Interkozmosz 0 csillagozás

A barátság útja
Mihail Csernisov: Interkozmosz

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

desertangelable P>!

Konsztantyin Ciolkovszkij, az űrkutatás megalapozója már jóval az űrrepülések megvalósulása előtt maximális programot tűzött az emberiség elé. Abból a meggyőződésből kiindulva, hogy az embereknek előbb-utóbb Földön kívüli erőforrásokhoz kell majd folyamodniuk, azt állította, hogy lehetséges az élet áthelyezése az egyik Naprendszerből a másikba, sőt az egyik Tejútrendszerből a másikba. Szép ábrán – jobbik esetben így vélekedtek a kalugai iskola tanítójának jövendöléséről. Néhány évtizeddel később Freeman John Dyson amerikai fizikus Ciolkovszkij eszméit konkretizálva előterjesztette a Naprendszer átalakításának tervét. Ahhoz, hogy teljes mértékben hasznosítsuk az égitest energiáját – fejtegette a tudós –, a Napot egy hatalmas burokkal kell körülvenni, amelynek belső felületére áttelepíthető a mi civilizációnk. Elgondolkodunk-e olykor azon, hogy immár több mint két évtizede tulajdonképpen egy hasonló szféra kialakításában veszünk részt, igaz, egyelőre a Föld körül próbáljuk azt létrehozni. Kozmikus rendszerek tucatjai működnek a Föld körüli térségben, hónapokig laknak emberek az űrállomásokon. Az emberiség egy évtizedet fordított a világóceán meghódítására, a légkört már sikerült valamivel több mint száz év alatt meghódítania, ám az új, valóban parttalan „óceán” meghódítása csak most kezdődik.

Előszó