Szent ​Péter esernyője / Különös házasság 4 csillagozás

Mikszáth Kálmán – Nógrádi Gergely: Szent Péter esernyője / Különös házasság Mikszáth Kálmán – Nógrádi Gergely: Szent Péter esernyője / Különös házasság

A Szent Péter esernyője és a Különös házasság című regények Mikszáth
Kálmán életművének talán legjelentősebb és legnépszerűbb alkotásai,
mindkettő élvezetes, fordulatos. izgalmas cselekményű olvasmány,
melyek méltán emelték a „nagy mesélőt" halhatatlan szerzőink sorába.
A Manó Könyvek Klassz!-sorozatában Nógrádi Gergely az eredeti
cselekményt követve, ám rövidebb formában meséli újra a klasszikus
irodalom gyöngyszemeit, azzal a céllal, hogy a remekművek a mai fiatalok
számára is érthető és szerethető olvasmányok legyenek. Ugyanakkor
a kiadó nemcsak a nagy nemzeti legendák megismertetéséért, de az értékes
írói örökség megóvásáért is síkra száll: a sorozat köteteit számos, az eredeti
regényekből kiemelt szövegrészlet gazdagítja.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Klassz! Manó Könyvek

Manó Könyvek, Budapest, 2023
ISBN: 9789635843657 · Felolvasta: Nógrádi Gergely
Manó Könyvek, Budapest, 2023
Manó Könyvek, Budapest, 2015

pevike>!
Mikszáth Kálmán – Nógrádi Gergely: Szent Péter esernyője / Különös házasság

Én mindig némi ellenszenvvel viseltetek az átdolgozott, rövidített kötelező olvasmányokkal szemben. A múltkor ez szembejött velem, és gondoltam, az eredeti Szent Péter esernyője után elolvasom ezt a változatot is, mert azért valahol érdekelt, hogy milyen lehet. Kellemesen csalódtam. Tényleg csak apróságokat hagyott ki és írt át az eredeti regényből, és valóban megtartotta az eredeti hangulatát is. Tetszett, hogy ahol lehetett, ott átvett egész, jellemző mondatokat a regényből, de ahol kellett, ott egyszerűsített, érthetővé tette, hogy mi történik. Alapvetően az is tetszett, hogy eredeti szövegrészek is vannak benne, bár néhol inkább elrettentésnek éreztem. Hajlok rá, hogy tényleg van létjogosultsága ezeknek az átdolgozásoknak, kedvet kaptam hozzá, hogy kihozzam a lányomnak A kőszívű ember fiait ebből a sorozatból. A Különös házasság is érdekel, de csak az eredeti után.
Update: alapvetően tetszett a Különös házasság is, csak kicsit elrontotta az élményt, hogy a végét megváltoztatták. Értem, hogy nem akartak még két szereplőt belekeverni, de akkor is sokkal életszerűbb, ahogy Mikszáth megírta a végét, spoiler Továbbra is fenntartom, hogy jó sorozat, csak most kicsit keserű a szám íze.