A ​tisztelt ház 15 csillagozás

Mikszáth Kálmán: A tisztelt ház Mikszáth Kálmán: A tisztelt ház Mikszáth Kálmán: A tisztelt ház

Vajon ​húsz év mindig ugyanazt az időtartamot jelenti? Mikszáth Kálmán nevezetes politikai karcolatai a kiegyezés után 20 évvel íródtak, amikorra a nagy össznemzeti lelkesedést már feledtette a hétköznapok gondja: az ország eladósodása, a pártok szétesése, majd újak keletkezése. A politikusi glóriák csillogása elveszett, bizony sok új honatya csalafinta módon szerezte meg a szavazatokat, sokan voltak már a Tisztelt Házban, akik a képviselőségen kívül más jövedelemmel nem rendelkeztek.
1886-ban a szintén képviselő Mikszáth magáévá teszi a keleti bölcsek életfilozófiáját: ha nagyon bele vagy keveredve valamibe, hátrálj ki belőle, nézd meg kívülről, messzebbről. És amit ekkor látott, leírta: hol szarkasztikus humorral, hol finom iróniával, de mindig eleganciával, mindig hidegvérrel forgatva a kihegyezett tollat, akár Tisza Kálmán bajuszát rángatta meg, akár Istóczy Győző kirohanásait gúnyolta ki.
2010-ben azzal a szándékkal adjuk újra közre „A Tisztelt Ház”-at, hogy „a mi… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1886

160 oldal · keménytáblás

Jókai Mór

dontpanic IP>!
Mikszáth Kálmán: A tisztelt ház

Az Új Zrínyiásznál már indítványoztam, hogy Mikszáth támadjon fel, és írjon a korunkról.
Akkor talán tudnék röhögni a mai magyar közéleten is, és nem csak kínomban.

H_Andi>!
Mikszáth Kálmán: A tisztelt ház

Remek kifigurázása a korabeli Parlamentnek, de én sajnos elvesztem a sok név között. Hiába a névmutató, akkor is sok volt a hasonló név.
Ettől függetlenül vicces kis novellák, és ami érdekes, hogy a Tisztelt ház nem sokat változott azóta. Vagyis hát de, régen talán jobban adtak a látszatra, miszerint tényleg értünk vannak, talán megközelíthetőbbek voltak. Ezt leszámítva tényleg vicces a hasonlóság. Szívesen olvasnék hasonló történeteket/anekdotákat/kifigurázásokat a mai képviselőkről/miniszterekről.

Alcyone>!
Mikszáth Kálmán: A tisztelt ház

Először is hálával tartozom Mikszáthnak, a stílusának és annak, hogy tükröt mutat arra nézve, hogy van, ami nem változik…mintha megrekedtünk volna bizonyos szempontból az időben, amit humorral vegyes fejcsóválással vehetünk tudomásul. Másodrészt kicsit nehéz volt olvasni, sokszor én is elvesztem a névrengetegben, de ez bizonyára az én gyengeségeim közé sorolható. Ettől függetlenül hiánypótlónak éreztem, örülök, hogy a kezem ügyébe akadt.

miss_eszti>!
Mikszáth Kálmán: A tisztelt ház

Küldöm ezt a könyvecskét mindenkinek, aki szerint bezzeg a régi nagy politikusok… Na jó, mégse, hiszen a könyvet olvasva azt hihetnénk, csak ez a Mikszáth „rosszindulatúskodik”, és nem egészen így állt a helyzet. De így állt. És épp így áll ma is, csak tragikusabb, mert benne élünk. A százhúsz évvel ezelőtti dilettantizmusról és korrupcióról mégiscsak kellemesebb olvasni, mint a mairól.
Így az 1984-ről készülő értékelésem helyett inkább itt sütöm el, hogy fájóan aktuális. De az lesz minden korban és rendszerben, amíg világ a világ, és amíg élnek a földön ezek a fránya politikusok.
Azért nem mondom, jobban élveztem volna, ha a neveknek nem csupán a töredékét ismerem – de ez megint csak az én szegénységi bizonyítványom.

ppeva P>!

Jókai rendesen a folyosókon készíti beszédeit. Mielőtt szónokolna, egy félóráig jár egyedül, kezeit hátrakulcsolva. Beszéde mindig szerkesztve van: sokszor kiérzik a finom összhangzat eleje és vége között. Ha olyankor szólítja meg valaki, midőn az elmondandókon gondolkozik, a fejét rázza tagadólag: „Nem vagyok otthon.”

101. oldal, Ahol a szellemi toalettet csinálják

Kapcsolódó szócikkek: Jókai Mór
ppeva P>!

Ahol ilyen az előny, hogy hátránynak is bevehető, ott a hátrány viszont megjárja előnynek.
Az a hátrány, hogy a képviselőnek nem kell dolgozni. Aki egyszer mandátumhoz jutott, az végképp elszokik a munkától, úgyhogy abból nem lehet többé semmi, csak képviselő.

121. oldal, A képviselői mesterség

Creusa>!

Nincsen egész igazuk azoknak, akik sóhajtozva dicsérik a régi országgyűléseket sopánkodva a mostaniakon. Ha a parlament tekintélye hanyatlott, annak nem az egyénekben van oka, mert az általános nívó szembetűnő módon növekedett. Az auktoritások hanyatlását a sajtó idézte elő, mely közel hozta a közélet tényezőit a közönség szeméhez, már pedig közelről az igazi nagy emberek sem látszanak nagyoknak – hát még a nem igaziak?

ppeva P>!

Mert a megszokás sehol sem olyan nagy úr, mint a mi keleti fajunknál. Ott van rá érdekes esetnek az Urbanovszkyé, aki a fúzió alkalmával, amikor arról volt szó, hogy klubhelyiséget változtat a két fúzionáló párt, s a régit esetleg egy harmadik párt bérli ki, nagy aggodalmakat állott ki, míg végre sok lelki tusa után abban állapodott meg:
– Én nem mozdulok egy tapodtat sem. Ahhoz a párthoz állok, amelyik idejön.

17. oldal, A színhely

ppeva P>!

A tulajdonképpeni Ház mégiscsak azok a különféle alakú fejek, melyek könyökökkel alátámasztva, nagy rendezetlenségben tarkállanak a padsorokban, lankadtan vigyorogva, ásítva vagy morogva.

65. oldal, Bent a teremben

ppeva P>!

Azonfelül nem szabad olyanokat csinálni, mint Orbán Balázs, aki a kerületekben korteskedvén, minden faluban másképp mondta az államadósságokat: hol többet egypár százmillióval, hol kevesebbet, amiért aztán komolyan megfedette (sic!) Ugron:
– Engedd meg, barátom, de én nem hagyom a népet bolondítani. Válassz magadnak egy numerust, aminő neked tetszik, nem bánom, de aztán maradj is meg mellette következetesen.

124. oldal, A képviselői mesterség

H_Andi>!

Jelöltnek lenni, tudvalevő, a legszánalomraméltóbb állapot, de azért mindég akadtak, és mindég fognak akadni mártírok, kivált a középosztályból, a jobb módú nemesekből, az otthon unatkozó papokból, a sportkedvelő mágnásokból, nagyravágyó prókátorokból, s még azonfelül léha szerencsevadászok egész tömege lepi el a választókerületeket: kicsapott hivatalnokok, tévesztett egzisztenciák, professzionátus népbolondítók rajokban bukkannak fel a követjelölések idején.

Mikszáth Kálmán: A tisztelt ház - A káosz

Őri_András>!

Hajdan a közbizalom keresett fel némely férfiakat, ma bizonyos férfiak indulnak el magoknak közbizalmat keresni. (Ez pedig nagy különbség.)

199. oldal (Noran, 2010)

ppeva P>!

Nevezetességre nézve azonban mégis Zay Adolf áll legelöl. Mit ér a Vámos nagy hangja, a Zimándy testi ornamentikája, ha mégis Zay tartotta eddig a magyar parlamentben a leghosszabb beszédet? Négy egész óráig tartó beszéd volt ez a középtanodai törvényjavaslat tárgyalása alkalmával. Hogy mit tartalmazott, azt élő ember nem tudja, mert mindenki elfelejtette az elejét, mire a közepéig jutott.

88. oldal, A szónokok

ppeva P>!

Göndöcs szintén leírva adja át mondókáját az „Országgyűlési Napló” részére,* de sohasem lehet hasznát venni, mert a közbeszólások s kitörő derültségek szónoklás közben rendesen elterelik attól, amit leírt s egészen más beszédeket mond el.

*Szépen leírt beszédei fölött ez áll: „Göndöcs Benedek apátkanonok és orsz. képviselő rögtönzött beszéde”.

103. oldal, Ahol a szellemi toalettet csinálják