Sinrin-joku 18 csillagozás

Erdőfürdő, a japán módszer a testi-lelki egészséghez
Mijazaki Josifumi: Sinrin-joku

A sinrin-joku, azaz erdőfürdőzés során a természet közelsége ellazít és energiával tölt fel bennünket. Kutatási eredmények is igazolják, hogy ha egy ráérős séta közben minden érzékszervünkkel ráhangolódunk a minket körülölelő természetre, és a fák illóolajai felszívódnak szervezetünkben, az jó hatással van immunrendszerünkre, közérzetünkre, stressz-és energiaszintünkre.

Japánban számtalan természetterápiás központot alakítottak ki, de szerencsére közvetlen környezetünkben is élvezhetjük az erdő és a fák gyógyító hatását, amely a civilizációs és modern kori betegségek, illetve a stressz ellenszere lehet.

A Sinrin-joku segít abban, hogyan csempésszük vissza életünkbe ezt a tudást.

Mijazaki Josifumi professzor a Csiba Egyetem Környezeti, Egészség- és Tereptudományi Központjának igazgatóhelyettese. Számos könyvet publikált az erdőterápia hatásairól és hatékonyságáról, munkája elismeréséül több szakmai díjat is kapott.

HVG Könyvek, Budapest, 2018
192 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633045374 · Fordította: Oroszlány Balázs

tizkicsikonyv>!
Mijazaki Josifumi: Sinrin-joku

Mijazaki Josifumi: Sinrin-joku Erdőfürdő, a japán módszer a testi-lelki egészséghez

Mindig is szerettem a természetet, de újabban úgy tűnik, tényleg kezdek besokallni a tipikusan városi életformából (vagy csak öregszem?), ennek következtében folyamatosan vágyakozom a természetbe, és egyre több növénnyel veszem körül magam. Így hát hatalmas lelkesedéssel vetettem rá magam az erdőfürdő témakörével foglalkozó Sinrin-jokura, amelynek az olvasása is felért egy kisebbfajta terápiás élménnyel.

Ez leginkább annak köszönhető, hogy rendkívül igényesen van kivitelezve a könyv, tényleg öröm kézbe venni és belelapozgatni, szebbnél szebb fotókat és grafikákat találunk benne, miközben a természet pozitív hatásairól olvashatunk, amely tagadhatatlanul egy igen relaxáló élményt jelent. A könyv fő erősségét nem a tényleges tartalom jelenti, hanem a csodálatos kivitelezése, illetve maga az az elmélyülés, amelyben részünk lehet, ha egy csésze tea mellett – és lehetőleg zöld környezetben – elkezdjük lapozgatni.

Bővebben itt: https://tizkicsikonyv.blogspot.com/2018/05/sinrin-joku-…

Mijazaki Josifumi: Sinrin-joku

Ez a könyv rövidebb és kevesebb információt tartalmazott mint Csing Lié, viszont látványosabb. Ha egy rövid olvasmányt kerestek erről a témáról, vagy ajándékba szánjátok, akkor ezt ajánlom. ;)

theodora P>!

"Azt én nem tudom, hogy milyen fa virága –, de az illata!"*
Macuo Baso

theodora P>!

… olyan testtel élünk modern társadalmunkban, amely a természeti környezethez alkalmazkodott. Ennek következményeként folyamatosan stresszes állapotban vagyunk, és a technológia gyors elterjedése napjainkban csak rontott ezen a helyzeten.

Kapcsolódó szócikkek: stressz
psych P>!

Talán mert az ország jelentős részét erdő borítja, a fákat különösen nagyra becsülik, és például szolgálnak „az embernek, aki harmóniában él a természettel”. Már az elnevezésük is megmutatja ezt a kapcsolatot. A fenyőfákat (Pinus thunbergii és Pinus densiflora) macunak hívják, ami annyit tesz, hogy „megvárni egy isten lelkét, míg alászáll az égből”, míg az ogatoma-no-ki nevű liliomfa (Magnolia compressa) nevét szellemhívó fának lehetne fordítani. Úgy hitték, hogy ezekbe a fákba kamik, istenek költözhetnek, és ezért sintó szentélyek kapujába ültették.

55. oldal, Japán kapcsolata a természettel

psych P>!

Motoszu városban van egy több mint ezerötszáz éves cseresznyefa, amit Uszudzumi Zakura néven ismerünk. 16,3 méteres magasságával és 9,9 méteres törzsátmérőjével egyike Japán három legnagyobb cseresznyefájának. Virágzásakor rengetegen keresik fel valamilyen erdőterápiás program keretében.

38. oldal, A Sinrin-joku gyakorlata

Jeffi P>!

Figyeld a csillagokat!

Ha biztonságban tudsz éjszaka sétálni, számtalan élmény vár rád, és a csillagnézés ezek közül a leglenyűgözőbb.
A hold folyamatos változása a természet ritmusára emlékeztet minket, a csillagok viszont új perspektívát nyújtanak.
A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint a csodálat érzése eltereli a gondolatainkat a személyes problémáinkról, és elősegíti a kapcsolódást és együttműködést a többi emberrel.
Nyúlj el egy matracon vagy egy függőágyban, és kémleld az eget hullócsillagok után. Ha hűvös éjszaka várható, készíts elő meleg takarót, így kényelmesen ellazulhatsz.

psych P>!

Az a gond a 21. századi életvitellel, hogy a stresszválaszt nemcsak fizikailag veszélyes helyzetek válthatják ki, hanem érzelmileg veszélyesek is. A tömeg a buszon, az autós, aki előttünk csap le a kiszemelt parkolóhelyre, a munkaadó, aki elégedetlen a munkánkkal. Ott vannak továbbá a folyamatos technológiai ingerek ("technostressz"), amelyek nem hagyják, hogy az emberek elég időt találjanak relaxációra, teljes testi és lelki pihenésre.

Vagyis a modern élet tele van olyan ingerekkel, amelyek aktiválhatják a szimpatikus idegrendszert. Ha a túlterhelt állapot hosszan fennáll, az idegrendszer készenléti állapota is állandósul.

30. oldal, Természetterápia