Kísértet ​Lublón 102 csillagozás

Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón

„Ó, azok a régi jó kísértethistóriák! Azok a csiklandós ijedezések, azok a majdnem igazi elszörnyedések! Mikszáth Kálmán írói varázsának talán éppen az a titka, hogy nemcsak az elbeszélt történeten mulat, hanem atyai kedvességgel gyermeki lelkű hallgatóin is, rajtunk, akik vele együtt úgy teszünk, mintha hinnénk Kaszperekben, a sírból feljáró borkereskedőben, akinek nyomós oka lehet kísérteni, hiszen szépséges asszony várja idefenn. No meg talán abban is rejlik valami magyarázat, hogy ahol Kaszperek megfordul, hamis pénzek kezdenek elterjedni…”

Eredeti megjelenés éve: 1896

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Regénykönyvtár Révai · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Kossuth, Budapest, 2010
Titis, Budapest, 2010
ISBN: 9789638886316 · Felolvasta: Szervét Tibor
MVGYOSZ, 2002
Felolvasta: Szoboszlai Éva

Paulina_Sándorné P>!
Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón

Felnőtteknek szóló mese volt a javából. Izgalmas, mosolyogtató, bár ha velem történne meg szerintem a dunna alatt lapulnék. Rám is lehetne hozni a frászt Kaszperekkel. spoiler Végül is itt is a pénz volt minden mögött.

Rodwen P>!
Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón

Gyermekkoromból emlékszem a könyvből készült filmre, és már akkor nagyon megszerettem a történetet. Mikszáth megmutatta a „szellemes” oldalát, igazi kikapcsolódás volt olvasni. Szereplői egytől egyig humorosak, kissé naivak de szerethetőek, az író zárójeles megjegyzései a történet közben pedig igazán frappánsak.

Aurore>!
Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón

Mikszáth Kálmán olyan, mintha a vidéki apókád beülne a tűz mellé a sarokba, és onnan, pipájával pöfékelné feléd az adomákat sorra. Igaz, nem igaz, kit érdekel? Elvarázsol, s abban a pillanatban igaz minden szó. A világ egyik legjobb írója, olyan egyedi a stílusa, ízes, utánozhatatlan. Persze, nekünk is kötelező volt a suliban a Szent Péter esernyője, tetszett is nagyon, de valahogy aztán elfelejtődött. Fel is veszem a jobban megismerendő írók közé, érzem, nagyon is érdemes.

Titis, Budapest, 2010
ISBN: 9789638886316 · Felolvasta: Szervét Tibor
kolika>!
Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón

Az általam olvasott kötet hat elbeszélést tartalmazott. Rögtön az első a kötet címadó elbeszélése, amely érdekes volt, s titokzatos. Kaszparek Mihályné viselkedése azért még a történet vége előtt rámutatott, hogy hol is kellene keresgélni, ha kísértetet szeretnének találni. A korabeliek is hittek a kísértet eredetiségében, így nem csoda, hogy a gyerekek körében visszatérő rémalakként tűnik fel Kaszparek uram. Kísértethistóriába göngyölt bűnügy.
Az eladó birtok végkimenetelét szinte biztosra vettem. Persze,az ehhez való eljutás alaposan elő van készítve, lassan jut el a főhős oda, hogy mindenről kész lemondani két szép szempár kedvéért.
A Páva a varjúval egy kicsit furcsa, különös történetet hoz elő. Házasság nagyúréknál, amely körül aztán egyre cifrább dolgok történnek. Egyfajta tanmese. Az addigi élet megszokott formáinak felrúgása nem mindig sül el jól.
A következő kér elbeszélés nem tetszett annyira. A lutri kicsit meseszerű. A minden elvesztése utáni jótett visszaadja a család és a főszereplő boldogságát. A nagy kutya a vicebíró egyszerű története nem igazán ragadott meg. Talán az elbeszélés nyúlfarknyisága miatt nem válhatott a szívem csücskévé. Pedig tényleg nagy kutya a vicebíró :)
Az utolsó novella lett a kedvencem. Az öreg paraszt, aki Isten rendelésébe benyugodva várja a biztos halált. Ezzel záródhatna a történet, ha nem érkezne meg a tudós doktor, aki aztán kezébe veszi a dolgokat. Szó szerint.. Nem túlságosan vidám történet, de ahogy a paraszt egykedvűen belenyugszik sorsába, úgy az olvasó is különösebb szívfájdalom nélkül veszi ezt tudomásul és vár. Vár, mert az az érzése támad, hogy itt még történik valami. Az orvosban munkálkodik a gyógyítási vágy, s furfanggal kapja meg a gazda igenló válaszát a műtétre.
Az elbeszélések stílusa tetszett, szereplői valóságosak, nem légből kapottak. Mikszáth emberismerete kiváló, szereplői kicsit hiszékenyek, naivak, de nem unalmasak.
Jó volt olvasni a kötetet.

Bolondkandúr>!
Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón

Tizenéves gyerekként jártam Lublón, de Kaszperek Mihálynak akkor már nyoma sem volt. Valószínűleg sem kapitalista borkereskedőként, sem kísértetként nem érezte jól magát a szocialista Csehszlovákiában, és továbbállt. Lehet, hogy manapság a skót Felföldön száguldozik fehér lován, ahol még van becsülete a hazajáró lelkeknek. A Kísértet Lublón persze zseniális, igazi Mikszáth, megunhatatlan.
A kötetben további öt elbeszélés található, amelyek közül a Páva a varjúval tetszett, de a másik négy szerintem nem tartozik az író sikerültebb darabjai közé. Valószínűleg korai írások ezek, túl terjengősek, sok a szerző kibeszélése, oda nem illő anekdotázása, és a történetek „tanulsága” is erőltetett.
A címadó elbeszélést viszont bármikor szívesen olvasom.

Kossuth, Budapest, 2010
Spaceman_Spiff IP>!
Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón

Többet kellene Mikszáthot olvasnom. Már gimnáziumi olvasmányaim (rövidebb írásai és a Beszterce ostroma) idején tetszettek az írásai.
Ez a rövid történet is tipikus Mikszáth. Az a sokszínű kavalkád, ami a Felvidék képében jelenik meg, az ősi patríciuscsaládokkal, kereskedőkkel, utazókkal, mindenféle népséggel, tótokkal, lengyelekkel mindig is közel állt hozzám. Ehhez pedig egy nagyon érdekes kis történetet kerít, ami a jól bevált receptet követi: egy természetfeletti, a középkori hiedelmekben gyökerező jelenség bolygatja meg a rendet, de természetesen a végén mindenről kiderül az igazság. Közben pedig okos humorral, emlékezetes alakokkal mutatja be nekünk ezt a világot a szerző boszorkányostól, királyostól. Kellemes olvasmány, kikapcsolódásnak ideális.

H_Fatime P>!
Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón

Szórakoztató, szellemes történet, csavaros történettel, lehetett volna hosszabb is, még olvastam volna. A stílust, szóhasználatot kicsit szoknom kellett az elején, rég olvastam hasonló történetet. Érdekes volt a végén a két függelék is.

nana1>!
Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón

Önfelet szórakozást ad e kötet igéző stílusban. Jó kis olvasmány az emberi hiszékenységről, kapzsiságról és butaságról.

Virágszépe>!
Mikszáth Kálmán: Kísértet Lublón

Időről-időre vissza kell térnem a magyar klasszikusokhoz, így Mikszáth-hoz is. Újra rácsodálkozhattam a rá jellemző ízes mondatokra, szavakra, képekre. A Kísértet Lublón története a Felvidéken játszódik, bemutatja a kisvárosi élet hiszékeny, esendő szereplőit. Lenyűgöző a stílus, az író emberismerete, humora, de feltűnt, mennyi rejtett cinizmus, ironikus helyzet világít rá a gyarló emberi jellemekre. Mosolygósan zseniális.

Etike P>!

– Azt a szép asszonyt? – hökkent meg Kertely uram. […]
– Mit tudod te azt fiacskám, hogy szép-e? Minden asszonyt akkor kell megnézni, mikor reggel felkel.

Virágszépe>!

A rendes, közönséges kísértetek mind gyalog jártak eddig s többnyire éjfélkor. Lucifer is tanul és újít.

macs>!

De a semmiből lesz a valami.

(Strang és a rendőrfőnök párbeszédéből a kolostorban)

szvandaaa>!

Már ugyan hiába zálogosította el Zsigmond király Lublót. Mégis magyar föld ez, magyar erkölcsökkel. Még a kísértet is mindjárt népszerű lesz, mihelyt a hatóság kezdi üldözni.

macs>!

Hihetetlen bár a történet, de feleljen érte Bél Mátyás uram és a „Liber Actorum” melyet Vilsinszky Ferenc nótárius mester hagyott ránk ékes lengyel nyelvezetben. Ha őkegyelmeik bolondot írtak a könyveikbe, miért legyen az nekem hibám?

Rodwen P>!

– Elér ez Varsóig is, ha kedve tartja. Hiszen azért lovas kísértet. Ilyen még nem is volt. A rendes közönséges kísértetek mind gyalog jártak eddig s többnyire éjfélkor. Lucifer is tanul és ujít.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

»Boldog az, akinek semmije sincs,
Pehely helyett békével van az alvó vánkosa rakva.
Dunyhája enyhe fuvallat,
A lepedője ködből van szőve,
A tolvaj semmit sem lophat el tőle.«

KÍSÉRTET LUBLÓN 1892-1893

Aurore>!

– Ha elvittétek a tyúkot, majd eljön helyette a kakas!

És el is jött, vörös tarajával, lángból szőtt hatalmas szárnyaival. Eljött, hogy megegye az egész Lublót, hadd legyen hát szántóföld mindenütt… Két helyen gyulladt ki Lubló városa azon az éjszakán.

Kapcsolódó szócikkek: kakas · tyúk