Menekülés 6 csillagozás

Mihail Bulgakov: Menekülés

Hamisítatlan ​szovjet abszurd: az 1920-as, 30-as évek legjelentősebb orosz színpadi szerzőjének, Mihail Bulgakovnak a legtöbb művét annak idején nem mutatták be, s kötetben is csak az ötvenes években jelenhettek meg (némelyik darabja pedig még később). Pedig első drámája, az 1926-ban bemutatott Turbinék napjai olyannyira elnyerte Sztálin tetszését, hogy többször megtekintette, és személyesen védte meg Bulgakovot a kritikusoktól, akik a polgárháborús történetből hiányolták a bolsevikok ábrázolását.
Ám Bulgakov ízig-vérig színházi ember volt, nemcsak szerző, hanem rendezőasszisztens és színész is: a színpad alternatív világot jelentett számára a szürke és kegyetlen valósággal szemben. S ezért jóformán élete végéig írt darabokat, annak ellenére, hogy második drámáját, a Menekülést már nem mutatták be – s ekkor is Sztálin mondta ki a döntő szót, aki szerint Bulgakov heroizálta a fehér tábornokokat. S ettől kezdve, ha bemutatták is egy-egy darabját – a Képmutatók cselszövését… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mihail Bulgakov Európa

Európa, Budapest, 2009
880 oldal · ISBN: 9789630786034 · Fordította: Elbert János

karaj>!

BOGOMAZOV Szabad lenne megnéznem, Szergej Vaszilijevics?
SZALITKOV El a kezekkel!
SZALITKOVA De, Serge, az istenért! Micsoda dolog ez!
SZALITKOV A könyveket nem azért nyomtatják, hogy aztán mindenki összefogdossa.

712. oldal [Puskin utolsó napjai]

karaj>!

DUBELT Ki az a Viljam Dzsuk?
VASZILIJ MAKSZIMOVICS Mindent felkutattunk, méltóságos uram: ilyen nevű ember nincs Szentpétervárott.
DUBELT Holnapra legyen!

732. oldal [Puskin utolsó napjai]

karaj>!

GENNAGYIJ Pardon, még be sem mutattam. Gaudeámusz, színházunk zenei vezetője. Ő gondoskodik a kísérőzenéről. Vaszilij Ivanovics nyugodt lehet. Az apja egy házban lakott Rimszkij-Korszakovval.

193. oldal [Bíbor sziget]

karaj>!

ÁNYA Ó, Éva Artyemjevna, ha elnézem magát, elönt az irigység. Ilyen férfi! – jóképű, mérnök, párttag.

480. oldal [Ádám és Éva]

karaj>!

MINISZTER (az iratokba tekintve) Hatezres munkástömeg jelent meg a laktanya előtt, és követelte a letartóztatottak szabadon bocsátását.
MIKLÓS Ajjajjaj!
MINISZTER Katonák oszlatták szét a tömeget.
MIKLÓS Voltak áldozatok?
MINISZTER (az iratokba tekintve) Tizennégy halott és ötvennégy sebesült.
MIKLÓS Ez a legszomorúbb mindabból, amit jelentett nekem. Melyik alakulat tüzelt?
MINISZTER A kaukázusi hadosztály hetedik százada.
MIKLÓS Ezt nem hagyhatjuk annyiban. Le kell váltani a hadosztályparancsnokot és a századparancsnokot is. Hogy lehet ilyen rosszul lőni? Hatezres tömeg – és tizennégy ember.

854. oldal [Batum]

karaj>!

MOLIÈRE Felség, Franciaországban nem volt még arra eset, hogy valaki felségeddel együtt vacsorázott volna. Zavarban vagyok.
NAGY LAJOS Molière úr, Franciaország ön előtt ül a karosszékben: csirkét eszik, és nincs zavarban.

431. oldal [Képmutatók cselszövése]

karaj>!

ÉVA Felolvasta azt az átkozott regényét, hogy felkiáltott egy csengő hang a határban. Nem értem! – mi az, hogy fakó arccal szántották a földet? Hát a pofájukkal szántottak? Megöl azzal a regénnyel! Itt az erdő kellős közepén!

544. oldal [Ádám és Éva]

karaj>!

ÉVA … És most már tudom, mi a kloroform képlete, és ez a legnagyobb szentség a számomra, és csak arra vágyom, hogy a gatyádat mossam.

556. oldal [Ádám és Éva]

karaj>!

ANNA Kedves Georges, úgy szenvedek maga miatt! Talán van valami, amivel könnyíthetnék a problémáin?
MILOSZLAVSZKIJ Van. Verje fejbe egy téglával azt a maguk gonosz Szavvicsát!
ANNA Milyen szemléletesek a maga kifejezései, Georges!

617. oldal [Boldogság]

karaj>!

SZAVVICS Ah, ön nem tudja? Kleptománia, nos, megmondom, mi az. Ez az, amikor a Boldogságban egyszer csak egyik aranytárgy a másik után tünedezik el… Ez a kleptománia! Mondja meg, kérem, nem találkozott az én cigarettatárcámmal?
MILOSZLAVSZKIJ Kisméretű, arany, ferdén rajta egy Sz betű?
SZAVVICS Igen, igen, éppen az!
MILOSZLAVSZKIJ Nem láttam.

620. oldal [Boldogság]