A ​reneszánsz Magyarországon 2 csillagozás

Mikó Árpád: A reneszánsz Magyarországon

Amit ma francia eredetű szóval reneszánsznak nevezünk, annak idején nem hívták így; az ókori mintákat követő művekre az all'antica (antik módra készült) fordulatot alkalmazták. Az első ilyen emlékek Magyarországon jól datálhatók, és hovatartozásuk sem kérdéses: Mátyás király művészetpártolásának antikizáló fele az itáliai reneszánsz legjavához tartozik. A 16. század első harmada sem okoz gondot; az olasz import mellett ekkor tűntek fel az északi reneszánsz elemei. A 16. század második fele, de főképp a 17. század problematikus: meddig tartott a késő reneszánsz, miket sorolunk oda?
A datálás és a stiláris besorolás szempontjainak bemutatása mellett a kötet felrajzolja a műalkotások szellemi hátterét adó politikai és intellektuális erőtereket. Forrásszövegek segítségével idézi meg az elpusztult emlékeket, de helyet kaptak benne a frissen előbukkant, fontos darabok (régészeti leletek) és a kutatás legújabb eredményei is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Stílusok – korszakok Corvina

>!
Corvina, Budapest, 2009
204 oldal · ISBN: 9631357967

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 9


Kiemelt értékelések

Katherine_Grey>!
Mikó Árpád: A reneszánsz Magyarországon

Élvezetes, izgalmas, alapos bevezetés a magyar reneszánsz történetébe rengeteg képpel és jegyzettel. Három része bemutatja, miben tért el a Mátyás-, a Jagelló- és a három részre szakadás-kori reneszánsz. Cáfol számos tévhitet (például Mátyásnak a humanisták által antik mintákat utánozva leírt, ám valójában egyszerre gótikus és reneszánsz udvaráról), állást foglal néhány érdekes kérdésben (ki festhette az esztergomi négy erényt, mennyire követte II. Ulászló Mátyás reneszánsz imázsépítését pl. a kódexfestetésben, kik az azonosítható reneszánsz művészek és mesterek a korszakban nálunk), s a legújabb kutatásokra támaszkodva teljes képet rajzol az all'antica stílusról. Nagyon élvezetes.


Hasonló könyvek címkék alapján

Barlay Ö. Szabolcs: Romon virág
Szécsi Noémi – Géra Eleonóra: A budapesti úrinő magánélete
Presser Gábor: Presser könyve
Presser Gábor: Presser könyve 2.
Aczél Endre: Acélsodrony – A nyolcvanas évek
Saly Noémi: Törzskávéházamból zenés kávéházba
Glatz Ferenc (szerk.): A magyarok krónikája
Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna
Ross King: Brunelleschi kupolája
Charles FitzRoy: Reneszánsz Firenze napi öt forintból