Sors ​és túlélés 1 csillagozás

Mihalevici Relly: Sors és túlélés

Az 1945 óta eltelt években gyakran tűnődtem azon, vajon tényleg ott voltam-e, vajon azonos vagyok-e az akkorival, és ha igen, hogyan éltem túl?
A kérdés nyitva maradt mindmáig, a fiatalabb generáció képviselői számára is. Amikor auschwitzi látogatásából visszatért, a fiam újra megkérdezte: igaz ez? hogyan volt lehetséges? Hihetetlen!
Így van: hihetetlen. És mégis színigaz, úgy volt, ahogy a túlélők tanúvallomást tettek és tesznek.
Sokáig ellenálltam az emlékek csalogató hálójába kerülni és újból átélni a vészt. Írni róluk kihívás, tudatos átélés. Hatvanegy éven keresztül ellenálltam.
Egy találkozás oldotta fel a gátakat.

Kriterion / Polis, Kolozsvár, 2011

fióka>!
Mihalevici Relly: Sors és túlélés

Minél többet olvasok ebben a témában, annál egyformább az egész. Azaz inkább kezd egésszé válni. Sok-sok különböző történet, ám egyben, a borzalomban mind egyforma. Legyen az elszenvedő avagy haszonélvező, mind-mind rettenetes bepillantást nyerni azokba az évekbe-hónapokba.
Ez a kolozsvári mikrovilág nekem kedves, az írás maga nem annyira kiemelkedő, de nem is ez a szerepe, hanem a rögzítés, dokumentálás. Jó, hogy megírta Relly is, az egyáltalán nem fontos, hogy ő a kismilliomodik, én csak azt sajnálom, hogy nem tudta-akarta mindegyik túlélő megörökíteni a saját tapasztalatait.

Kriterion / Polis, Kolozsvár, 2011