A ​nyolc fogaskerék esete 6 csillagozás

A detektívtörténetek mechanizmusai
Miklós Ágnes Kata: A nyolc fogaskerék esete

A ​krimi és más populáris műfajok recepciójában gyökeres változások történtek az utóbbi évtizedben. Egyre többen és egyre komolyabban foglalkoznak a detektívtörténetekkel, ráadásul nem csak a fogyasztói, de a kritikusi oldalon is. Nem csak a krimikről szóló írások terén következett be változás, maga a műfaj is képes volt arra, hogy újat, mást, váratlant hozzon: világszerte népszerűvé vált például a skandináv detektívirodalom és lendületet kapott az igényes magyar krimi.

Az irodalomtörténész szerző, Miklós Ágnes Kata 2005 óta publikál a témában, Bűnös szövegek című esszékötete 2009-ben jelent meg. Most megjelenő könyvében újra rendkívül élvezetes nyomozásra invitál: szabad stílusú esszéiben a krimi kulisszái mögé vezeti be az olvasókat. Az csak álca, hogy a hölgy fecseg…, mert jó néhány titokra fény derül: hogyan ne olvassunk krimit, mitől detektív a detektív, miért és hogyan sikerült a skandináv krimiszerzőknek világhírre szert tenni, avagy hogyan alakították át a… (tovább)

Napvilág, Budapest, 2018

Miklós Ágnes Kata: A nyolc fogaskerék esete

Miklós Ágnes Kata: A nyolc fogaskerék esete A detektívtörténetek mechanizmusai

Milyen okai is vannak, hogy két nap alatt elolvastam ezt a könyvet?
Hát először is. Van egy másik krimis könyve a szerzőnek, ami évekkel ezelőtt jelent meg, és nekem már az is nagyon nagyon tetszett.
Másrészt, valódi krimirajongó vagyok. Erre bizonyíték, hogy plecsnim is van róla. Szóval erről nem nyitok vitát. Valóban, az az igazság, hogy ha szeretnék szórakozni, akkor elég valószínű, hogy krimit olvasok. Más zsánerek engem nem nagyon kötnek le, sőt van olyan is, amit soha de soha nem lennék képes olvasni. Hát hogy miért pont a krimi, annak a magyarázatához egy kicsit közelebb kerültem a könyv olvasása során, de annyit azért mondanék, hogy a szerző első számú axiómája szerint a krimi olvasásához nincs szükség indoklásra. Persze máshoz sem, szerintem. Főleg béna indoklásra nem. Az időzítés pedig úgy alakult, hogy három nap alatt elolvastam négy regényt, de regénymérgezésem lett. Nem tudtam még egy regényt elolvasni, csak ezt. De ez viszont olyan jó volt, hogy jobb volt, mint egy regény. Hát ezért két nap alatt.
A szerző nyilván egy profi krimirajongó, én nem vagyok az, mert egy csomó mindent nem is olvastam, amit ő evidenciának vesz, de még ezek a részek is érdekesek, és pláne azok, amik meg olyanról szólnak, amit olvastam. Habár egy kicsit megharagudtam, amikor Mankellt és Wallandert nem a legmélyebb ájult tisztelet hangján illette egy kissé két mondatban kritizálta, de kénytelen voltam túltenni magam rajta.
Nagyon sok témát érint, egyébként nemcsak az írott krimiket, hanem tévés sorozatokat is, és bár nekem nem volt mindig teljesen világos ez a hét főbűnhöz kötődő tematika, egy kicsit néha talán erőltetett, de ez mit se számított, kedvelem a stílusát meg ezt a könyvet, amelyben nyakig tapicskolunk a legpopulárisabb populáris kultúrában benne, és tök jó. Én még azt szeretném, hogy esetleg írjon még majd valamikor erről az új műfajról, a domestic noirról, valamint bárki írjon ilyen stílusban mindenféle sorozatokról, különös tekintettel a kedvencemre, a Sírhant művekre, azt nagyon bírnám.

cseri>!

A magas irodalommal és a „helyes” olvasói attitűddel szemben támasztott elvárásoknak viszont az lett az egyik következménye, hogy a kanonizációs kritika mostanra már gyakorlatilag képtelen lehatolni ahhoz az olvasói réteghez, amelyet befolyásolni szeretne. A könyvesblogok, a Goodreads és Moly.hu korában más tekintélyre hallgatnak már azok, akik hiába vártak korábban bármiféle útmutatásra. Most már nincs rá szükségük, megkapják máshonnan a jóváhagyást arra nézve, mit olvassanak, hogyan és miért.

Kapcsolódó szócikkek: moly.hu
cseri>!

Még a jelenkor magyar könyvkiadóinak dolgozói számára is valószínűleg egy Agatha Christie-krimi volt az első detektívregény, amit kézbe vettek, és később feltehetőleg ők is a szerző anyukáját emlegették Az Ackroyd-gyilkosság olvastán.

Anna_Kántor_3>!

Ha őszinték akarunk lenni magunkkal, be kell ismernünk: a legtöbbször azért olvasunk fikciós műveket (és különösképpen igaz ez a lektűrre), mert elégedetlenek vagyunk a valósággal.

106

Bori_Tóth_22>!

Egy krimi akkor jó, ha az ember érdeklődéssel, kíváncsian és izgalommal olvassa.