A ​szülőföld szerelmese 2 csillagozás

Orbán Balázs életének regénye
Mikó Imre: A szülőföld szerelmese

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Polis, Kolozsvár, 2011
374 oldal · ISBN: 9786065420243

Orbán Balázs

Küküllő

ppeva P>!

A Cselénél balról a Deság-patak szakad a Küküllőbe. Felette a Deság hegye vagy Várdombja. A hegy tetején emelkedett Zeta vára.
– Honnan ered a Zeta név?
– Azt is elmondom, ha felérünk – mondta Márton bácsi –, mert székely ember, mikor felfelé megy, nem beszél.
Akkor a hegyek beszélnek.

Kapcsolódó szócikkek: Küküllő

Balázs elgondolkozott.
– Alkotmány és irodalom, ez a kettő tartotta meg a nemzetet – mondotta. – Az alkotmány elveszett, én az irodalmat választottam. Székely népemről írok. S abban bízom, hogy könyvem akkor is fennmarad, amikor már rég elfelejtették, ki ment el és ki nem a szebeni hongyűlésre.

Kapcsolódó szócikkek: alkotmány · irodalom
ppeva P>!

– Közben pedig szeresd ezt az ételt. Csak a papot kell kínálni, a többinek van esze.

ppeva P>!

Három rangos család osztozott Lengyelfalva gazdag határának nagy részén: a Lukácsffy, az Orbán és az Ugron.
A Lukácsffyak saját maguk küzdötték fel magukat – volt köztük primor és pixidarius, főrangú és gyalogos székely. Ezért a Lengyelfalván birtokot szerzett ágat úgy hívták, hogy a „jó Lukácsffyak”, vagyis az előkelőek, megkülönböztetésül azoktól, akik maguk szántották a földet. Az Orbánokat kiemelte a többiek közül a bárói cím. János báró büszkén viselte, fiai kelletlenül. Különösen most, amikor gyanússá tett mindenkit bármiféle kis előny, amit az uralkodócsaládtól valaha élvezett. Az Ugronok cím nélkül is előkelőnek tartották magukat, s ez a köztudatban is megrögződött. Mióta a család az ősi fészekből, Ábránfalváról kirajzott, jutott belőle Szombatfalvának, Bikafalvának, Fiatfalvának, s még egy tucat községnek. Nem csoda, ha a széket látogató osztrák főherceg, akinek sorban mutatták be a birtokos családok tagjait, azt hitte, hogy az Ugron név valami hivatalt jelent, s egy kamasz fiú láttán csodálkozva mondta németül:
– Ilyen fiatal és máris Ugron!

ppeva P>!

Mikor kezdődik az öregség? Ezen tűnődött Orbán Balázs egyre gyakrabban apja halála óta, pedig még közelebb állt a negyvenhez, mint az ötvenhez.
Mikor már ritkulnak előttünk a sorok – ez volt az első gondolata.

Kapcsolódó szócikkek: Orbán Balázs · öregség
ppeva P>!

Orbán Balázs sem ígérte többé az adó megszüntetését, hanem inkább az államadósságot tette szóvá. Keresztúron még csak egymillióról beszélt, Szentábrahámon egymillió-kettőszázezerről, mire Énlakára értek, már másfélmillióra emelkedett a hiány az államkasszában. Ugron Gábor tréfásan, de tisztelettel jegyezte meg:
– Nekem mindegy, hogy mennyit mondasz, Balázs bátyám, de nagyon kérlek, tarts ki ugyanannál az összegnél. Az emberek a hetivásáron találkoznak, még kiderül a turpisság.
Orbán Balázs felfortyant, de értette a tréfát:
– Ne feledd, öcsém, hogy az adósság kamatozik, s mire hazaérünk, több, mint amennyi az induláskor volt.
Aztán Keresztúrra visszajövet, amíg a szekér vígan rázta őket a mezei úton, s az államadósság egyhangúlag kamatozott, elmondta az újdonsült képviselőknek a vasútügyben bejelentett első interpellációja történetét.

Kapcsolódó szócikkek: Énlaka · Szentábrahám
ppeva P>!

Így a könyv két Orbán Balázs-mű körül csoportosul. Az első rész, Orbán Balázs a nagyvilágban alapforrása az Utazás Keleten, a másodiké, Orbán Balázs Székelyföldön, A Székelyföld leírása. Ma egyik sem kapható. Az első hosszadalmas és unalmas, a másodikkal még több a baj. Az abszolutizmus alatt íródott, sok oldalvágás van benne románok és szászok ellen, bár Orbán Balázs alapjában véve megértő volt a nemzetiségekkel szemben. Azonkívül át van itatva a székely hun származás romantikájával (a Csíki székely krónikát készpénznek vette), ez meg mai történetírásunkat provokálná. Tehát marad a regényes életrajzi forma, ahol a szerző válogathat, mit használ fel és hogyan.
(részlet Mikó Imre leveléből)

371. oldal, utószó

Kapcsolódó szócikkek: Orbán Balázs
ppeva P>!

– Ha nem Szebenbe, menjünk hát a télen Kolozsvárra! – mondta a háziúr [Mikes Benedek]. – Ott, ha jól tudom, az új helyzetben nem is jártál. Hintómon magammal vihetlek, lakomban, a Ferenciek terén éppen úgy ellakhatsz, mint Zabolán. Téged persze a teátrumnál jobban érdekel az archívum. Bizonyára tudod, hogy földink, hídvégi Mikó Imre gróf milyen alapítványt tett most négy éve, s azóta az Erdélyi Múzeum-Egyesület is elnyerte jóváhagyását. Különben őméltósága nemcsak földink, hanem ebben a házban született, és Eszter nénédnek nagybátyja is.

ppeva P>!

– Még szerencse, hogy az asszonyoknak nincs választójoguk, mert azok megválasztanák. Tudjátok, mért mondják csontbárónak?
– Nem.
– Mert ott is csont, ahol csak a rókának az.