ahogyan született, hamisítatlan urak, szalonbeli arszlánok siklanak a parketten.

tgorsy

…a vendégek lelkesedése olyan örömujjongásban tört ki, amilyet csak a potya kincstári pezsgő és a holdvarázs válthat ki, s ha néma ámulatában az emberiség csak az ábécé első hangját ismételgeti.

p.: 100 (Magyar Könyvklub, 2000)

tgorsy

… a horvát nemes, aki magyarul jobban beszélt, mint édes anyanyelvén…

p.:179 (Magyar Könyvklub, 2000)