Anglia ​papucsban 2 csillagozás

Mikes György: Anglia papucsban

E ​könyv hét évvel ezelőtt jelent meg először, Londonban. A szöveghez magához nincsen semmi hozzátennivalóm és nincs belőle semmi elvennivalóm. Nem mintha minden szavát helyeselném, vagy ma is ugyanígy írnám meg. Lehet, hogy rosszabbul; lehet, hogy csak másként. De egy hétéves könyv már felnőtt, éli a maga világát a maga egyéniségének megfelelően, és a szerző, ennyi idő után, ugyanúgy nem változtathat rajta, amint az apa nem változtathat felnőtt gyermeke képességein, vagy jellemén. És úgy érzem, nem is illik, hogy változtatni próbáljon. Szeretnék azonban néhány szót szólni e könyvhöz való viszonyomról. A szerző és könyve viszonyát az apa és gyermeke viszonyához hasonlítottam, nem túlzott eredetiséggel. De ha a hasonlóságok nyilvánvalóak is. A különbségek sem lényegtelenek. Persze szeretem e könyvet, mert sokat köszönhetek neki. De volt egy idő – néhány év – amikor nem szerettem. Vele arattam első úgynevezett sikeremet; ő nekem köszönheti, hogy él, én talán neki. De szeretem e… (tovább)

Grill Károly, Budapest, 1947
92 oldal · puhatáblás · Fordította: Mikes György · Illusztrálta: Nicolas Bentley

klaratakacs +SP
Mikes György: Anglia papucsban

Egyszerűen páratlan leírás mindarról, ami az angolokban fura. Élvezetes volt egy 1947-es kiadású könyvet olvasni, annak ellenére, hogy könyvtári példány, nagyon jó állapotban volt. Alapvetően 1-2 oldalas esszéket olvashatunk, pl. hogyan társalogjunk témában (szerintem a legjobb, amikor ír 10 mondatot, amivel az első három évben intelligens társalgóknak tűnhetünk), avagy a hogyan keverjük össze az utcanevekkel a külföldieket. (teljesen igaz, saját tapasztalat). Ezen is hangosan kuncogtam.
Pesti humor, angol köntösben és papucsban.