60. legjobb mese könyv a molyok értékelése alapján
71. legjobb gyermekkönyv kicsiknek könyv a molyok értékelése alapján

A ​sün, akit meg lehetett simogatni 325 csillagozás

Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Sündi, a derék erdei sün nagyon bánatos, mert őt soha senki nem simogatja meg. A sok szúrós tüske miatt még a mamája sem simítja végig a hátát. Egyszer csak Sündinek mentő ötlete támad, és belehempereg egy halom lehullott, őszi falevélbe… Mihail Pljackovszkij mesehősei – akárcsak a leleményes kis sün – csetlő-botló állatok, akik szorult helyzetben hamar feltalálják magukat. Luszt, a művészlelkű elefántot, a korcsolyázó Morzsa egeret vagy a két kis lusta struccot Vlagyimir Szutyejev rajzolta le sok-sok évvel ezelőtt. Az ismert mesék közül most jó néhány új köntösben jelenik meg a legkisebbek örömére.

Eredeti megjelenés éve: 1975

Kiadói ajánlás: 3 éves kortól · Tagok ajánlása: 3 éves kortól

Móra, Budapest, 2020
80 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634158875 · Fordította: Réz András · Illusztrálta: Vlagyimir Szutyejev
Móra, Budapest, 2018
Móra, Budapest, 2017

Linszyy P>!
Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

A cím fogott meg, mindenképpen el akartam olvasni a sünis mesét, amiben nem is csalódtam. A Vidám meséket is nagyon szerettük, de ez a kis gyűjtemény a kisebbeket is leköthetni, mert nagyon rövid meséket tartalmaz sok-sok képpel. Mivel voltak 2-3 oldalas mesék, így nem sok minden tudott kibontakozni bennük ennyi idő alatt, de ízelítőnek nagyon jó volt. Mi szerettük, de nekünk már inkább a hosszabb verzió való, viszont olvasni ezt könnyebb volt a tesómnak is. :)

Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Léleksimogató, egyszerű, jó kis nappal olvasós mesék, amik olyan rövidek, hogy az egészen kicsiket is lekötik és/vagy egyszerre többet is lehet belőle követelni.
Mindegyik szép tanulsággal bír, mint az állatmesék általában.
Így kell megvalósítani, hogy egy mese egyszerű legyen, de távolról se együgyű. Szerintem nagyon ritkán találják el ezt az arányt manapság. Ráadásul időtálló is, pedig mikor kézbe vettem, biztos voltam benne, hogy lesznek benne ósdiságok, és majd annak ellenére kell szeretnem, ha jó. :))

Nagyon tetszett Réz András gördülékeny, természetes fordítása.
(Különösen A buta oroszlánkölyök esetében, ahol az egész mese arról szól, hogy az oroszlánkölyök sorra félreérti az állatok neveit, és ezekben a félreértett nevekben laknak a poénok. Szórakoztató és értelmes maradt.)

Móra, Budapest, 2002
120 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631177025 · Fordította: Réz András · Illusztrálta: Vlagyimir Szutyejev
gabiica P>!
Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Hihetetlenül jó volt olvasni. Sajnálom, hogy korábban kimaradt az életemből, de most nagyon megszerettem, és biztos, hogy a kedvenceim egyikévé vált. Ezek az állatok egyből megszerettetik magukat az olvasóval. Ha gyermekem lesz, biztosan újra elő fogom venni.

Ibanez P>!
Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Szutyejev rajzai teljesen a Vidám mesék hangulatát varázsolja elénk, s Placjovszkij történetei is erősítik ezt. Sok apró történet tanító jellegű, pl. ne legyünk mérgesek, mit jelent a barátság, segítsük az időseket, értékeljük a szépséget az életünkben. Abszolút kedvenc volt az állatnevek között Konnektor, a malac, zseniális név :-D A kedvenc történetem az Egy darabka hold a háztetőn lett, illetve a címadó történet, de mind aranyos volt és csodaszép rajzokkal.

Ja, és van egy elég durva hiba: tarajos sün…. :-D

Magdi1017>!
Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Hogy én ezt mennyire szerettem már gyerekként is… :)
Úgy gondolom, mindegyiket kis történet tanulságos, van mondanivalója!
A gyerekeim is szeretik, nem először olvastam el nekik.
Az illusztrációk is nagyon szépek, kidolgozottak.
A kedvencem a két kis struccfióka, Fúj és Pfúj.. Amikor a körülmények arra kényszerítik őket, hogy ellássák magukat, megtanulják értékelni azt, ha gondoskodni kell magukról….
Szerintem ezt a férjemnek is elolvasom este, hahaha…

Rodwin>!
Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Kezdjük ott, hogy nem ismertem ezt a meseválogatást, ahogy a Vidám meséket sem. De a molynak, és a gyerkőcnek köszönhetően, pótoltam mára eme hiányosságomat. :)
A Vidám mesék azért jóval összerakottabb, aranyosabb, legalábbis nekem jobban tetszett.
De ez is tele van aranyos történetekkel, inkább már a nagyobbacska korosztálynak szól, a kis két évest még annyira nem kötik le az egész oldalas betűk. :)
A címadó történet nagyon tetszett, ki ne szeretne egy sünt megsimogatni? Telis-tele van, jobbára igazán tanulságos történettel. Az illusztrációk pedig nagyon szépek, egyszerűek, de nagyszerűek!
Minden állatmese kedvelő gyerkőcnek, és szülőnek ajánlom!
Ilyen nevekkel, hogy Zselé a kecskegida, Csahos a kiskutya, Csupafog krokodillal, Nekem-Aztán-Nem-Sürgős teknősbékával, mindenki a szívükbe zárja majd őket. :)

Móra, Budapest, 2016
78 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634155454 · Fordította: Réz András · Illusztrálta: Vlagyimir Szutyejev
Gelso>!
Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Aranyos könyv, de most már biztos, hogy nem előzi meg a Vidám meséket.
Kisiskolás koromban nagyon vágytam erre a könyvre, az alattam járó elsősök közül mindegyiknek megvolt, amit minden nap hurcoltak a suliban. Irigykedtem rájuk, mert suliban olvashatták… Aztán úgy alakult, hogy csak mostanra sikerült elolvasni, de nem volt olyan jó, mint amire számítottam. Vannak benne jobban és kevésbé sikerültek, megmosolyogtatók, kedvesek – és olyanok, mint pl. Nyikitka barátai-ban – történet, amely az is lehet, hogy mosolyogtat, de az is, hogy picit cikinek érzed. (meglehet oroszul olvasva kijön a hatása, de fordításban csak ilyen)

A kedvencem az Egy darabka hold a háztetőn és a Lecke barátságból.

Király_Dobos_Beatrix P>!
Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Kivételesen magamnak olvastam ezeket a cuki állatmeséket, egy kihívás kedvéért. A történetek tele vannak édes és találó nevekkel, mókás történésekkel és jónéhány hasznos bátorító tanáccsal, vagy épp tanítással. Segítségadásra, kedvességre, barátságosságra, kapcsolatépítésre, -ápolásra, kreativitásra ösztönöznek, fantáziát színesítenek. Szerettem olvasni, szerintem pár mese felkerül az altatós repertoárba.

Kiss_Julianna>!
Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Nagyon aranyos történetek. A rajzok szépek.Sokat nevettünk a buta oroszlánon. Az volt a kedvenc rész.

Citrompor>!

Miért olvas sok szép könyvet
kisegér és struccgyerek?
Világos ez, kérem szépen:
fajankók ne legyenek.

62. oldal, Móra (1983)

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
worsi P>!

Élt egyszer két struccfióka: Fuj és Pfuj.

5. oldal, Egy boldog nap (Móra, 2014)

Dora P>!

– Hát ezen bizony nem segít semmilyen injekció. Ennek a betegségnek egyetlen orvossága van…
– Kanalas orvosság?
– Nem.
– Tabletta?
– Nem.
– Borogatás?
– Ugyan, dehogy! A betegen nem segít sem kanalas orvosság, sem tabletta és a borogatás sem. De azért nem kell elkeseredni. Már többször is találkoztam ilyen esettel. Mindannyian meggyógyultak.
– Doktor úr, akkor gyorsan írja meg az a csodálatos receptet, hadd szaladjak máris a gyógyszertárba!
– Nem kell ezért a gyógyszertárba menni. Ennek a kis kengurunak a bajára egyetlen orvosság van. S ez a Legérdekesebb Szó…
Az orvos semmit sem válaszolt. Megírta a receptet.
– Itt minden le van írva – mondta búcsúzóul.
Amint az orvos eltávozott, kengurumama föltette az olvasószemüvegét, és megnézte a receptet. Egyetlen szó állt rajta:
– Egyszer…

Dora P>!

– Mondd, nem szeretnél a barátom lenni? – kérdezte Zimezüm a tigrist. – Nekem még sohasem volt barátom…
– Rendben van – egyezett bele Csíkoska. – Látogass meg holnap. Majd felolvasok neked ebből a könyvből, és együtt nevetünk rajta!

Kapcsolódó szócikkek: barátság
imma P>!

A tejbegríz csuda jó,
ha van rajta kakaó.
Íze finom, szaga remek,
ezt szereti a struccgyerek!

Kapcsolódó szócikkek: strucc · tejbegríz
Papírtigris>!

– Szomorú vagyok… – panaszkodott Méregzsák a delfineknek. – Valami hiányzik az életemből. De mi?
– A szépség – felelték a delfinek. – Az a szépség, amelyet olyan bőkezűen osztogatott nekünk Balambér, a bálna.
És a delfineknek igazuk volt. Mert szépség híján nem lehet teljes az ember élete.

76. oldal - Az úszó szökőkút (Móra, 1984)

Dora P>!

Mire a mese végére ért, a kis kenguru már aludt. Egy kis zöld békáról álmodott, aki megevett tíz fagylaltot, és már majdnem olyan volt, mint egy jégcsap…
Másnap este Cekker már segítség nélkül levetkőzött, bebújt az ágyba, és várta, hogy mikor mondja ki mamája a Legérdekesebb Szót, azt a szót, amellyel mindegyik mese kezdődik.

csucsorka IP>!

Fölmászott a létrán, de a tetőn nem talált semmit, csak egy kis üvegcserepet.
„Hát ez világított tegnap este” – gondolta Fehértappancs.
De kiskutyának erről egy szót sem szólt.
„Hadd higgye Csahos továbbra is, hogy tegnap este egy darabka igazi holdat láttunk a tetőn! – elmélkedett Fehértappancs. – Hiszen olyan szomorú, ha valakit nem hagynak álmodozni…”

78. oldal, Egy darabka hold a háztetőn

csucsorka IP>!

Az állatok pedig együtt énekelték a dalt Lusz elefánttal és Csíkoskával, a tigrissel. A szám végén a közönség három teljes órán át tapsolt – persze erdei időszámítás szerint.

85. oldal, A karneváli dal