Házasság ​2.0 18 csillagozás

A kapcsolatot cseréld, ne a társad!
Mihalec Gábor: Házasság 2.0 Mihalec Gábor: Házasság 2.0

A népszerű Gyűrű-kúra kidolgozója ezúttal azokhoz a párokhoz szól, akik hosszú éveket, akár évtizedeket töltöttek el egymás mellett, és már nincsenek nagy álmaik a házasságukkal kapcsolatban. „Ez már csak ilyen marad” – gondolják. Vagy: „Most vagyok a felénél. Ha most kilépek, még újrakezdhetem valaki mással.” Egy traumatikus esemény, például egy megcsalás esetén még hangosabban üzenik az érzelmek: mindennek vége. De ha a Házasság 1.0 véget ért is, még mindig van remény valami egészen új felépítésére. A szerző bemutatja azokat a szemlélet- és kapcsolatformáló lépéseket, amelyek által önerőből is hatalmas eredmények érhetők el. A változásra motiválnak a kötetben olvasható valós történetek is.

Harmat, Budapest, 2020
Harmat, Budapest, 2018

Mihalec Gábor: Házasság 2.0

Mihalec Gábor: Házasság 2.0 A kapcsolatot cseréld, ne a társad!

A könyv olvasásába @csucsorka ajánlására, illetve egy komoly érzelmi vihar hatására kezdtem bele és ugyan némi fenntartással éltem a kapcsolati gyorstalpaló néhány gondolatát olvasván, de igyekeztem tudatosan befogadni a szerző tanácsait.

Mihalec Gábor előszeretettel nyúl John Gottman (heti hat óra a boldog, kiegyensúlyozott kapcsolatért), illetve Gary Chapman (melyek a saját és társunk szeretetnyelvei) tanulmányaihoz, akik maguk is nagyon hasznos tippeket adnak ahhoz, hogy egy ellaposodott kapcsolatba miként lehet új életet lehelni; mindezeket egészíti ki a párterapeuta a saját és páciensei tapasztalataival.

Az a gondolatsor, amelyet leginkább szkeptikusan fogadtam, arról szólt, hogy a szeretet döntés (eddig rendben is van!), mégis azt sulykolja belénk Mihalec Gábor, hogy a kapcsolatokat mindenképp meg kell menteni. Ezzel vitatkoznék. Ahhoz, hogy a könyvben leírtak működni tudjanak, két egymást szerető, tisztelő emberre van szükség. Arra, hogy egy irányba nézzenek, közösek legyenek a céljaik és akarják egymást. Onnantól kezdve, hogy bármilyen – a kapcsolat szempontjából – kardinális kérdésben nem értenek egyet, az értékrendjük, a terveik alapjaiban eltérnek, nem gondolom, hogy vért izzadva próbálkozni kellene, elfecsérelve egymás drága idejét és az esélyt, hogy boldogok lehessenek – akár egyedül, akár valaki mással. Itt kap szerepet az a tanács, hogy tegyük félre az érzelmeinket és hozzunk tudatos döntést – óriási igazság, hogy sokszor a szerelem sem elég és az elengedés a legbölcsebb döntés, mi hozható.

Összességében egy hasznos kis kötet a Házasság 2.0, életszerű, praktikus ötleteket és javaslatokat tartalmaz. Biztos vagyok benne, hogy még sokszor bele fogok lapozni és igyekszem beemelni az életembe a szerző útmutatásait.

Harmat, Budapest, 2018
Herbie>!
Mihalec Gábor: Házasság 2.0

Mihalec Gábor: Házasság 2.0 A kapcsolatot cseréld, ne a társad!

Házasságra készülőknek, házasságban élőknek kötelező olvasmány! Nagyon gyakorlatias és sokat adó könyv ez. Noha nagyszerű házasságban élek már több, mint két évtizede, mégis azt érzem, hogy igazán érdemes volt elolvasni ezt a könyvet. Akinek netán nincs minden rendben a házasságában, az vegye bátran a kezébe és olvassa, forgassa valamint fogadja meg a benne leírtakat!

B_Tünde P>!

Nincs nagyobb formáló erő annál, mint amikor valaki megtapasztalja, hogy úgy, ahogy van, feltétel nélkül elfogadják.

IrodalMacska P>!

Erich Fromm azt vallja klasszikusában, A szeretet művészetében: "Szeretni valakit az több, mint egy erős érzés – az döntés, ítélet és ígéret.

Kapcsolódó szócikkek: Erich Fromm · szeretet
ritusss>!

Ami fontos, arra találsz időt, energiát és pénzt. A kérdés csak az, hogy eléggé fontos-e számodra.

Kapcsolódó szócikkek: energia · pénz
csucsorka IP>!

A kulcs az, hogy nem a zavaró viselkedésre mondunk igent, hanem az emberre.
Nem a feleségünk kilóira mondunk igent, hanem a feleségünkre, akinek éppen gondjai vannak a testsúlyával. Nem a kivarrt karú, szegecsarcú fiúra mondunk igent, hanem a lányunkra, akinek éppen kivarrt karú, szegecsarcú barátja van. Nem a férjünk dohányzását támogatjuk, hanem a férjünket szeretjük, aki mellesleg dohányzik. El kell tudnunk választani egymástól a személyt és a személy tetteit.

csucsorka IP>!

Egyszer megkértem egy párt, hogy hozzon magával esküvői fotókat. A feleség minden képhez fűzött egy rövid kommentárt. Az egyik képnél megállt és azt mondta: „Látja, Gábor? Már az esküvőm napján látszott az arcomon, hogy mennyire boldogtalan vagyok ezzel a férfival.” Megdöbbentett ez a megjegyzés, mert én két boldogságtól ragyogó embert láttam a fotón. Ő azonban úgy látta, ahogy a jelen feszültségeiből kiindulva látni akarta. A csalódott házasok a legjobb történelemhamisítók.

Kapcsolódó szócikkek: esküvő
csucsorka IP>!

Nem azt kérem tehát tőled, hogy olyasmit szeress, ami iránt zsigeri tiltakozást érzel. A lányom például úgy született, hogy eldöntötte, a paprika nem alkalmas emberi fogyasztásra. Olyan szintű undort érez ez iránt – a számomra nagyon is finom – zöldségféle iránt, hogy azt kimondani nem lehet. Nem! Nem kérlek, hogy szeresd meg a tökfőzeléket vagy a szalonnát vagy a pacalt, ha mindig is undorodtál tőle. Arra kérlek, dönts újra a mellett az ember mellett, akit valaha szerettél!

Kapcsolódó szócikkek: pacal · paprika · szalonna · tökfőzelék
IrodalMacska P>!

Pontosan ez különbözteti meg egymástól a szerződést és a szövetséget. A szerződést a közös érdekek mentén kötjük. […] A szövetséget (és a házasság szövetség!) értékek mentén kötjük.

HalmiBettina>!

…a házasságban is sokkal több tartalékunk, erőforrásunk lesz, több türelmet, rugalmasságot és szeretetet tudunk tanúsítani a másik, ha megtaláljuk a közös létezésünk értelmét.

csucsorka IP>!

Arra kérlek, dönts újra a mellett az ember mellett, akit valaha szerettél! Vedd számba azokat a konkrét bizonyítékokat, amelyek a közös múltból arra utalnak, hogy valaha szerettétek egymást. A gyengéd pillanatokat, a csillogást a másik szemében, amikor kimondtad előtte az igent, azt a percet, amikor az első gyermeketeket a kezedbe vetted… Ha valakit egyszer szerettünk, akkor minden esélyünk megvan arra, hogy újra megszeressük.

csucsorka IP>!

Milyen lenne, ha közös elhatározással túllépnétek a házasságotok 1.0-s verzióján, telepítenétek a 2.0-s verziót, és azt futtatnátok? Egy dolog biztosan más lesz, mint a kezdetekkor: ti ketten már nem azok a naiv, rózsaszín szemüveget viselő fiatalok lesztek, akik akkor voltatok, hanem megmarad rajtatok az elmúlt évek, évtizedek személyiségformáló hatása. Sokat tanultatok a múltatok (a jó és a rossz dolgokból egyaránt), és mivel nagyon sokat fizettetek a tanulságokért (időben, érzelmi befektetésben, pénzben és energiában), nem engeditek egyszerűen elpárologni őket, hanem beépítitek a személyiségetekbe, és ettől még érettebbé, még erősebbé váltok.