Jött ​egy malom a Szereten 2 csillagozás

Mihail Sadoveanu: Jött egy malom a Szereten Mihail Sadoveanu: Jött egy malom a Szereten

A nemesség hanyatlása, elkerülhetetlen alkonya, a polgári átalakulásoktól és újításoktól mozgalmas társadalmi kontextusba ágyazva állandó téma szinte mindenik századfordulón alkotó román – és nemcsak román – író művében. A kilátástalanság tudatának drámaisága, anarchikus kórtünetek vagy bizonyosfajta belenyugvás, tehát egy adott kritikus pillanatban a végleges bukás tudatában való vonaglás, az arisztokráciának mint osztálynak lassú, fokozatos halódása és degenerálódási folyamatának természetes és elkerülhetetlen következménye – mind ez nem maradhatott közömbös a kor gyorsütemű társadalmi átalakulásaira figyelő írók számára; egy alapjaiban megingott társadalom jellemzőiben a leghálásabb, leggazdagabb témát vélték felismerni.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Tanulók könyvtára Dacia

Dacia, Kolozsvár, 1974
388 oldal · Fordította: Szabédi László
280 oldal · Fordította: Szabédi László
Európa, Budapest, 1956
280 oldal · Fordította: Szabédi László

ruszky>!
Mihail Sadoveanu: Jött egy malom a Szereten

A fordítást kissé nyersnek találtam, sőt helyenként tükörfordítást érzékeltem. Ha románul olvastam volna, valószínűleg jobban beleéltem volna magam.

ruszky>!

A bojár is megtudta, hogy a leányaimnak zongorát vettem. Tetszett neki. Azt mondja, a muzsikától nemesedik az ember lelke.

loz>!

A körülmények legtöbbször lelkünk tükröződései.

123. oldal (Állami Irodalmi és Művészeti, 1956)

loz>!

Hidak mennek, malmok jönnek!

18. oldal (Állami Irodalmi és Művészeti, 1956)