Emlékirataim 17 csillagozás

Mindszenty József: Emlékirataim Mindszenty József: Emlékirataim

Emlékirataim úgy mutatják meg az olvasónak – mintegy belülről – az átélt valóságot, ahogyan az végbement. Évtizedeken át némán tartott ajkaim itt szólalnak meg először a börtönökben megjárt életutamról is. Azt kérdezheti az olvasó, elmondottam-e mindent. Válaszom: előadtam mindent, csak azt nem részleteztem, amit a jóízlés, meg a férfiúi és papi önérzet tilt.
Amiről beszámoltam, azt sem azért írtam meg, hogy fájdalmaim és sebeim gyümölcseit bármilyen tekintetben learassam. Azért tanúskodom, hogy a világ újra tudomásul vegye, mit cselekszik a bolsevista rendszer az alája rendelt emberi életekkel és sorsokkal. A magyar Egyház fejének keresztjét emelem fel a világ előtt: emlékeztetni akarom magyar népem roppant szenvedéseire. Ugyanakkor fel szeretném hívni figyelmét azokra a veszélyekre, amelyek a ma még megmaradt szabad társadalmakat elpusztítással fenyegetik.

Eredeti megjelenés éve: 1974

Helikon, Budapest, 2015
Helikon, Budapest, 2015
Szent István Társulat, Budapest, 1989

Nyájas_Olvasó P>!
Mindszenty József: Emlékirataim

Enyhén vegyesek az érzelmeim a könyv befejezése után. A történet elképesztő, fikciónak is sok lenne, ami az érsekkel történt. A memoár egyébként megkerülhetetlen: olyan részletek derülnek ki belőle, amelyek sehol máshol nem voltak, nem lehettek publikálva. Igazából Mindszenty alakja a kommunizmussal való, megalkuvást nem ismerő szembenállás miatt vált ikonikussá, pedig nem szabadna elfelejteni, hogy az érsek már a nyilas diktatúra idején is felemelte szavát a totalitárius rendszer ellen. Persze támadói ezt nem hangoztatják.

A memoár egyébként nagyon fontos kordokumentum is egyben, hiszen a korszak magyar egyháztörténetének minden fontos eseménye nyomon követhető belőle.

Meg kell azonban említenem, hogy méltatlanul sok a könyvben a helyesírási (gépelési?) hiba, és nem lenne rossz az sem, ha néhány bekezdést lábjegyzetekkel látnának el. Talán egy új, javított (kritikai?) kiadás segíthetne ezen a problémán.

nyolcadikutas P>!
Mindszenty József: Emlékirataim

Szinte hihetetlen, de ezt a könyvet nem tudtam letenni. És ezt vártam a legkevésbé. Akkorát ütött, amekkora nyomot kevés könyv hagy maga után. Annyi bölcsesség, tisztelet, alázat, hit, szeretet és jóság volt ebben az emberben, amiért azon kevesek egyike lett, akikre fenntartások nélkül felnézek. Nagymamám nyomán került hozzám ez a könyv, örök hála érte.

Domb_Csilla>!
Mindszenty József: Emlékirataim

Életem egyik „legnehezebb” könyve….Van, hogy 2 oldalt olvasok majd hónapokra leteszem.A pár oldalt amit olvastam ,próbálom feldolgozni.Újra gondolni,újra értelmezni mint a globális, mint a magyar történelmet…A könyv által értettem meg egy mondatott …"Uram bocsáss meg nekik, mert nem tudják mit cselekszenek "…Tanulom a megbocsájtást…

Ewila>!

E kínzásokkal telt időben többször is eszembe jutott a szentéletű Prohászka Ottokár püspök, a magyar Egyház dísze és egyik legnagyobb lángelméje, aki álmatlanságban szenvedett. Ő mondotta: Ebben az állapotban meg tudom érteni az öngyilkost is…

Creusa>!

A hit meggyengülésének a jele, ha az egyház ateista mozgalmakkal szemben a pártpolitikában semleges álláspontot foglal el, és hívei ily módon megtévesztett lelkiismeretére hagyja a döntést.

Creusa>!

Első királyunk, Szent István uralkodása után nagy nemzetté fejlődtünk. A nándorfehérvári győzelem után, amelynek 500. évfordulóját üljük, nemzeti létszámunk egyezett az akkori Angliáéval. Ám folyton szabadságharcokat kellett vívnunk. Legtöbbször a nyugati országok védelmében. Ez megakasztotta a nemzetet, s mindig újra saját erőnkből kellett felemelkedést keresnünk.

438

borossocsi>!

„Emberi erő már nem elég, hogy felkeljünk és éljünk; hasztalan az ember iparkodása, ha nem járul hozzá az Isten áldása.”