Hipertér 30 csillagozás

A párhuzamos univerzumok, az időelhajlás és a tizedik dimenzió világa
Michio Kaku: Hipertér Michio Kaku: Hipertér

Léteznek-e további dimenziók? Lehetséges-e az időutazás? Meg tudjuk-e változtatni a múltat? Vannak-e átjárók párhuzamos univerzumokba? A tudósok egykor puszta spekulációnak tartották a fenti, valamennyiünket foglalkoztató kérdéseket. Az idők során azonban a helyzet változott: ma már ezek a kérdések állnak az utóbbi idők egyik legpezsgőbb kutatási területének középpontjában. Michio Kaku e könyvben a modern fizika legizgalmasabb (és talán legfurcsább) fejezetébe, a tizedik dimenzió, az időhurkok, a fekete lyukak és a párhuzamos univerzumok világába vezeti be az olvasót.

Eredeti megjelenés éve: 1994

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Talentum Tudományos Könyvtár Akkord

Akkord, 2012
364 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639429765 · Fordította: Egri Győző
Akkord, 2006
364 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639429767 · Fordította: Egri Győző

Michio Kaku: Hipertér

Michio Kaku: Hipertér A párhuzamos univerzumok, az időelhajlás és a tizedik dimenzió világa

Nem tudom, más hogy van vele, de engem mindig megnyugtat, ha fizikát vagy matekot olvasok… Így mindig jó, ha van a közelemben készenlétben egy hasonló témájú könyv. Tetszett, jó kis szemléletes.

vargarockzsolt>!
Michio Kaku: Hipertér

rém bonyolult, meg inkább csak teória, de érdekes

Szelén>!
Michio Kaku: Hipertér

Nagyon érdekes, izgalmas olvasmány volt, és annak ellenére, hogy már nem éppen számít vadonatúj könyvnek, még mindig nagyon sok naprakész információ található benne.
Logikusan felépített az egész könyv, számomra nem mindig érthető magyarázatokkal. De ez nem a szerző hibája, hanem az enyém. Gravitáció, szuperhúr-elméletek, mindre magyarázatot kapunk, valamint ilyen kérdésekre is, mint pl. lehetséges-e a dimenziók közti utazás, az időutazás, vannak-e párhuzamos világok, valóságok, hogyan született a világegyetem, mi volt előtte és hogyan élheti túl egy fejlett intelligenciával rendelkező civilizáció az univerzum halálát.

Teetee>!
Michio Kaku: Hipertér

még csak három fejezetet olvastam el, de eddig értem!!! juppí!

Richeus>!
Michio Kaku: Hipertér

Habkönnyű és gyakran túlságosan spekulatív. Mindezekkel együtt a hasonló témájú, népszerű tudományos ismeretterjesztő könyvek közé jól illeszkedik, egyszer elolvasható.

pat P>!
Michio Kaku: Hipertér

A harmadik-negyedik rész volt igazából élvezhető nekem. Az eleje nem sikerült szerintem a legjobban, csomó dolgot túlrészletez, túlmagyaráz, ugyanakkor alap dolgokat csak futólag érint, és nem leszek okosabb. Néha meg a magyarázatok is rém érthetetlenek, volt, hogy olyat se fogtam fel, amiről tudom hogy korábban már olvastam róla, és értettem is. Ez utóbbi probléma tekintetében a fordító is gyanús nekem.

Shando>!
Michio Kaku: Hipertér

Michio Kaku személye és a tudománnyal való kapcsolata már ismerős volt a tévéből, de ez az első műve amit olvastam. Ahogy a tartalom leírás is ígéri, van szó benne időutazásról, párhuzamos univerzumokról és magasabb dimenziókról. Tudománytörténeti betekintést ad arról, kik, mikor és mi módon kapcsolódtak bele a kutatásba és milyen irányban vitték tovább a megoldás keresésének az útját. A leírásokat példákkal és ábrákkal teszi megérthetővé, így végeredményben azt mondhatom, hogy a mű segítségével többet tudok most már ebben a témában.
És, hogy ne felejtsem: már nem nézek olyan értetlenül Picasso műveire, ezért is hála Kaku-nak. :)

Stöckert_Olivér>!
Michio Kaku: Hipertér

Annak ellenére, hogy kicsit túlságosan is tudományos, matematikai/fizikai jellegű volt, így is nagyon izgalmas, olvasmányos könyvet foghattam a kezembe. Ajánlom. :)

eeszter>!

Németországban egyszer láttam egy hotelmatricát, amely igen tömören foglalta össze mindezt: „Lehet, hogy Heisenberg itt aludt egyszer.”

eeszter>!

1958-ban Heisenberg még a rádióban is bejelentette, hogy ő és kollégája, Wolfgang Pauli végül sikeresen megtalálták az egyesített mezőelméletet, és már csak a technikai részletek hiányoznak. (Amikor a sajtó szárnyra kapta ezt a megdöbbentő nyilatkozatot, Pauli dühös lett Heisenbergre idő előtti kijelentéséért. Levelet küldött kutatótársának, amely egy ív üres papír volt, a következő képaláírással: "Ez a kép mutatja majd a világnak, hogy úgy tudok festeni, mint Tiziano. Csupán a technikai részletek hiányoznak.")

eeszter>!

Amint ülök a székemen Princetonban, tudom, hogy van egy Schrödinger-féle valószínűségi hullámfüggvényem. Ha valamilyen módon képes lennék látni saját hullámfüggvényemet, , az nagyon hasonló alakú lenne, mint a testem. A felhő bizonyos része azonban kiterjed a világűrbe is, egészen a Marsig, vagy akár a Naprendszeren túlra is, persze ott elenyészően kicsi az értéke. Ez azt jelenti, hogy nagyon nagy a valószínűsége annak, hogy én ténylegesen a karosszékemben ülök, és nem a Mars bolygón. Bár a hullámfüggvényem egy része túlnyúlik még akár a Tejútrendszeren is, elhanyagolhatóan kicsi az esélye annak, hogy én egy másik galaxisban ülök.

עֲזָאזֵל P>!

A hiba, amit elkövettek, talán az lehetett, hogy beleestek a józan ész csapdájába.

עֲזָאזֵל P>!

A tér és az idő tréfát űz velünk.

Ragyogj, ragyogj, kis csillag,
Nem kérdezem, hogy mi vagy,
Spektrumodat ismervén,
Tudom, mi vagy: hidrogén!
(Ian D. Bush)

עֲזָאזֵל P>!

Csak az Ősrobbanás pillanatában láthatjuk működés közben a
hipertérelmélet teljes arzenálját. (…) Ezen elmélet szerint a Nagy
Bumm előtt a világunk egy tökéletes tízdimenziós univerzum volt,
amelyben a dimenziók közötti mozgás még lehetséges volt. Azonban
ez a tízdimenziós világ instabil volt, és végül „kettétört", két elkülönült
univerzumot hozva létre: egy négy- és egy hatdimenziósat. Az Univerzum,
amelyben élünk, ebben a kozmikus katasztrófában jött létre. A mi négy
dimenziós világunk robbanásszerűen tágulni kezdett, míg a hatdimenziós
univerzum durván összezsugorodott, és végül szinte infinitezimálisan
kicsi lett. Ez magyarázná meg az Ősrobbanás eredetét.
Ha helyes az elmélet, az azt jelenti, hogy a Világegyetem tágulása csupán
egy kicsi utóhatása volt egy sokkal nagyobb összeomlásnak,
a tér és az idő összeroppanásának.

עֲזָאזֵל P>!

Mivel a hipertérelmélet valójában matematikai egyenleteknek jól definiált
halmaza, ki tudjuk számítani, mekkora energiára van szükség ahhoz,
hogy a teret és az időt úgy csavarjuk, hogy végül perecet formázzon,
vagy féregjáratokat hozzunk létre, amelyek az Univerzum távoli pontjait
kötik össze. Sajnos az eredmények csalódást okoznak.
A szükséges energia sokkal nagyobb, mint bármi, amivel a bolygónk szolgálhat.
Ez az energia kvadrilliószorosa (ezer trilliószorosa) a legnagyobb gyorsítókban előforduló energiáknak.

עֲזָאזֵל P>!

A hanghullámokhoz levegő kell, a vízhullámokhoz víz, de mivel
a vákuumban semmi nincs, ami hullámozhatna, ellentmondásra jutunk.
Hogyan lehet a fény hullám, ha semmi nincs, ami hullámozhatna?
Így a fizikusok kitaláltak egy anyagot, az étert, amely kitölti a vákuumot,
és a fény közvetítőközegeként működik. De a kísérletek perdöntően
bebizonyították, hogy „éter" márpedig nem létezik. (…) az alternatív elmélet
adta a legegyszerűbb magyarázatot a fényre, miszerint az nem más,
mint az ötödik dimenzió rezgése, vagy másképpen azé a dimenzióé,
amelyet a misztikusok negyedik dimenziónak hívtak. Ha a fény át tud
haladni a vákuumon, ez azért van, mert maga a vákuum rezeg, mert a
vákuum valójában négy térdimenzióban és egy idődimenzióban létezik.
Az ötödik dimenzió hozzáadásával a gravitáció és a fény törvényei
meglepően egyszerű formában egyesülnek.

Amikor Lewis Carroll Fehér Nyula leesik egy nyúlüregen keresztül
Csodaországba, valójában egy féregjáraton esik keresztül.