Hét ​mongol paripa 3 csillagozás

Miloslav Fábera: Hét mongol paripa

Szubutáj Bagatur, Dzsingisz kán legdicsőbb hadvezére a mongol katonák kemény, egyszerű életét éli szerény jurtájában. A fáradságos kínai hadjárat után azonban nem sokáig pihenhet. Egy napon fényes ezüsttáblán megérkezik a nagy kán újabb parancsa: induljon hadba a hatalmas horezmi sah mesés gazdagságú birodalma ellen. Szubatáj egy percet se késlekedve szólítja hét szeretett, gyönyörű paripáját, s követve a parancsot fölégeti Szamarkandot, a mervi oázist, Nisapurt, Iszpahant, a sah nyomában végigdúlja a Kaukázust, eléri a Dont, a Dnyepert, sőt Kijevet is. Az ötéves hadjárat során kirajzolódik babonás-misztikus lelkivilága, emberi arcéle, és a háttérben elvonul előttünk a színes, gazdag mohamedán világ és a nagy mongol birodalom történetének számos eseménye.

Eredeti cím: Sedm mongolských koní

Európa, Budapest, 1977
168 oldal · ISBN: 9630705494 · Fordította: Cséfalvay Eszter

Piintyő>!
Miloslav Fábera: Hét mongol paripa

Nem annyira a paripákról szól, inkább a gazdájukról, Szubutáj Bagaturról. Nincs egyébként ezzel baj. Elég híres hadvezér volt ő, ahhoz, hogy könyvet írjanak róla. Azonban az én szememben ez inkább olyan regeszerű. Igaz, elsorolja a horezmi sah elleni hadjárat állomásait, eseményeit, tehát úgy gondolom, történelmileg megfelel az ismerhető eseményeknek. Inkább a megfogalmazásra értem, hogy regeszerű. A hetes, kilences, hármas számoknak jelentős szerepük van a történet folyamán (lásd cím, megtette a hét szerencsehozó lépést, kilenc jakfarkas zászló, első füttyszavára…,
második füttyszavára…, harmadik füttyszavára…, háromszor fölemelte, háromszor a kápagombhoz érintette a hadvezéri buzogányt stb ), az állandó jelzők alkalmazása (kis orhon, legfiatalabb nojon ), ezek, olyan eszközök, amelyek alátámasztják az elgondolásomat.
Ugyanakkor volt gondom vele olyan értelemben, hogy nem mindig tetszett ez nekem. Ez a Szubutáj Bagatur azért kemény kezű, kíméletlen hadvezér volt, az lehet, hogy kis termetű volt, de azzal, hogy minden oldalon legalább kétszer kis orhonként titulálja, valamint másik állandó jelzőként sokszor úgy emlegeti, hogy nem egészen tiszta ujját szájába vette, s füttyentett valahogy a végére leértékelődik maga az ember.
(Tudom én, hogy nem fürödtek ittyre-fittyre, de nem hiszem, hogy ez volt a legjellemzőbb tulajdonsága, amit emlegetni kell)
Ez nem tetszett benne, mintha nem is kellene igazából komolyra venni az egészet.
Lehet ugyan, hogy csak engem zavart, de én bizony nem láttam benne ezek miatt azt a Dzsingiszkán legdicsőbb vezérét, akit a történelemből ismerhetünk.

Ferenc_Molnár_3>!
Miloslav Fábera: Hét mongol paripa

Szübötej, a kis mongol vezér, a hvárezmiek üldözése közben meghódítja fél Közép-Ázsiát, majd Grúziából egyedül hazavágtat kis mongol falujába, bemegy füstös szakadt sátrába, és koszos pokrócával betakarózva nyugalomról álmodik. Hát nagyjából ennyi. De hogy van ez megírva!