A ​szelistyei asszonyok 60 csillagozás

Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok

Kötetünk elbeszélései és kisregényei a mikszáthi múlt, az általa teremtett derűs, meleg ragyogású történelem tájaira kalauzolnak bennünket, abba a világba, amelyet (mint a Galamb a kalitkában párhuzamos történeteiben) oly nyomasztóan ellenpontozott számára a sivár, valódi jelen. A századelő korszakának éles hangú bírálata szólal meg realista hangú, remekszép kisregényében, A sipsiricában. A szelistyei asszonyok, a Páva a varjúval, az Akli Miklós pedig annak az írónak kitűnő művei, aki fájó nosztalgiával idézte vissza az idillikus, romantikus történeteket, aki élete végéig síkra szállt a mesék jogaiért. Történeti epikája: a törpe kor emberének visszasóhajtása a merész időkre – nagy történelmi konfliktusok helyett: a történelmi miliőbe helyezett anekdota.

Eredeti megjelenés éve: 1901

Mátyás király

Várpalota

Emmi_Lotta IMP
Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok

Mikszáth egyik derűs, kedves, történeti jellegű kisregénye 1901-ből. Az események Mátyás király korában játszódnak az 1450-es évek végén. A sztorit Mikszáth állítólag képviselőkorában hallotta, a mű valószínűleg igaz történeten alapul. Szerelem, megtévesztés, csel, romantikus fordulatok és humoros szituációk sora teszi felejthetetlen olvasmánnyá.

tgorsy
Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok

Egyre inkább hajlok arra, hogy Mikszáthot tartsam a magyar irodalom legnagyobb alakjának.

Biró_Krisztina
Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok

Már az első fejezetnél megfogott!Igazi megmosolyogtató Mikszáthiasan csipkelődő olvasmány. Végig kuncogtam az egészet.Nálam ez 6csillagos lett!!!!!

Stephanie_Ford_és_Városi_Emese I
Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok

Kellemes, finom humorral átszőtt, igazi irodalmi élmény volt. Nem is értem, miért nem olvastam eddig Mikszáth-ot, de azt biztos, hogy ezután keresni fogom.

BakosJuci MP
Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok

Gyönyörű mondatok, igazi szép gondolatok, huncutsággal átszőtt, de megis oly tiszta emberek. Tanulsággal, hogy aki gödröt ás maga esik bele, és mégis mily édes lett az a gödör végül. Mátyás királyról nem is olvastam még könyvet, élmény volt a történelemkönyveken kívül találkozni vele.
Megérte elolvasni. A nagyjain még tényleg tudtak írni.

Gabye
Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok

Anno én láttam az azonos című filmet Darvas Iván főszereplésével..És arra emlékeztem, hogy az nagyon tetszett. Gondoltam akkor ez is fog. S lőn. Még akkor is, ha a film története és az itt olvasottak eléggé eltérnek egymástól. Lehet hogy ezt leellenőrzendő meg kéne újra nézni a filmet :-)
Mikszáth-ot meg szeretjük, még akkor is ha néha kissé eltér a történettől, kicsit sok a mellébeszélés, mégis igazi mesélő.

Eule
Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok

Hogy ez a Mikszáth micsoda egy tréfamester! Igazán szórakoztató kis történet ez, és kicsit Mátyás korát is közelebb hozza az olvasóhoz.

Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok

Mikszáth Kálmán összedugta a fejét Benedek Elekkel, és írtak nekem egy jó kis mesét. :)

ppeva P

– Nem küldöttség ezek, kegyelmes uram, instálom, de mustra.
– Mustra? – csodálkozott a palatinus. – Meg van kend kompolyodva? Nem értem.

Eule

Egy asszony a férjével együtt a földesúr szerint két lélek, de csak egy test, a papok szerint két test, de egy lélek.

3. fejezet - A kollekció

csillagka P

Tudd meg tehát, hogy bolondnak születni szomorú dolog, de bolond gyanánt foglalkozni vidám dolog.

csillagka P

Hej, csakugyan gyönyörű erdő sötétedett a távolban! Rostó uram magyarázta: Az a Bakony. Ott laknak a híres zsiványok.
A túlsó oldalon, messze, messze, ahova a szem már alig ér, kék selyemszövet látszott kiterítve a rétségeken. Rostó uram mondta: Az a Balaton. Ott laknak a vízi tündérek.

Zsucsima

Mert olyan a szerencse, hogy ha egyszer pártolni kezd valakit, hát még a hibákból is a védencének fon koszorút.

IV. fejezet

ppeva P

(…) az öreg Rostó is beleegyezett, ámbár még tartok a fintáitól, mert székely ember, két esze van.

A király Bánffy Istvánnal konferált:
– Nem volna kedved követségbe menni Konstantinápolyba?
– Nagyon feszültek a viszonyok – felelte Bánffy –, féltem a fejemet.
– Ne félj semmit, Pista, tízezeret vágatok le helyette, királyi szavamat adom rá.
Bánffy elmosolyodott.
– De abból a tízezerből, fölség, egy sem illik úgy a Pista nyakára, mint amelyik most van rajta.

Nandi

A buta pofa fél siker. Azzal mindenki gyanútlanul, szívesen tárgyal, s észre sem veszi fölényes szerepében, hogy már a bőre le van nyúzva. Jelentéktelen külső, nagy belső tulajdonokkal párosulva, drága kincs a diplomáciában.

Epilógus

Az igazság szép dolog, jó dolog, de akinek hatalma van, nem szorul rá.

Galóca

Az ember rendesen arra vágyik, amitől legmesszebb áll.

A zsebrákok