A ​szamuráj útja 27 csillagozás

Mijamoto Muszasi – Taira Sigeszuke: A szamuráj útja Mijamoto Muszasi – Taira Sigeszuke: A szamuráj útja Mijamoto Muszasi – Taira Sigeszuke: A szamuráj útja

A kötetben szereplő két művet azzal a céllal állítottuk párba, hogy az olvasó hitelesebb képet alkothasson a középkori Japán katonai hagyományairól és az ehhez kapcsolódó sajátos filozófiáról. Az öt elem könyve 1645-ben íródott. Szerzője, M. Muszasi egy valódi csatákban edződött, híres vívómester volt, aki művében saját tapasztalatain alapuló, gyakorlati útmutatással szolgált mindazoknak, akik a Harcos Útját választották. A szamuráj becsületkódexének írója, T. Sigeszuke korának híres, konfuciánus szellemiségű tudósa és hadművésze volt. Igyekezett pontos szabályok formájában rögzíteni mindazt, amire egy leendő harcosnak hivatása gyakorlásához és szolgálatának teljesítéséhez szüksége lehet.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kelet klasszikusai Fapadoskonyv.hu

Szukits, Szeged, 2012
192 oldal · ISBN: 9639441198 · Fordította: Tokaji Zsolt
Szukits, Debrecen, 2004
192 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639441198 · Fordította: Tokaji Zsolt

mongúz P>!
Mijamoto Muszasi – Taira Sigeszuke: A szamuráj útja

Hát nem igazán győzött meg. Sokkal több filozófiát vártam, mélyebb gondolatokat. De kevés kivételtől eltekintve nem kaptam mást, mint, hogy: akkor győzheted le az ellenséget, ha gyorsabb vagy nála, erősebb, okosabb, szívósabb. Azt hiszem arra relatíve kevés az esély, hogy az életben valaha szamuráj legyek, így a legtöbb instrukcióval amúgy sem sokat kezdhetek. Bár tudom, hogy sok olyan bölcselet van benne, amely az élet minden területén hasznos, de mint már említettem, azok sem túl magvasak. Egy párhuzammal szeretném érzékeltetni a gondolatok mélységét: egyszer egy másodosztályú vízilabda meccs időkérésekor hallottam az emberelőnybe került csapat edzőjétől a következő taktikai utasítást: „Fiúk! Csak egyet kérek: lőjetek gyorsan, erősen és pontosan!” Mert addig ezt nem tudták.
Számomra az egyetlen értéke a kötetnek, hogy minimális betekintést enged a korabeli japán társadalomba és gondolkodásba, és ha ebből a szempontból nézem, akkor nem volt rossz.

agmo>!
Mijamoto Muszasi – Taira Sigeszuke: A szamuráj útja

Musashi könyvét már olvastam régebben is, gyakorlatias, érdekes, Shigesuke írása sokkal elvontabb, filozofikusabb, ezt néha kicsit untam. Mindkét műről elmondható viszont, hogy ahhoz képest, hogy az 1600-as években íródtak nyelvezetük nem volt túl bonyolult.

Demonshadow>!
Mijamoto Muszasi – Taira Sigeszuke: A szamuráj útja

Ambivalens érzéseim vannak a könyv kapcsán: egyszerre tetszett és untatott. Ez köszönhető annak, hogy a kötet két, az 1600-as években íródott művet tartalmaz, amiből az első nagyon tetszett, a másik viszont… alig vártam, hogy a végére érjek. Egyiknek sem volt nehéz a nyelvezete, sőt, könnyed volt, olvasmányos, pihentető. Muszasi műve azonban sokkal közelebb került hozzám, mint a másik. Tetszett, hogy gyakorlatiasan közelít a harcművészetekhez, de mindezt átitatta a szellemi felkészültség tanaival is, hiszen egyik sincs meg a másik nélkül. Imádtam olvasni a különböző vágási technikákat, hogy hogyan kell hozzáállni a készülő harchoz. Sigeszuke ehhez képest egy elméleti jellegű művet írt, így sokkal szélesebb rálátást engedett a szamurájok életére. Ennek ellenére viszont egyáltalán nem tetszett. Olvasás közben folyton-folyvást elkalandoztak a gondolataim, és tíz oldal után sokszor azt se tudtam, hogy éppen mit olvastam. Utólag azt mondom: nem is bánom. Egyszerűen nem tudott megfogni, amit kissé bánok, de éppen ezért nem szeretném újraolvasni a könyv második felét.
A csillagozást két részre bontottam: az első fele max, vagyis két és fél csillagot kapott, míg a másik mindössze egy felet.

Bimpbell>!
Mijamoto Muszasi – Taira Sigeszuke: A szamuráj útja

Jó könyv volt a maga módján és a filozófiája átültethető a modern világba. A mai napig használják is és oktatják ezeket a harcművészek. Sok ismerős gondolatot olvastam, melyet már hallottam ilyen körökben.

Zoltán_Bálint>!
Mijamoto Muszasi – Taira Sigeszuke: A szamuráj útja

Kicsit száraz könyv, de aki kíváncsi a szamurájok filozófiájára, annak mindenképp ajánlom.

thuki>!
Mijamoto Muszasi – Taira Sigeszuke: A szamuráj útja

Muszasi nagy arc volt, gyakorlatilag arról írt egy könyvet, hogy valójában nem is lehet elmagyarázni, amiről beszél, gyakorolni kell azt. És persze igaza is volt. Jó az is, hogy kapunk pár önéletrajzi adatot is tőle, de persze nem annyit, mint szerettem volna, sok a fehér folt az életével kapcsolatban.
A szamuráj útja már jóval kevésbé tetszett, alapvetően nem írt semmi meglepőről, illetve amúgy se jön be nekem az a mentalitás.

juhaszadri>!
Mijamoto Muszasi – Taira Sigeszuke: A szamuráj útja

Az elméleti síkra fókuszáló Taira Shigesuke könyve jobban tetszett, mint a gyakorlati lépéseket bemutató Miyamoto Musashi-é. Érdekes ismereteket tudott meg belőle az olvasó a szamurájok életével kapcsolatos szabályokról.

danlin>!

Teljességgel tökkelütöttnek kell ahhoz lenni, hogy valaki ne tudja megkülönböztetni a jót a rossztól, a helyest a helytelentől.

114. oldal, Taira Sigeszuke: A szamuráj becsületkódexe

danlin>!

Röviden szólva: az én iskolám Útja, hogy bármilyen fegyverrel, bármikor győzni tudj.

22. oldal, Mijamotó Muszasi: Az öt elem könyve

danlin>!

[…] egy igazi harcos még a fürdőbe is magával visz legalább egy életlen vagy fakardot.

109. oldal, Taira Sigeszuke: A szamuráj becsületkódexe

danlin>!

Ha nem tanulsz, nem fogod látni és érteni az összefüggéseket a múlt és a jelen dolgai között. Nem számít, milyen okos és ügyes vagy, tanulás nélkül lépten-nyomon akadályokba fogsz ütközni.

181. oldal, Taira Sigeszuke: A szamuráj becsületkódexe

Kapcsolódó szócikkek: tanulás