Don ​Quijote / Gulliver utazása Lilliputban / Münchhausen báró kalandjai 6 csillagozás

Miguel de Cervantes – Jonathan Swift – Gottfried August Bürger: Don Quijote / Gulliver utazása Lilliputban / Münchhausen báró kalandjai

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az én könyvtáram Móra

Móra, Budapest, 1962
284 oldal · keménytáblás · Fordította: Radnóti Miklós, Karinthy Frigyes, Homoródi József · Illusztrálta: Hegedüs István

padamak>!

A három útikönyvből a középsőt már olvastam.
Don Quijotéval – szégyen, nem szégyen – eddig csak holmi szélmalomharcot vívva voltam ismeretségben. Most végre a https://moly.hu/kihivasok/a-feladat-szaz-konyvet-megmenteni-harmadik-kiadas kihívásra sort kerítettem rá (08.02. 8:45 – 08.17. 12:25). Micsoda jellemrajz a saját maga alkotta világába belesüppedt emberről! Vannak ilyenek ma is, s így nem csoda, ha időtlen a történet és halhatatlan a főhős. A mellékszereplők meg kiábrándítóan (kijózanítóan?) szemtelenek voltak! Szegény búsképű lovag… De azért az nagyon vicces, ahogy megszólítja az útjába kerülőket! Hasznos lenne a későbbi lovagok számára ezeket egy kis zsebillemkönyvbe összegyűjteni… Münchhausen meg ha már befoglaltatott a kikölcsönzött kötetbe, akkor gondoltam, szánok rá két órát és gyorsan megismerem a mocsárból saját magát lovastul kihúzó báró egyéb kalandját is. Hát, kicsit tovább tartott (08.23. 7:37 – 08.27. 8:27), és elég csudamese-gyűjtemény tárult elém. Ami emlékeztetett mai rajzfilmekre, pl Mancsőrjárat, Shimmer és Shine – oda is beszüremkedtek ezek az útiképzetek és kalandok. Összességében nem tetszett, de azért tengeri 5. és 6. kalandot jól megszerkesztette a kitaláló mesélő. Kikapcsolódásnak egyszer elment, sokat nem hagyott maga után…

Suzy_Suzy P>!

Mindhárom történet főszereplője legendás, sokat idézett irodalmi alak. Ki ne ismerné Don Quijote szélmalomharcát, az apró liliputi emberkék által földhöz cövekelt Gulliver képét, vagy pedig Münchhausen báró nagyotmondásait? Én is találkoztam már ezekkel az alakokkal gyerekkoromban ilyen-olyan formában (rajzfilm, diafilm stb.), de a könyv elolvasásához most jutottam el. (Arra emlékszem gyerekkoromból, hogy apukámmal a Münchhausen báróból olvastunk egy-két történetet és én akkor ezeken a sztorikon nagyokat nevettem.) Most kellemesen szórakoztató olvasmány volt mindhárom. A Don Quijote és a Münchhausen báró kalandjai humoros történetek, a Gulliver kevésbé, de ez sem nélkülözi a szatirikus élt, ha ismerjük a mű keletkezésének kontextusát, amit a szerzőnek a könyvben megtalálható életrajza elmagyaráz.

padamak>!

– Az erős lélek, kedves jó gazdám, éppolyan nyugalommal tűri a balszerencsét, mint amilyen örömmel fogadja a jót. Nézzem meg engem: én a kormányzóságom idején vidám voltam, de most mint egyszerű fegyverhordozó sem vagyok szomorú. A szerencse forgandó, hol felemeli, hol meg leejti az embert.
– Nagyon bölcs vagy, Sancho – válaszolta búsan Don Quijote –, és egészen értelmesen beszélsz, nem tudom, ki tanított rá. De én csak azt mondom neked: nincs véletlen, mindenki a maga szerencséjének kovácsa. Én is magam voltam balsorsom oka, és megérdemlem, amit kaptam…

120. oldal - Huszonnyolcadik fejezet (Móra Ferenc Könyvkiadó, Budapest, 1962)

Kapcsolódó szócikkek: szerencse
padamak>!

– De uram – mondta a fiú –, gondolja meg nagyságod, mit beszél. Gazdám nem lovag, és úgy hívják, hogy a „gazdag Juan Haldudo”.
– Az mindegy – felelte a lovag –, ígéretét meg fogja tartani, mert ha nem, akkor hiába hívják úgy, hogy Haldudo, agyoncsapom, meghal, s nem dúdol!

18. oldal - Negyedik fejezet (Móra Ferenc Könyvkiadó, Budapest, 1962)