Milián Orsolya (szerk.) · Odorics Ferenc (szerk.)

Retro 0 csillagozás

Milián Orsolya – Odorics Ferenc (szerk.): Retro

A retro kifejezést etnográfiai és társadalomtörténeti kutatók kiterjesztették a múlttal való foglalkozás szélesebb területeire, így ma már jelentheti a múlt töredékeinek különféle szempontok alapján történő csoportosítását, illetve újrarendezését. Ez a jelentése kitűnően használhatóvá teszi a terminust olyan kultúra-szemiotikai kutatások számára, melyek a kora modern és a posztmodern kulturális gyakorlatok között megfigyelhető párhuzamok értelmezésére törekednek. A retro visszafelé, az elmúltra irányuló tekintetet, emlékezést, felidézést jelent, azzal az igénnyel, hogy a múlt darabjait, jelenségeit úgy elevenítsük fel, hogy azok megőrizzék eredeti sajátosságukat, állapotukat. A sorozat legújabb kötete a nagyon is termékenynek bizonyult terminológia köré szerveződve Ottlik, Radnóti, Jókai stb. művei alapján tesznek izgalmas új elemzéseket.

Gondolat / Pompeji Alapítvány, Budapest / Szeged, 2013

Thomka Beáta (szerk.): Narratívák 3.
Buda Attila – Nemeskéri Luca – Pataky Adrienn (szerk.): „…mi szépség volt s csoda”
Szegedy-Maszák Mihály: Szó, kép, zene
Szegedy-Maszák Mihály: „Minta a szőnyegen”
Szénási Zoltán: Néma várostrom
Ungvári Tamás (szerk.): A dráma művészete ma
Turi Márton: Rejtekutak a pusztaságban
Erős Ferenc (szerk.): Az elbeszélés az élmények kulturális és klinikai elemzésében
Nagy István (szerk.): Történelem és mítosz
Dánél Mónika – Fodor Péter – L. Varga Péter (szerk.): Esemény – trauma – nyilvánosság