A ​fekete fogat 9 csillagozás

Mikszáth Kálmán: A fekete fogat Mikszáth Kálmán: A fekete fogat

Mikszáth 1910 májusban súlyosan beteg már, és két héttel az ünnepség után nincs az élők sorában. De ott, a Vigadóban meghatott, örül, „Méltóztassanak hazaoszolni azzal a tudattal, hogy láttak ma végre egy boldog embert” – zárja szavait.
Hogyan volt boldog, hogy mulatott és mulattatott, mi művészetének, hallatlan népszerűségének titka – erről ad képet kisregényeinek, elbeszéléseinek ez a válogatása is.

Eredeti megjelenés éve: 1919

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Legjobb könyvek Érdekes Újság · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

>!
Szépirodalmi, Budapest, 1978
310 oldal · ISBN: 9631512304

Enciklopédia 2

Helyszínek népszerűség szerint

Baradla-barlang


Most olvassa 1

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

Hoacin>!
Mikszáth Kálmán: A fekete fogat

Mintha csak öreg eperfák alatt üldögéltem volna egy eldugott kis budai korcsmában a pirosra terített asztalnál, szőke nyári éj volt, és én rostélyost ettem sok fokhagymával. „Oltsó ételek, ittalok, és pettyegtetett szolgálat”! A körülöttem lévő asztalok felől válogatott anekdotamorzsákat csipegettem össze, falu közepén van a temető, hogy a halottaknak ne kelljen messzire fáradniuk hazajáráskor, és ha nincs mit tenni a családi kriptába, hozatunk Csehországból ősi rokonságot bele. Mutassatok szebb asszonyt a híres Bulykainénál, nincs vonzóbb áll a tepsi oldalára kifeküdt pogácsa formájánál! Ihol jön Bogozy Miklós bácsi. Tréfás, jóízű öregúr. Lelke minden társaságnak. Talán szellemes ember? Nem biz az, hanem fölségesen tudja utánozni a távoli kutyaugatást. Távoli klimpírszónál bizonyára kellemesebb, főleg, ha a „Szeretnék szántani” óhaja ismétlődik immár századik alkalommal. A szomszéd úr bajszát éppen joviális figurák rángatják – netán csak ragaszték ama mókusfarok? Édes bruderkám, itt mindjárt kitör a viszály, aztán jöhet a pohos vendéglős, hogy eredeti módszereivel legyen úrrá a káoszon. Csak annyit tett meg a forradalom lecsöndesítésére, hogy kivette zsebéből aranycirádás házisapkáját és föltette a fejére. Gubó legyek, ha ez használ az amabilis konfúziónak. Mennyivel hatásosabbak az angyali vendéglősnők, akik csupán gyermekükért élnek, ugye? „Nem szeretnék anya lenni” nyilatkozik Sipeky Márton, mulatságos aggastyán. Még egy fröccsöt, cimborám? Vagy egy kis citronyos bort? Leveses tálba hull a lorgnette, jó emberből nem lesz szolgabíró, a sipka hatalom, a demokrataság hangulat. Különösek ezek a vándorló livrék… de hát Sáros az illúziók vármegyéje. Ni, holdvilágos az éjjel, és ott rohan két lábas serpenyő a temető felé! Filtsik Rozália a megmondhatója, minő kísérteties és borzadályos látvány ez, ahogy ott száguldoznak veszett módon… hát hogy fogok így újabb rostélyost rendelni? Odafönn pemetén nyargal a boszorkány a Gellérthegy fölött, ez impertinencia! Ami nem anständig, hát nem anständig! Ugyan ne légy hiú, mint egy vén hofdáma. Messze még a hajnal, anekdotázzunk még sokat, és aggódni is ráérsz, ha eljő a fekete fogat.

„Egy testes kötet munkát írt a demokráciáról és beküldte az akadémiának. Hogy jó volt-e? Nem tudom. Nem olvasta azt senki. De nem lehetett valami nagyon jó, mert az akadémia neki ítélte a nagydíjat.”

2 hozzászólás
csiripelek>!
Mikszáth Kálmán: A fekete fogat

Mikszáth mindig fantasztikus. Imádom a közvetlenségét, hogy mindig meg tud nevettetni és hogy annyiféle hangja van. No meg, ahogyan kifigurázza/bemutatja a kora emberét, ami még rám, a 21. század gyermekére is nagy hatással van, képzelem, hogy az akkoriak mit érezhettek, amikor ebbe az általa tartott tükörbe belepillantottak.


Népszerű idézetek

Inimma>!

Kirándulást tettünk az aggteleki barlangba egy-két fiatalabb tanárral.

(első mondat)

Kapcsolódó szócikkek: Baradla-barlang
MissWenut>!

– Arról felelj, amelyik állatot a legjobban szereted. Melyiket szereted a legjobban?
– Az oroszlánt – mondá Kamuti Pali.

21. oldal (Szépirodalmi, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: oroszlán

Hasonló könyvek címkék alapján

Ambrus Zoltán: A gyanú
Örkény István: „Rózsakiállítás”
Franz Fabian – Bárány György (szerk.): Fantasztikus történetek I-II.
Palotai Boris: Hetedik év
Gárdonyi Géza: Mai csodák
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai
Gárdonyi Géza: Kék pille
Gárdonyi Géza: Ida regénye / Szerelmi történetek
Gárdonyi Géza: Mi erősebb a halálnál?
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: A köpönyeg / A revizor