Mikes ​Kelemen törökországi levelei 3 csillagozás

Mikes Kelemen: Mikes Kelemen törökországi levelei Mikes Kelemen: Mikes Kelemen törökországi levelei

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Törökországi levelek címmel is megjelent.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Remekírók képes könyvtára, Magyar Klasszikusok

312 oldal · keménytáblás

II. Rákóczi Ferenc

Törökország

Sli SP

Mert mikor az ember csak holnapra halogatja a dolgot, a nem jó – a holnap eljő, de a végbenvitel azzal el nem jő.

135. oldal, LXXVI. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: halogatás · holnap
Sli SP

Nem lehet örökké csak egy helyben ülni – az egészségnek használ a járás, és a restség mellől el kell némelykor szökni.

137. oldal, LXXVII. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: egészség · lustaság
Sli SP

Édes néném, ha tudná kéd, micsoda nagy buban vagyok, megesnék a kéd szive rajtam, és elolvadna, valamint a vaj a tüznél, és rántottát főzhetnének véle.

86. oldal, LV. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: bánat · szomorúság
Sli SP

(…) akármely bövségben és jó állapotban legyen a test, de ha az elme nem vidám és nem csendes, a test is ahoz alkalmaztatja magát. Ettől vagyon, hogy sokakot látunk olyanokot, a kiknek külsőképpen jól vagyon állapotjok, de mégis kedvetlenek, mert az elméjeknek vagyon valami bajok; ellenben pedig látunk olyanokot, a kik, ha szükölködnek is, ha jó renden nincsen is dolgok, de az elméjek helyben lévén, mindenkor vidámok és jó kedvüek. Sokkal nagyobb tehát az elme nyughatatlansága a testi fáradságnál, és egy óráig való bu és törődés sokkal nehezebb az egy napi kapálásnál.

72. oldal, XLVI. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: elme · emberi test
Sli SP

(…) sohult pedig ugy el nem unja az ember magát, mint itt, mert semmi üsmeretséget nem vethet, senkihez nem mehet, és hacsak valamiben nem szereti magát foglalni, mindenkor a nagy unadalomban forog. Hogy pedig minden ugy töltse az időt, mint a mi urunk, arra az Isten ajándéka kévántatik; mert ebédig az olvasásban és az irásban tölti az időt, ebéd után pedig, a ki látná, azt mondhatná, hogy valamely mesterember: vagy fur, vagy farag, vagy az esztergában dolgozik. És az ő gyönyörü szakálla sokszor tele forgácscsal, hogy maga is neveti magát. És ugy izzad, mintha munkája után kellene enni kenyerét. Őtet minden csudálja, ő pedig neveti az olyat, a ki azon panaszolkodik, hogy elunja magát. Ritka, édes néném, a ki igy tudja az időhöz alkalmaztatni magát, mind pedig, hogy ugy mondjam, az időt magához alkalmaztatni.

160-161. oldal, LXXXVIII. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: idő · II. Rákóczi Ferenc
Sli SP

Csak az a vigasztalásunk, hogy mások is meghalnak, nem csak mi. A való, hogy igen sovány vigasztalás, de csak kell valamivel vigasztalni magunkot.

252. oldal, CLVI. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: halál
Sli SP

Az ész pedig tanulás nélkül csak olyan mint a mely föld parlagon áll.

241. oldal, CXLVII. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: ész · tanulás
Sli SP

Olyan leveleket veszek, hogy azt akarnám, csak két szóból állana, mert unadalmas: de a kéd levelei jó izüek, csaknem megehetném a papirost is.

133. oldal, LXXV. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: levél
Sli SP

De azt elhiszi-é kéd, hogy nehezen szokhatom ehez az országhoz? Való, a törökök bennünket szeretnek, semmi fogyatkozásunk nincsen, senkinek semmi bántódása nincsen, de az idegen nemzetnek nehéz itt, mert semmi ismeretséget, barátságot nem tehet. Ez a nemzet a keresztényt nem utálja, de megveti. Azt nem kell várni, hogy valaki a házához hijjon bennünket. Bizony nincsen is az a nagyravágyódásom, hogy valaki magához hijjon; mert ugyanis miért? ott ád egy pipa dohányt, egy findsa kávét, azután, egy-két szó után, a hosszú hallgatás; mikor pedig a füstölőt előhozzák, már az arra való, hogy el kell vakarodni a háztól. Azt ugyan talán meg lehetne kérdezni a gazdától, hogy: mint vannak a kéd gyermekei? – de azt kérdezni, hogy: mint vagyon a kéd felesége? azt nem jovallom senkinek, mert botokkal kisérnék ki a házból. Itt a gazdasszonyról nem is kell emlékezni, mintha asszony sem volna a világon.

5-6. oldal, IV. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: török · Törökország
Sli SP

A restséget félre kell tenni, és a papirosat nem kell kimélleni.

6. oldal, IV. (Lampel, 1905)

Kapcsolódó szócikkek: írás