Okkultizmus, ​boszorkányság és kulturális divatok 15 csillagozás

Mircea Eliade: Okkultizmus, boszorkányság és kulturális divatok Mircea Eliade: Okkultizmus, boszorkányság és kulturális divatok

A jelen kötetbe került anyagokat a szerző az utóbbi tíz év alatt írt többtucatnyi előadás és cikk közül válogatta. A tanulmányok többsége amolyan bevezetés; leginkább azzal a céllal íródtak, hogy felidézzenek néhány régebbi, de mostanában elhanyagolt problémát, és új vagy kevésbé ismert szemszögből újra fölelevenítsenek jól ismert vitákat: A világ, a város, a ház; A halál mitológiái; Az okkult és a modern világ; stb. Nyilvánvaló, hogy az utolsó fejezet, a Lélek, fény és mag bizonyos mértékig ellenpontozza a többi tanulmányt. Ez egy tudós folyóirat számára készült, néhány kevésbé ismerős kultúrából származó dokumentumot vonultat fel, kiadós bibliográfiával.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris könyvtár - Vallástörténet

Osiris, Budapest, 2005
160 oldal · puhatáblás · ISBN: 963389705X · Fordította: Benedek Mihály
Osiris, Budapest, 2002

Mircea Eliade: Okkultizmus, boszorkányság és kulturális divatok

Egy átlagos kultúrtörténeti összefoglalónak tartom ezt a könyvet – sok újdonságot nem igazán mondott nekem a szerző, aki elkalandozgat, egyes témákról oldalakon keresztül ír, másokra fél oldalt szán (pont azokra, amik kevésbé ismertek Magyarországon).
A tárgyilagosságot azt hiszem sikerült megőriznie, de én túlértékelt könyvként tekintek rá, vannak sokkal hasznosabbak is ennél. Akik most ismerkednek ezekkel a témákkal, azoknak lehetséges, hogy elég unalmas lesz. (Kivételek mindig vannak, talán pont te leszel az?)

johnjsherwood I
Mircea Eliade: Okkultizmus, boszorkányság és kulturális divatok

Tartalmas, érthető, követhető – de a tudományos frazeológiát persze nem nélkülöző – értekezések vallástörténeti kérdésekről, de ahogy maga Eliade is írja az előszóban, csak a felszínt kapargatják, lévén előadások leiratai – ám épp ezért pont arra jók, hogy meghozzák az ember kedvét a szerző további műveihez.

kkata76 P
Mircea Eliade: Okkultizmus, boszorkányság és kulturális divatok

Érdekes, sokszínű tanulmánykötet, mely – az adott kereteken belül: vallástörténet – többféle témát is feldolgoz. Boszorkányok, halálfelfogás, a szent tér, világképek és a város-, házszerkezet kapcsolata, a misztikus fény jelentései. Rengeteg érdekesség, anekdota várja az olvasót befogadható formában tálalva.

rebel
Mircea Eliade: Okkultizmus, boszorkányság és kulturális divatok

Érdekes előadásokat válogattak össze ebbe a kötetbe történelmi, vallástörténeti, művelődéstörténeti kérdésekről, de csak a felszínét érintik a témának.
Szerintem rossz időben olvastam, mert nagyon fáradt voltam, és ezért a figyelmem is elterelődött, így sokszor vissza kellett olvasnom, ráadásul elég sok az „idegen szakszó”, és nagyon tömény, száraz a tartalom. Ettől függetlenül természetesen érdekes, de lassabban kellett volna haladnom vele, és mást is olvasni a fejezetek között.

Pacsirta_Szilvia
Mircea Eliade: Okkultizmus, boszorkányság és kulturális divatok

Érdekes, tanulságos dolgokról ír, de néha olyan dolgokra hivatkozik, ami a boszorkányság történetének mélyebb ismeretét feltételezi.

Turbo1988

Gyenge könyv.
Az okkultistákkal kapcsolatban semmi olyat nem mondott, ami eddig ne lett volna köztudott.
Az istennőről szóló részben túl sokat időzik a román boszorkány és a román nép mágia elemzésében. Meg sem vizsgálja a hasonló témájú lengyel Matka Ziemát vagy a magyar Boldogasszony kultuszokat.
Vagy ha már megemlíti a mai Romániát, akkor kitérhetett volna székely Babbára
Bár azt el kell ismernem, hogy a Renovatioról szóló fejezet még előttem is eloszlatott néhány ködfelhőt.
A boszorkányságnál csalódnom kellett, mert azt hittem, hogy a modern boszorkányokról lesz benne szó. Viszont nem kezeli 100%-ig mesének a boszorkányszombat orgiáit, hanem a pszichológia és az antropológia oldaláról közelíti meg az orgiákról szóló beszámolókat, vegyítve a a középkorban lévő eretnekkultuszokkal.
Az utolsó fejezetért nagy kár. Kapkod, mindenbe bele akar vágni, majd a végén az orgiákról értekezik. Az író elvész a saját perverziójában, és sokkal inkább azért sajnáltatja magát, hogy neki nincs kivel kipróbálnia, mint hogy antropológiailag elemezzen
Nagyon gyenge könyv.

Lunemorte MP

Amiről az ember nem tud beszélni, jobb arról hallgatni.

10. oldal, Előszó

Lunemorte MP

Platón szerint a tanulás valójában visszaemlékezés.

12. oldal, Kulturális divatok és a vallástörténet, A művész gyanú felett álló mitológiái

Kapcsolódó szócikkek: Platón
Lunemorte MP

Az eksztázist, amely a test pillanatnyi eltávozását jelenti a lélektől, mindig is halálvárásnak tekintették, és tekintik ma is.

50. oldal, A halál mitológiái: Bevezetés