Víg ​órák a kis gyermekek számára 14 csillagozás

Mikszáth Kálmán: Víg órák a kis gyermekek számára

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

22 oldal · Illusztrálta: H. M. Bennett

Ibanez P>!
Mikszáth Kálmán: Víg órák a kis gyermekek számára

Az a legkevésbé sem fordult meg a fejemben, hogy az olvasásom magával vonz egy molyt, hogy ő is villámgyorsan elolvassa a könyvet :-D De így történt, aminek örülök, mert bár a történetek, verses mesék tényleg egyszerűcskék voltak, az illusztrációt, a kötet úgy egészében nagyon varázslatos hangulatot teremtett. A régies hangulatú képeslapokra (nekem még van pár ilyen illlusztrációval képeslapom) emlékeztetett, akinek ez a kötet megvan, szép állapotban, igazán büszke lehet rá. A legjobban a csélcsap, helyét elhagyó tenger meséje tetszett, bár szegény állatok nem örülhettek annyira. Ébresztéstől a játékon át a délutáni elfoglaltságokon keresztül altatásig szólnak a versecskék.

Eule P>!
Mikszáth Kálmán: Víg órák a kis gyermekek számára

Mikszáth Kálmán nagy kedvencem. De azt hiszem, maradok a prózájánál. Van a kötet darabjai közt kedves versike, de többet is erőltetettnek éreztem, mint amikor egy felnőtt töri magát, hogy megkedvelje a gyerek, és ezt az igyekezetet a gyerek is kiérzi a felnőtt tetteiből, szavaiból.

A rajzok, azok valami csodálatosak! Családunk nagy becsben tartott régi mesekönyveiben vannak ilyen illusztrációk, amelyeket már kisgyermekként is örömmel nézegettem.

Elizabeth_Windsor>!
Mikszáth Kálmán: Víg órák a kis gyermekek számára

Gyönyörű képek, néhol furcsa rímek, de olvasni s nézni – ígézet:)

Kuri_Szilvia P>!
Mikszáth Kálmán: Víg órák a kis gyermekek számára

Több, egyszerű és szerethető versike volt a könyvben. A rajzok meglepőek: nem a mostani modern grafika, a régi ( nagyon-nagyon régi) rajzolt képeslapok jutottak az eszembe. Volt ami egész lapos, volt ami színes. Lenyűgözött. A versek gyerekeknek való, rímelő, már-már dallamosak.

Iustitia >!
Mikszáth Kálmán: Víg órák a kis gyermekek számára

Nem vagyok egy nagy friss-nézegető, véletlen akadt meg a szemem @Ibanez mostani olvasásán. Rögtön felkeltette az érdeklődésem, Mikszáth és a gyermekversek kapcsolata sehonnan se rémlett. Aranyosak, van közte jobb is, rosszabb is, de kiemelkedő azért nincs. A suszter maradjon a kaptafánál – ahogy mondani szokás. Amiért feltétlen megérte elolvasni, azok az illusztrációk: gyönyörűek, mesebeliek, megragadják a képzeletet, álmodozni támadt kedvem látva őket. Nem tudom, ki rajzolhatta, a név nem sokat mond, de én sokkal többre becsülöm a munkáját néhány mai alkotóénál, pedig manapság valószínűleg változatosabb eszköztár áll rendelkezésükre.

vikiniki2>!
Mikszáth Kálmán: Víg órák a kis gyermekek számára

Kedves, aranyos, tényleg gyerekeknek való költemények vannak benne. Az illusztrációk pedig gyönyörűek.

Melodía>!
Mikszáth Kálmán: Víg órák a kis gyermekek számára

Hát, nem épp én vagyok a célközönség =D. Alapjáraton sem vagyok túl verses (bár elég sok van azért, amit szeretek), a gyerekeknek szánt költemények kisebb koromban sem feltétlen fogtak meg annyira… De azért aranyos, ezért adtam meg az 5*-t. Egynek teljesen jó volt. És első iskolán kívüli találkozásom Mikszáthtal. Mármint olvasási értelemben, mert eddig, mint a legtöbb irodalmon tanult személyt, kerültem (a tantárgy miatt valamiért ilyen visszakozás van bennem, de nem csak írókkal/költőkkel kapcsolatban, hanem sok egyéb kapcsolódó dologgal is. Na mindegy, majd egyszer talán elmúlik lassacskán.), noha amúgy van olyan könyve, ami érdekelne. A versek annyira nem extrák, bár volt egy pár ami úgy tetszett, meg egyébként hangulatosak. A korabeli nyelvezet az úgy megfogott, mostanában nagyon rá vagyok pörögve ezekre a régi dolgokra. Na és azok a vintage illusztrációk! *.* Úristen, gyönyörűek, és olyan hangulatuk van. Igazából azok miatt olvastam olvastam el :D. Már csak azért megérte, hogy milyen szép képek vannak benne.

Wilsonné>!

A zene otthon

Egy-egy vasárnap délután
Vendéggel telik meg a ház.
Itt benn kedélyes, odakünn
A nyugalom csöndje tanyáz.
Csak a toronyban szól harang
Vecsernyére: „Giling! Galang!”

Már szinte türelmetlenek,
Unszolnak nógatnak egyre:
„Elő a hegedüt gyerek!”
Különösen a nagybácsi
Szól élénken: „Halljuk! Ácsi!”

Fogom aztán a hegedüt,
És rágyujtok a nótámra.
Sirdogál a kis fadarab:
„Repülj fecském ablakára.”
S mig a hurok sirnak lágyan,
Néma csönd van a szobában.

A nagyapa nem köhécsel,
Csillog a nagymama szeme,
Gondjuk elszállt messze messze,
Elkergette azt a zene.
Tündér vigyáz minden húron,
Hogy az arcz el ne boruljon.

S aki szófogadó, az
Nem szenved fogyatékot,
Saját fiadat bizod meg:
„Vigyél neki játékot!”

Itt a nyárnak verőfénye,
Izzad most a kis diák,
Jaj de minek is születtek
Azok a csizmadiák!

Kis Zsuzsika megy a boltba,
Szereti az édességet.
Mi tagadás: a boltba is
Megyen Zsuzsika avégett.

(Furcsa mégis, hű szolgákba'
Akad a legtöbb garázda,
S visel a száján kosarat,
Mert különben dühös, harap).

pelz P>!

Furcsa ember a tél apó,
Szereti, ha minden fakó.
Megállj! – mondja a pataknak,
S csörgő habjai befagynak.

A tél örömei

Kuri_Szilvia P>!

Eredj hát te is Erzsikém
Ne várasd a mamát;
Én is megyek, hogy lefektessen,
Pá, pá! Jó éjszakát!

Jó éjszakát!