Akli ​Miklós és más elbeszélések 11 csillagozás

Mikszáth Kálmán: Akli Miklós és más elbeszélések Mikszáth Kálmán: Akli Miklós és más elbeszélések

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mikszáth Kálmán művei Kossuth

Kossuth, Budapest, 2014
Kossuth, Budapest, 2010

Mikszáth Kálmán: Akli Miklós és más elbeszélések

Az Akli Miklóst valamikor réges-régen már olvastam. Hogy mikor, azt nem tudom, de az biztos, hogy a rózsaszín pöttyös kiadás volt a Pöttyös Könyvek sorozatból. És most is nagyon élveztem olvasni.
A regényhez „hozzácsapott” rövidebb írások is csak egy kicsit vontak le az egész kötet értékéből.

mariannkiss1980 P>!
Mikszáth Kálmán: Akli Miklós és más elbeszélések

Akli Miklós nagyon ott volt. Könnyed, de azért Mikszáth.
A novellák viszont most annyira nem jöttek be.
Pontosabban az utolsó volt az, ami nekem most lerontotta az élményt. Túlságosan is szerte ágazó, túl sokat akart egy elbeszélésben elmondani.

ppeva P>!

Emberi természet örök törvénye. Mindenki a legközelebbi stáció iránt érdeklődik. Öreg asszony szívesen jár temetésekre, eljegyzett leány menyasszonyokat nézeget.

177. oldal, Akli Miklós

ppeva P>!

Mária Terézia udvari személyzete közt még ott szerepel koncipisták, kontrollorok, szekretáriusok, kancellisták közt az udvari bolond, de II. József törülte ezt az állást, s azóta csak okos emberek voltak az udvarnál.

első mondat, Akli Miklós

ppeva P>!

Zseniális fickó volt, aki beszélt vagy hat nyelvet, ösmerte az irodalmakat, tudott minden forgalomban levő anekdotát és furaságot, otthonos volt a mágiában, a nyugati és keleti bűvészetekben, tudott a tenyérről jósolni és a csillagokról, ügyesen csinált meg minden kártya-kunsztot, pompás verseket és ódákat írt a császár születés- és névnapjára, amelyekkel behízelegte magát a jószívű uralkodónál. Szóval, minden tudományhoz hozzászagolt valamennyire s felületesen azt habzsolta el belőle, ami érdekes, de a mélyére, ahol már a hasznos kezdődik, nem hatolt. nem tudott annyit egyik ismeretágból se, még a festészetet sem véve ki, amennyivel a becsületes mindennapi kenyeret megkereshette volna, hanem csak annyit, amivel biztos volt neki a mindennapi kalács.

8-9. oldal, Akli Miklós

ppeva P>!

Az udvari doktor azt találta, hogy az ischli levegő a legjobb a világon (bizonyosan telkei voltak Ischlben), oda küldte Ferencet hosszabb tartózkodásra, ami egyszerre fölvirágoztatta azt a vidéket. A császárnak kastélyt építettek és roppant parkot ültettek, amelyben kocsikázni lehessen. A birodalom összes arisztokráciája oda tolult. A divat szárnyaira emelte Ischlt. Még a levegőjét is elhordták hermetice elzárt palackokban Európa összes patikáiba. Az emberiség csak lassan, sok vér árán áll a nagy igazságok mellé, de a nagy bolondságok gyorsan legyőzik. A páciensek szörnyen hittek az ischli levegő csodálatos erejében, tehát az orvosok is, s nagyon gyakran lehetett hallani úri betegszobákban, amint az ütér megvizsgálása és a százados sablon: „nyújtsa ki a nyelvét” után komor arccal rendeli Aeskulap fölkentje:
– Bontsanak fel a beteg szobájában éjjelre egy palack ischli levegőt!
S ha másnap panaszkodott a beteg, hogy nem javult az állapota, a doktor készen volt a bölcs tanáccsal:
– Hát meg kell az adagot kettőztetni. Bontsanak fel két palackot.
Az ilyen beteg aztán vagy meggyógyult és akkor holta napjáig dicsérte az ischli levegőt, vagy meghalt és nem panaszkodott ellene…

10. oldal, Akli Miklós

ppeva P>!

De hát még a szerelem? Az jár még csak sok parádéval. S éppen a parádéja a legnagyobb poézis. A házasság aztán többé-kevésbé mind egyforma próza, de az összeboronálása, az mind különböző és változatos. Egy utazás Tündérországban, tele elbűvölő stációkkal; eső ha esik, permeteg csak; felhő ha támad, bárányfelhő csak; fergeteg ha jő, egy bánatos sóhaj lezúgja; köd és homály ha keletkezik, egy vidám mosoly elkergeti.

169. oldal, Akli Miklós