Felmagasztosulás 9 csillagozás

Milen Ruszkov: Felmagasztosulás

„A ​tett halála a vekengés” – forradalmi korok híres felforgatóinak jelmondata lehetne ez, s ennek a regénynek a hősei sem sokat tanakodnak: ölnek, rabolnak, harácsolnak a nép szolgálata ürügyén. A regény szereplői részben kitalált hegyi rablók, részben pedig a bolgár nemzeti felvilágosodás valós történelmi alakjai, illetve maga a nép, melyet ezek a romantikus hajlandóságú nagyokosok épp kitalálni igyekeznek. A bolgár nemzeti újjászületés belső történetét Gicso, egy törekvő helyi mihaszna meséli el, az elbeszélés címzettje „ecsém”, aki alighanem nem más, mint maga az úristen, s ez a Gicso a normatív, vagyis a nyelv előtti nyelven fogalmazza meg minimum ironikus, de néha cinizmussal kísértő nézeteit a világról.
Mérvadó álláspontok szerint az Európai irodalmi díjas Felmagasztosulás minden idők legjobb bolgár regénye. Mégis ez az első külföldi megjelenése. Ennek egyfelől nyelvi okai vannak: máshol aligha kínálja magát ennyire markánsan a fordítás nyelveként a műszékely; másfelől… (tovább)

Eredeti cím: Възвишение

L'Harmattan, Budapest, 2017
396 oldal · ISBN: 9789634143666 · Fordította: Krasztev Péter

Michelangelo

Milen Ruszkov: Felmagasztosulás

Ejsze, ecsém, ez biza a gyöngyélet! Levorver az övemben, mordály a vállamon, osztán uccu neki az erdűnek. Ha meg öszvekeverednék holmi böszörménnyel vagy egyéb népnyúzóval, hát megegrecíroztatom kicsinyég a pisztolcsővel, mire úgy elibém hullajtja a garaskáit, mint madár a tullát. Ha meg eccer lúra vóna szükségem, hát elkonfiskálom valamék bolgár zsírosparasztét, oszt halihó, világ! Hogy mit mondasz, ecsém? Mi vónék én? Haramia? Hát pofán ne csürdítselek, mint vak baglyot a partfal! Haramia az ídsanyád ficeréje! Az én böcsületes nevem Forradalmár – ha el is vék valamit a paraszttul, azt csak az Ügy érdekibe! Mer' a Bolgár Nemzet (mindközönségesen: bolgár) Szabadságra vágyik, és Szabadság nincsen pízmag nélkül. Ha meg ez a Bolgár Nemzet nem adja a pízt, mert nem sejdíté, hogy amire vágyik, az a Szabadság, akkor majd megbirizgálom a levorverrel, oszt fénybe borul benne rögvest az igaz eszme.

Ruszkov regénye a bolgár nemzeti ébredés gúnyos rajza – mindaz, amiről a kiérdemesült országféltők kizárólag párás tekintettel tudnak értekezni, nála jobbára abból áll, hogy legények, akiknek nem volt kedvük posztókereskedőnek vagy birkapásztornak állni, le-föl kószafaszálnak a bolgár hegyvidéken, és időnként kirabolnak valakit. Ha szerencséjük van, akkor egy gonosz, megszálló törökkel akadnak össze – ha nem, akkor egy bolgárral. Persze kirabolják őt is, de legalább adnak neki nyugtát. Ám azon túl, hogy ez a könyv egy történelmi görbe tükör, és gúnyos (de felettébb hiteles) skicc a forradalmárkodásról (a férfias férfiak eme nemes sportjáról), mindemellett még egy szemkápráztatóan konzekvens nyelvi bravúr is (amit Krasztev Péter pazarul magyarított, a tájnyelvi bolgár dialektust a székely hangzással helyettesítve). Ha van hibája, az épp konzekvenssége – ez a végtelen téblábolás a havasokban, a repetitív lamentálás bolgárságról, forradalmárságról, földi igazságtalanságokról és mindarról, ami ezzel jár – kombinálva a csűrcsavaros szövegvilággal –, helyenként nagyon vontatottá tette a szöveget. Fejet hajtok hát az írói bravúr előtt, és ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, DE! Azér' száz oldalt a közepibűl lehetett vón húzni.

balagesh IP
Milen Ruszkov: Felmagasztosulás

Gyere velem játszani – nyelvvel, történelemmel! Jól mondja @Kuszma, ilyesmiről „a kiérdemesült országféltők kizárólag párás tekintettel tudnak értekezni”. Bulgária s a nyelve viszont nem a miénk, sosem (suvase) is volt, így még éppen játszani is lehetne. Ami a nyelvet illeti, eleinte fordultam (sirültem) volna kifelé belőle, de aztán beleszoktam. A gondolkodásomban olyan szavak jelentek meg, mint a szokotálódni, a dímos vagy éppen az eregélés. A sirülni szót meg már mások előtt is ki-kimondom. Ilyen ez, ecsém, hat rád, bevon.
Ami meg a történelmet illeti, na arról semmit nem tudtam. Most se sokkal többet, de azért már dereng. Szóval be nem sértődhettem, hisz nem nemzeti eszményeimet vonták vissza a földre, de éppenséggel játszani se tudtam annyira, hiszen ha nincs a fejemben semmi, ami játékba vihető volna, akkor nehezebb. Azért mégiscsak más, ha Petőfi táncol a gatyába.
Gicsó bezzeg a szívemhez nőtt. Az ebugatta bolgár betyárját. Elgyakintottam ugyan egy-egy eszefuttatása közben, de fenemód babbának tartottam, ahogy se magát, se a társait nem fényesíti csak azért, mert az Ügyért betyárkodnak.

ppeva P
Milen Ruszkov: Felmagasztosulás

Minden elismerésem a fordítóé. Mert ez a könyv nem csak egyszer lett megírva, hanem másodszor is meg kellett alkotni, legalább akkora, ha nem nagyobb gondossággal és művészettel, mint előszörre. Fogalmam sincs, milyen a műbolgár, de a műszékely nyelvezet fenomenálisan sikerült. Nagyon tetszettek a nyelvi csűrcsavarok is, a (mű)bolgár góbéságokon meg könnyesre röhögtem magam. Már rögtön a negyedik mondat megadta az alaphangot, és ez biztos bekerül a családi szókincsbe is: „Olyan hideg van idekünn, hogy a macska törik a sirülőben.”
Rettentő keveset tudok a bolgár történelemről, most egy kicsit ismerkedhettem vele. Nem éppen vidító sors jutott nekik (se).
Kicsit lehetett volna rövidebb, ha nem ilyen szenzációs a fordítás, még helyenként el is untam volna magam. Kicsidég.

Milen Ruszkov: Felmagasztosulás

Gicso, Gicso, hát gondoltad-e, hogy egy szép napon majd a magamfajta fehércselédek is olvasni fogják a világról és az Ügyről megfogalmazott értekezéseidet? Lám, a pillanat most elérkezett. A pillanat elérkezte, tegyük hozzá, erősen köszönhető Milen Ruszkovnak, illetve Gicso magyar hangjának, Krasztev Péternek – nevezett páros közös brillírozása ugyanis az első oldaltól az utolsóig garantálja, hogy erre a kalandra még nagyon sokáig emlékezzünk.

Gicso cimborájával, az édesen bumfordi Aszenkével épp Bulgáriát igyekszik felszabadítani a török uralom alól, és annak ellenére, hogy mintha sem vezetőik, se ők nem tudnák túlzottan, miként is kéne a dologhoz fogni, lelkesedésben, ötletben, no meg elsüthető fegyverben nincs hiány. Ráadásul időről időre néhány mit sem sejtő török is rosszkor poroszkál rossz helyen, így pénz is kerül a jómadarakhoz, akik munkálkodjanak bár a rabiga lerázásán, azért nem felejtik el kicsit a maguk zsebét is megtömni, közben pedig, kár lenne tagadni, élvezik a szabad életet, a kóborlást meg azt, hogy végre benne lehetnek valami nagyban és izgalmasban. Vagy legalábbis valami nagynak és izgalmasnak látszóban… De hagyjuk a kétségeket az utolsó pillanatokra, addig is bátran csapódjunk Gicsóhoz, akinek a létező összes élethelyzetet illetően akad néhány felettébb magvas gondolata. Vigyázat, az őrült sebességgel szállóigévé válás szinte mindegyik esetében garantált!

A regényből egyébként már létezik egy friss, ropogós filmadaptáció is. Más nevében nem merek szólni, de a magam részéről igen szívesen látnám a hazai mozikban. (https://www.youtube.com/watch…)

abcug IP
Milen Ruszkov: Felmagasztosulás

Ha bolgár lennék, azt hiszem, nem nagyon tudnék mit kezdeni ezzel a regénnyel. Mivel azonban nem vagyok bolgár, így megvan az a jóleső érzésem, hogy rengeteg dolgot megtudtam a bolgárok történelméről, a nemzeti ébredésről, a forradalmai mozgalmakról, ami szégyenszemre kimaradt. Magyar szerzőtől mindez leckefelmondás lenne. Így azonban nem az. Ám ha bolgár lennék, valószínűleg érezném a regény nyelvének zsenialitását, és mégis csak tudnék mit kezdeni vele. Mivel azonban magyar vagyok, így Krasztev Péter bámulatos fordításának örülhetek. Na szóval kétszeres az öröm…

Kooczka
Milen Ruszkov: Felmagasztosulás

Egy kihívásnak köszönhetem, hogy belekezdtem ebbe a könyvbe – bár húztam halasztottam, mert se a helyszín, se a téma nem vonzott igazán. Bulgária a 19. században, felszabadító forradalom…?
De mekkora kár lett volna kihagyni! Azon túl, hogy megelevenedik Bulgária történelme, miközben a szereplőkkel bebarangoljuk a Balkán-hegység középső részét (győztem lépést tartani velük a térképen), legalább annyira szól általában az emberekről, a lét értelméről vagy értelmetlenségéről is, és olyan általános érvényű gondolatokat fogalmaz meg a főszereplő tolmácsolásában, ami nemzetiségtől függetlenül minden embert megérint(het). A szöveg fordítása pedig – mondhatnám újraalkotása(?) – szerintem egyszerűen zseniális!

Arpad_Horvath
Milen Ruszkov: Felmagasztosulás

ha másért nem, hát a nagyszerű bolgár aranyköpésekért érdemes bíbelődni ezzel a könyvvel, ami egy zsiványokat és csavargókat dicséről történet a nemzeti ébredés korából, de minden romantikán túl:

zegernyés időben, zákonyos úton, lerifrancolt lóval bajos utazni…
… a lószart is eladja szilvabefőtt gyanánt, az ember meg édesded cuppogás közepette behabzsolja, és még a magokat is kiköpdösi. Ilyen formák ezek!
Az ember akkor engedhet meg magának jellemet, ha kinevezik főnöknek, amúgy meg nem. Abbul viszont kevés van. Na, ezért megy ritkaságszámba a jellem.
Az ész nem virul a világban. A ravaszság inkább, de az ész nem.
magabiztos, mint a róka a tyúkólban,

Kuszma P

És hogy te is baszuta vónál – annyi baj legyen! Egy vagy a sokmillióbul, az egyetemes emberi ostobaság része. Nagy erő rejlik ebben! Meg ne rőkönyödj tűle!

Ezüst P

Ő afféle… hogy is nevezik az ilyent… Ábrándos. Ábrándozó. Suttyó legényke, még húsz sincs. Csak birka legyen neki elég, meg szerelem… Remélem, a kettő azér' különválik.

Kuszma P

Lennél cédrus ezen a világon! Élnél négyezer esztendeig. Csakhogy embernek teremtettél. Kaptál észt és tudatot, meg hatvan év életet. Tudod mit, vegyék vissza az észt meg a tudatot, oszt kérem azt a négyezer évet!

Ezüst P

Az ész nem virul a világban. A ravaszság inkább, de az ész, az nem. Nem tudom, az ész mire termett, de nem életre, az eccer szent. Ami penig nem az életre termett, annak, ugye, magad is tudod a sorsát…

Kuszma P

Egy levorver nem bújik ki a bűribül, levorver marad örökké, testvéreim! Minden píznél többet ér! Ebben rejlik a szabadság titka. Ha van nálad levorver, egy lépésnyire kerültél a szabadságtul. Mert élet és halál ura vagy.

Ezüst P

Baszuta embert bőségben teremtett az Úr! Lapáttal szaporítanám mind, ahogy mondani szokás. Ámbár egy lapát kevés vóna…

Kuszma P

Ezek – aszongya – nem a mi fajtánkbul valók. Az ereikben, aszongya, zsedó vér kereng, mások, mint mi. Ideless, mondja, az apjuk rest, naphosszat a lócán henyél, egyik gatyaszárábul a másikba hempergeti a golóit, folyvást a butykosbul gluttyolgat, kiveri a veríték, míg egyet az eggyel esszeadja, ezeknek meg – aszongya – villog a szemük, vág az agyuk, mint a megfent kasza, úgy kiszimatolják, hol az ingó-bingó, mint véreb a vaddisznónyomot. Hááát, ez nem a mi dinka retyerutyánk, ez csak a szaloniki biboldóktul jöhet.

Ezüst P

De az életünk elmúlik, ennyi bizonyos. Oszt meglehet, csak ez az egy van belőle.

Ezüst P

Ez így nem járja! Olyan hideg van idekünn, hogy a macska törik a sirülőben.

Ezüst P

Körös-körül minden fehér, élő ember nincs se közel, se távol, csak egy jóasszony, nézzük, ver egy kifüggesztett szőnyeget egy porolóval. Na, ecsém, nőnek lenni se lehet eccerű ezen földön.