Fine ​van Brooklyn 21 csillagozás

Mika Waltari: Fine van Brooklyn

A ​történelmi regényei révén hazánkban is közkedvelt finn írónak egy másik arcát villantja föl ez a kötet. Nevezetesen a kispróza mesteréét, aki egy-egy érdekes jellem, különös, netán extrém szituáció vagy éppen „örök emberi” probléma nyomon követésére vállalkozik e második világháború előtti művében. A Franciaországban játszódó sajátos szerelmi történet is az író kisregény-korszakában született.

A Waltarira oly jellemző én-regény formában előadott történet egy északi (finn) férfi későbbi visszaemlékezése a párizsi diákévét követő nyári szünidejére, amelyet a világváros és az egyetemi tanulmányok okozta feszültségektől felszabadultan – hirtelen támadt ötlet hatására – a bretagne-i Carnacban tölt el. Itt, a megalitikus emlékek városkájában találkozik egy amerikai származású, amatőr régész apját elkísérő, unatkozó fiatal lánnyal, Josefine van Brooklynnal, akibe „észrevétlenül” mélységesen, az első szerelem intenzitásával és tapasztalatlanságával belehabarodik. Az alig érett,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1942

Európa, Budapest, 1999
114 oldal · ISBN: 9630764989 · Fordította: Gombár Endre

Emmi_Lotta I>!
Mika Waltari: Fine van Brooklyn

Nem közelíti meg a Waltaritól megszokott színvonalat. Vontatottan indul, lassan bontakozik ki, a regény második felére azonban valamennyire feljavul.

Európa, Budapest, 1999
114 oldal · ISBN: 9630764989 · Fordította: Gombár Endre
Vaklarma P>!
Mika Waltari: Fine van Brooklyn

Ahhoz képest milyen rövid, elég lassan ment, mert lassan bontakozott ki, és nem adta könnyen magát. Igazából nem nagyon értettem a férfi karakter őrületét az üresfejű, rosszindulatú kis liba iránt. Ugyanakkor óhatatlanul megjelenik bennem a kérdés, hogy vajon ez tényleg ilyen? Aki szép és fiatal az minél hidegebb, annál inkább vonzóvá válik? Sosem voltam ilyen típus, de a könyvek és filmek szerint a femme fatale tényleg létezik, és Fine is ebbe a típusba tartozik. Hogy mondjak valami jót is, a leírások viszont nagyon érzékletesek voltak, emiatt adtam fél csillaggal többet.

kormix P>!
Mika Waltari: Fine van Brooklyn

Az utolsó oldalakig kizártnak tartottam, hogy erre öt csillagot adjak.
Kíváncsian kezdtem bele a történetbe, azt viszont nem sejtettem, hogy egyszerre végigolvasom. Mert minden megvolt benne, amitől kiver a víz. A borzalmas kánikula alapból adott egy nagyon nyomasztó légkört. Ehhez jött ez a sehonnai fruska, akit nyugodt szívvel pofoztam volna fel, csak hogy tudja, hol a helye. Mérhetetlenül felidegesített.
Az sem segített a helyzeten, hogy szegény fiú ennyire végtelenül naiv volt. Nem értem, hogy lehetett ilyen vak. Tényleg, csak sajnálni tudom az írót, amennyiben ez valóban megtörtént vele.
Na és akkor eljutottam ezekig a bizonyos utolsó oldalakig, ahol minden rossz érzésem elpárolgott. spoiler
Tehát szép U betűt írt le a történet, sőt néhány visszatérő motívum révén egy szép keretet is kapott. Ugyan nem ismerem az író munkásságát, így nincs viszonyítási alapom, de szerintem mindenképpen megéri elolvasni ezt a könyvet.

dzsobacsi>!
Mika Waltari: Fine van Brooklyn

Lassan indult el, de fokozatosan magával rántott. Kíváncsi voltam, hogy a főhős félszegsége, vagy Fine csalfasága lesz-e a nyertes. Végül szerintem döntetlen, legalábbis a fiú némi csalódás árán ugyan, de tapasztaltabban került ki az afférból. A lányt sem lehet egyértelműen győztesnek tekinteni, mert bár sokak életét megkeseríti, maga sem találja a boldogságot. Az utolsó bekezdéssel pedig nagyon is egyetértek, a lánynak igenis járt volna egy kis fülcibálás, meg atyáskodó fenékre csapás.

langimari>!
Mika Waltari: Fine van Brooklyn

Jó néhány éve én is jártam Bretagne-ban, és ellátogattunk Carnacba is. A monolitikus kőemlékek látványa valóban lebilincselő, bár már nem lehet járkálni a mezőn a kőrengetegben, épült erre a célra több kilátó. Régen jóval izgalmasabb lehetett a szinte kézzelfogható közelség. Bretagne egyébként tele van ilyen nagyszabású emlékekkel (menhirek), csak elszórtan állnak mindenütt, Carnacban a sokaságuk a megdöbbentő. Most részben emiatt vettem újra kézbe a könyvet. Waltarit szeretem, persze ez a könyv témája és terjedelme miatt is egészen más, mint a történelmi regényei, és persze egészen más, mint amilyen napjainkban lehet egy első szerelem. Kicsit nosztalgiáztam Carnaccal, még előkeresem a régi fényképeket, azután jöhet egy másik Waltari-regény: a Turms, a halhatatlan…

pulse>!
Mika Waltari: Fine van Brooklyn

Olyan butácskának tűnt az a gyerek, hogy nem tetszhetett eléggé a könyv.

Bánffi_Ádám P>!
Mika Waltari: Fine van Brooklyn

Végre egy olyan mű, amely egy férfi szemszögéből mutat be érzelmileg bántalmazó kapcsolatot! Szemernyi kétségem sincs afelől, hogy Waltari a saját bőrén tapasztalt meg hasonlót, mivel mindenről hitelesen ír, ami ezzel jár – gázlángozás, érzelmi hullámoztatás, traumatikus kötődés, komplex ptsd, stb. Aki nem érti, hogy a főhős hogyan epekedhet egy ilyen “fruska” után, az szerencsésnek vallhatja magát, mivel valószínűleg még soha nem kellett ilyet átélnie. Azok számára azonban, akik jártak hasonló cipőben, hiánypótló alkotás.

dzsobacsi>!

Tűz nem fogja, vízbe nem vész…

95. oldal, 6. (Európa, 1999)