Sárba ​taposva 7 csillagozás

Naplók, levelek 1917–1940
Mihail Bulgakov: Sárba taposva

Mihail ​Bulgakov 1921 és 1925 között vezette Naplóját több-kevesebb rendszerességgel. A feljegyzéseket tartalmazó füzeteket azonban egy házkutatás alkalmával más kéziratokkal együtt elkobozták tőle. Az 1929-ben visszakapott dokumentumot ő maga semmisítette meg, így az eredeti Naplóból csak bizonyos részek maradtak fenn. De még e töredékes formában olvasható mű is pótolhatatlan dokumentum az író pályájának legelső szakaszáról és a korai húszas évek szovjet világáról, valamint arról, hogyan keletkeztek, s micsoda pokoljárás után jelentek meg (vagy sem) Bulgakov első prózai művei.
Az 1917–1940 között íródott levelek megrázó képet festenek Bulgakov életkörülményeiről, írói pályájának ellehetetlenüléséről és az őt ért támadásokról. Három összefüggő levélcsomag is született ezekben az években: a Vereszajev-levelezés, amely a Puskin utolsó napjai című darab keletkezési körülményeinek felbecsülhetetlen dokumentuma; a legjobb baráthoz, Popovhoz címzett levelezés, amely a közvetlen és… (tovább)

Magvető, Budapest, 2004
536 oldal · keménytáblás · ISBN: 963142331X · Fordította: Kiss Ilona

Mihail Bulgakov

Mihail Bulgakov: Sárba taposva Naplók, levelek 1917–1940

Szegény Mihail Bulgakov! A szívembe zártalak Téged és soha nem eresztelek onnan! Sajnálom, hogy ennyit kellett szenvedned! Megihatnánk pár csésze teát, kávét vagy akár bort, ha találkozunk a másvilágon! Rokonlélek voltál Te is, kíváncsi lennék pár dologra, hogyan vélekedtél Te róluk…Imádatom nem szűnik meg sohasem irányodba, úgy érzem!

Szent_Habakuk IP>!

Mihail Bulgakov: Sárba taposva Naplók, levelek 1917–1940

Nagyon izgalmas kordokumentum. Félelmetes dolog átélni vele mindazt a lelki és még durvább üldöztetést, ami érte Bulgakovot az elnyomó kommunista rendszerben.
Izgalmasak a levelek, és kibonatkozik belőle a teljes élete, de azért azt reméltem, hogy a majdnem 600 oldalból több lesz a napló, mert az csak kb. 10%-a az egész könyvnek

Negative_Singularity>!

Mihail Bulgakov: Sárba taposva Naplók, levelek 1917–1940

Kalandom úgy kezdődött vele, hogy egy szemináriumi dolgozathoz kerestem témát, és szóba elegyedtem egy régi ismerősömmel, aki Bulgakovot ajánlotta, és egy kellemes estén a kezembe nyomta ezt a könyvet (sajnos visszament vidékre, így azért, hogy befejezhessem, a könyvtárból kellett kihoznom, és valami indíttatásból valaki úgy érezte, végig kell kommentelnie mindenféle borzalommal, ami akarva akaratlanul is elvett az olvasásélményből).

Ettől függetlenül maga az iromány kellemes volt, izgalmas volt belelátni Bulgakov életébe, leginkább a naplótöredékein keresztül. A levelek kissé szárazak voltak nekem, de ettől még az egyik legjobb naplós-leveles élményem, amit idáig olvastam. De ez a „majdnem visszaemlékezős” műfaj továbbra sem lesz a kedvencem, viszont azoknak, akik szeretik az ilyesmit, bizonyosan orgazmus lesz, mert nem szokványos lejegyzések simulnak a lapokra.

Lunemorte P>!

A könyvtáram szegényes, de könyvek nélkül elpusztulok.

Ny. A. Bulgakovnak Moszkva, 1930. február 21.

Lunemorte P>!

Nincs olyan író, aki elhallgathat. Ha viszont elhallgat, akkor nem is volt igazi író.

Joszif Visszarionovics Sztálinnak, az OK(b)P KB főtitkárának Moszkva, 1931. május 30.

Lunemorte P>!

Először is megkérlek, fütyülj a bojleremre!

V. P. Szolovyov–Szedojnak Moszkva, 1938. május 23.

Lunemorte P>!

Most látom, micsoda semmiségekről írok. El tudom képzelni, milyen érdekes lehet a talpamról olvasni! Ne haragudj.

V. P. Szolovyov–Szedojnak Moszkva, 1938. május 23.

Lunemorte P>!

Mostantól kezdve tanulni fogok. Az nem lehet, hogy ne jelentsen semmit ez a nyugtalanító hang! Képtelenség! Semmi más nem lehetek, csakis, egyedül író!
Majd meglátjuk. Tanulni fogunk és hallgatunk.

1923. november 6., kedd, este

A sors nagy tréfamester.

K. P. Bulgakovnak Vlagyikavkáz, 1921. február 1.

Lunemorte P>!

Az Ön drágalátos csemetéje makkegészséges. Egyetlen beteg sem lett volna képes oly ügyesen összekenni olajfestékkel az ágypárnán kívül a saját fenekét is.
Kéretik az ifjút a továbbiakban nem a szobában aszalni, hanem kiengedni a napra, ha nincs láza (nem mértem).

Je. Sz. Bulgakovának Moszkva, 1934. május 21.

Lunemorte P>!

Feltételezésem szerint, a negyedik dimenzióba távozott. Hát, efféle csudák esnek meg a földön mostanság.

P. Sz. Popovnak Leningrád, 1934. július 10.

Lunemorte P>!

Úgy másztam elő a romok alól, hogy rossz volt rám nézni. Most kezdem csak összeszedni magam.

V. V. Vereszajevnek Leningrád, Astoria, 430. szoba 1934. július 11.

Lunemorte P>!

Ha időd engedi, gondolj Mihail Bulgakovra.

Ny. A. Bulgakovnak Moszkva, 1930. február 21.

Kapcsolódó szócikkek: Mihail Bulgakov