A ​nyestfiak 8 csillagozás

Mihail Sadoveanu: A nyestfiak Mihail Sadoveanu: A nyestfiak

Mihail Sadoveanu történelmi regényei közül a legjelentősebb A Nyestfiak. 1935-ben adta ki a trilógia első kötetét, 1943-ban a harmadikat. A romantikus kalandokban bővelkedő, keletiesen pazar költőiségű regény a nagy moldvai fejedelem, Stefan cel Mare korát és alakját ábrázolja. A moldvai fejedelemség Stefan cel Mare idejében élte fénykorát: a csaknem ötven esztendeig (1457-1504) uralkodó Stefan kiépíti a fejedelmi hatalmat, nagymértékben függetleníti magát Mátyás királytól és a lengyel királyságtól, és élethalálharcot vív a terjeszkedő török hatalom ellen. Ennek a szinte folytonos háborúnak egyik történelmi jelentőségű állomása volt a regényben festői színekkel megírt, a moldvai Vaslui térségében megvívott győzelmes ütközet (1475).

Európa, Budapest, 1978
792 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630709988 · Fordította: Lőrinczi László
Kriterion, Bukarest, 1974
898 oldal · Fordította: Lőrinczi László
862 oldal · Fordította: Lőrinczi László

Rilla3
Mihail Sadoveanu: A nyestfiak

Valamikor az idők kezdetén nekem ez kötelező olvasmány volt, de nem bírtam megküzdeni vele (…viszont kihúztam román szóbeli érettségin. Azonnal rájöttek, hogy nem olvastam, így – 2 ponttal indultam neki a mutatványnak…). Most megtaláltam magyarul, gondoltam érett fejjel (hö-hö), anyanyelven elolvasom, hátha… Hát sajnos nem…
A történet érdemi részét ennek a terjedelemnek a felében meg lehetett volna ütősebben írni, nekem túl sok volt a lazán kapcsolódó mellék-szál, ha le mertem tenni két napra, gondolkodhattam, hogy ki kivel van tulajdonképpen. (Volt néhány babonákra, néphagyományra épülő szösszenet, ami viszont tetszett.)
Biztos nem tett jót a műnek, hogy nem egy levegővel írta meg, végigolvasva úgy tűnik, mintha belekezdett volna valamibe 1935-ben, amit félretett, majd amikor ismét elővette, már másképp gondolta és másképp is folytatta, úgy történetvezetésben, mind stílusban. A végét veszettül unhatta már Sadoveanu is, mert nagy vaslui-i csatát pár oldalban csapta össze: valahogy elevickélt a fejedelem legnagyobb győzelméig, aztán snitt: mehet ki merre lát (már aki életben maradt…)
A szereplők felét már most elfelejtettem… A főszereplő ifjú Ionut-ról nem sok mondanivalóm van: vitézkedik, bohóckodik, „jellemfejlődik” is valamelyest, de számomra semleges maradt: nem kedveltem meg, de nem is utáltam.
Stefan vajdáról sokat nem tudtam meg a könyvből: mélyen vallásos, keménykezű uralkodó, aki szinte félistenként lebeg a nép fölött. Ezt a képet próbálja árnyalni a bor és nők szeretetének említésével az író, de nem igazán jön neki össze. A történészek a mai napig vitatkoznak rajta, hogy hány gyermeke született összesen és kitől Moldva legnagyobb fejedelmének, erre történik is utalás a könyvben, de a lapokon megjelenő fejedelemről én nehezen képzelem el, hogy fenségességéből alászállva udvarhölgyeket vagy bojár „leányasszonyokat” csábítgatna el ráérő idejében…
Amikor annak idején kötelező olvasmányként elkezdtem olvasni, három-négy oldal után feladtam, mert eredeti nyelven nem értettem az archaizáló szavakat és megszólításokat, szegény anyámnak meg nem volt türelme ekkora terjedelemben fordítani. Magyar fordításban már nem tűnik annyira régiesnek a nyelvezet, de a címek- és rangok folyamatos ismételgetésétől az első fejezetek után lábrázást kaptam. Értem én, hogy úriember nem vaddisznó, javarészt nemesekről, udvari emberekről szól a történet, akik aztán megadták a módját, de amikor a csavargó bandita is folyamatosan nemes-fenséges-mit-tudom-én milyen úrként beszél arról, akit épp eltenni készül láb alól, az sok. Ráadásul mindenki ugyanebben a stílusban társalog elejétől a végéig, amitől számomra döglődtek a párbeszédek. Kifejezetten tetszettek viszont a tájleírások: a három-négy mondattal felrajzolt tájak életre keltek bennem, mindig el tudtam képzelni az adott helyet és időjárást a maga vad moldvai szépségében.
Szeretem a történelmi regényeket, persze nem veszem készpénznek minden szavukat, de ebben a könyvben Sadoveanu átlépte a tűréshatáromat, ami az idealizálás és a csúsztatások mennyiségét illeti, szóval összességében nem bírok ettől több csillagot adni rá.

ursus MP
Mihail Sadoveanu: A nyestfiak

Csak hat olvasás, legyek én a hetedik… Méltatlan így bánni ezzel a regénnyel, amely méltán illeszkedik a Gárdonyi – V.G. Jan – Sienkievicz által fémjelzett történelmi regény vonulatba. Stefan cel Mare alakja legalább annyira becsben tartott a románoknál, mint mifelénk Mátyás királyé és hasonlóképpen járta meg az idealizálás különböző lépcsőfokait, mint a mi nagy királyunk. Sadoveanu regénye mentes a hősi pátosztól, a fejedelmet a főszereplő, a történetben csaknem gyermekként induló Ionut (Jancsika) szemszögéből látjuk. A történelmi regény klasszikus szerkesztési elve ez, nem a „nagy ember” a főhős, más szereplő sorsát követve találkozunk vele külső szemlélőként. A történet fordulatos és izgalmas, mint a kor, amelyet bemutat, nyelvezete hangulatos, de nem fárasztóan archaizáló. Mindenképpen ajánlott a műfaj kedvelőinek.

valdav
Mihail Sadoveanu: A nyestfiak

Leküzdöttem… Unalmas, meseszerű, rettentő nehezen követhető (minden bekezdésben 2-3 egzotikus hangzású tulajdonnév, nevén nevezve az összes huszadrangú mellékszereplőt, patakot, épületet, bokrot, stb., amerre a szereplők járnak), és ehhez képest nagyon hosszú regény! A narráció hol E/3, hol a főhős szemszögéből E/1 személyű, hol kívülről szemlélhetjük, hol a cselekmény szereplőjeként íródik a történet… (Ja, és a fülszövegben szereplő „festői színekkel megírt” ütközet a 800 oldal utolsó 10 oldalán szerepel, és semmi emlékezetes élményt nem okozott.)

Rawalpindi

…a lelkünknél becsesebb holmink nincsen.

184. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1978

Rawalpindi

…megbocsátani lehet, de felejteni nem.

196. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1978

Rawalpindi

…aminthogy a bor is csak vitéznek való, úgy a szerelem sem akárki itala.

166. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1978

Rawalpindi

…az idő telik, és az emberek változnak.

299. oldal, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1978

Rawalpindi

…könnyebb egy falka nyulat őrizni, mint egy leányt.

360. oldal, I. kötet, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1978

Rawalpindi

Minden fának más a virága, embernek a szavajárása.

179.-180. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1978

Rawalpindi

– Mit ér a haszon(…), ha csak a testünk látja javát, de a lelkünk nem?

266. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1978

Rawalpindi

Nyáron az ember levetkezik, és kimegy dolgozni a mezőre. Télen belébújik a subájába, és jókat alszik a kemencesutban. Néha-néha előjön a kemence mögül, és kimegy a tornác végébe, hogy kitapasztalja, merről fúj a szél; és el-elmegy a malomba vagy a kocsmába.

70. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1978

Rawalpindi

Megnőnek a gyermekek, férfiakká serdülnek, és maholnap már őszbe is csavarodik a hajuk.

185. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1978

Rawalpindi

…a rossz hír sebesebben jár a repülő nyílnál; a halálra nem lehet hosszú ideig a sötétség leplét borítani.

234. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, Budapest, 1978