A ​jóga 8 csillagozás

Mircea Eliade: A jóga Mircea Eliade: A jóga Mircea Eliade: A jóga

Halhatatlanság ​és szabadság

"A jóga az ind szellem egyik sajátos dimenzióját jelenti; olyannyira így van ez, hogy bárhová hatolt is be az indiai vallás és kultúra, ott bizonyosan megtalálható a jóga valamely többé-kevésbé tiszta formája… A modern India különféle keresztény és szinkretista jógái újabb bizonyítékot jelentenek arra, hogy az ind vallási tapasztalat elmaradhatatlannak tartja a meditáció és az összpontosítás jógamódszereit. Hiszen a jóga végül mindenféle spirituális és misztikus technikát, a legelemibbtől a legösszetettebbig, fölszívott és magába épített. Az általános »jógi« megnevezés ugyanúgy vonatkozik a szentre és a misztikusra, mint a mágusra, az organisztikusra vagy a közönséges fakírra és varázslóra – írja műve összefoglalójában a szerző. Mircea Eliade \(1907-1986) korunk egyik legnagyobb vallástörténésze és néprajztudósa volt. Az indiai vallásra és kultúrára vonatkozó ismereteit kalkuttai egyetemi tanulmányai során sajátította el. 1940 és 1944 között… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Természet- és Társadalomtudományi sorozat

Helikon, Budapest, 2014
Cartaphilus, Budapest, 2005
574 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639303941 · Fordította: Horváth Z. Zoltán
Merhavia, 2005
574 oldal · ISBN: 9639303941 · Fordította: Horváth Z. Zoltán

Mircea Eliade: A jóga

Jóga kialakulása, szellemisége, jelképei az alapoktól, a legapróbb részletig ismertetve.

stancili1
Mircea Eliade: A jóga

Alapmű a jóga tanulmányozásához, legalábbis magyar nyelven. Felejtsük el a „legyél te is jógi öt egyszerű lépésben” stílusú vackokat, akit komolyan érdekel a dolog, ezzel kezdje.

Chöpp
Mircea Eliade: A jóga

Tetszik, csak lassan tudok haladni vele. Vissza kell vinnem a könyvtárba egy kis időre.

lilaköd P

„Önmaga birtokba vétele” valójában gyökeresen megváltoztatja az ember léthelyzetét.

lilaköd P

Az önmagát teljességgel birtokló embert ügyes kocsishoz hasonlítják, aki uralni tudja érzékeit.

rackafank

Amint „fölébredvén” megértem, hogy ez az „Én” az anyag egyik terméke, azonmód azt is megértem, hogy az egész lét pusztán fájdalmas pillanatok láncolata volt, s hogy az igazi szellem „érzéketlenül szemlélte" a „személyiség" drámáját.

54. oldal 9.sor

lilaköd P

A „jóga” szó általánosságban mindenféle aszketikus technika és meditációs módszer megnevezésére szolgál.

lilaköd P

Amint meglátjuk majd, mily erősen igyekszik az emberi létről a jóga leválni, ráébredünk, hogy az „ebből az életből való kihalás” lebeg a szeme előtt. Egy halálnak és egy másik létmódban való, a megszabadulás képviselte újraszületésnek leszünk csakugyan tanúi.

lilaköd P

„A teremtés Brahmantól egészen a fűszálig a lélek javáért van, míg az a legfőbb tudást el nem éri.”
A legfőbb tudást, azaz a megszabadulást, s nem csak a tudatlanságtól, hanem – sőt főképp – a fájdalomtól a szenvedéstől való megszabadulást.