Rocktragédiák 21 csillagozás

Titokzatos zenészhalálok
Michele Primi: Rocktragédiák

A leghíresebb rocksztárok rejtélyes élete és titokzatos halála Robert Johnsontól Whitney Houstonig – újságcikkekkel, eredeti dokumentumokkal, különleges képekkel.

Eredeti cím: Tragedie a misteri del Rock 'n' Roll

Cser, Budapest, 2015
272 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632783895 · Fordította: Varga Attila

Freddie Mercury · Janis Joplin · John Lennon · Sid Vicious · Bob Marley · Bon Scott · Michael Jackson · Lynyrd Skynyrd · Whitney Houston

New York

Michele Primi: Rocktragédiák Titokzatos zenészhalálok

Hogy őszinte legyek nem nagyon olvastam még olyan könyvet, ahol az alkoholnak és a drognak ekkora szerepe lett volna. 270 oldalon és 63 legendán keresztül.
Michele Primi nagyszerűen készítette el ezt a könyvet. A legnagyobbak szomorú befejezéseit írta meg, ízlésesen, cikkekkel, fantasztikus képekkel fűszerezve. Nagyon atom.
Persze a könyv lényege a nagyok távozása, ami szomorú dolog. Fiatalságomból fakadóan Michael Jackson sztorijánál nagyon nőtt a gombóc a torkomban, hiszen rajta nőttem fel, végig kísértem nehéz időszakának és halálának idejét, így a fájdalmat ekkor éreztem igazán közelinek.
Ezen könyv segítségével bővíthettem eddigi ismereteimet, szépen össze lett foglalva a 27-esek klubja is, illetve úgy érzem zeneileg is gazdagodtam, mert a youtube állandó jelleggel meg volt nyitva a könyv mellett. Felvételeket, zenéket visszakeresve. Mivel ez könyvtári könyv, sajnos el kell majd tőle búcsúznom, de úgy érzem később saját példányt kell szereznem, mert a benne szereplő emberek nem engednek, és érzem, hogy idővel újra meg újra elő akarom majd venni, jóval részletesebben tanulmányozni a legendákat.
Igen őket. Őket, akik szétitták maguk, akik agyba-főbe lőtték a szervezetüket mindenféle vacakkal, vagy épp tragikus halált haltak. Legtöbbjük különleges természettel rendelkezett, nehezen megérthető egyéniség volt, és az ember azt hinné egy sztár magasztos életet él, de a helyzet az, hogy nem feltétlen. Legtöbbjük sosem tudta feldolgozni azt a sikert, ami körülvette.
Viszont amikor a színpadon voltak, megszólaltatták a mikrofont, a gitárt, a dobot eljutottak ahhoz a szervhez, ami az ember számára a legfontosabb: a szívhez, ami szerintem a Világ legjobb és legnagyobb dolga.

ladybird12>!

Michele Primi: Rocktragédiák Titokzatos zenészhalálok

Ezt a könyvet számtalanszor megforgattam a kezemben, nagyon megfogott. A régi ismert arcok mellett megismerkedtem újakkal is, és számtalannak rajongója is lettem. Szomorú, hogy mennyi híres ember fiatalon és tragikusan hunyt el. Így is nagyon tetszett a könyv, de örültem volna ha a számtalan kép helyett inkább még néhány hírességet beletett volna az író nő.

Zabothegyező I>!

Michele Primi: Rocktragédiák Titokzatos zenészhalálok

Nagyon szívesen olvasok kedvenc bandáimról, vagy a legkedvesebb zenészeimről, így nem volt kérdés, hogy a Rocktragédiák felkerül-e a polcomra. A Cser Kiadónak köszönhetően még frissiben foghattam kézben ezt a stílusos kötetet. Egy Mötley Crüe vagy egy Lemmy Kilmister biográfia után, amit nem akartam egy percre sem letenni a kezemből, ez valahogy nem láncolt magához órákig, majd megértettem, hogy ezt a könyvet egészen más nézőpontból szükséges „értékelni”.
Ki is az a Michele Primi, s mi ihlette a Rocktragédiák összeállítására? A Rolling Stone és a Virgin TV alkalmazásában ügyködő szerzőnek több zenei biográfiája is megjelent már, Queen iránti rajongását igazolhatja, hogy róluk mindjárt három könyvet is írt. A kötet tartalmáról is fontos szót ejtenem, hiszen attól fogják leemelni a könyvesboltok polcairól a műfaj iránt érdeklődő olvasók. 62 zenész titokzatos haláláról emlékezik az olasz szerző, olyanokról, mint Jim Morrison, Bob Marley, Janis Joplin, Kurt Cobain, Freddie Mercury, a nemrég elhunyt Amy Winehouse és Whitney Houston, stb. Nehéz Őket kiemelni a sok remek, titokzatos halált halt művész közül, de ezzel árulkodom arról, melyikük is érdekelt engem igazán. Itt meg is jegyzem, hogy talán a korom, vagy a környezetem hatása miatt ismertem oly keveset az itt említett alkotók közül, mégis érdeklődve „lapoztam” végig, hátha épp emiatt fogok előhúzni egy Mayhem vagy egy Elvis Presley dalt.
Nem sok újdonságot tudhatunk meg egykori kedvenceinkről, mégis egyedi élményt nyújt a rengeteg zseniális fotóval egybeszerkesztett könyvet forgatni. Azoknak, akik az említett 62 zenésznek legalább a kétharmadát ismerik/szeretik, ereklye lehet a gyűjteményben ez a kötet. Mert mennyivel elegánsabb kézben fogni ebben a ritka formátumban (200 x 230 mm), mint mondjuk keresgélni kicsit a google útvesztőjében. Csinos a borító, ropogósak a könyv lapjai, hatásosak a fotók, s röviden, de tömören ismerkedhetünk, emlékezhetünk kedvenceinkről. Tán nem is akart a Rocktragédiák több lenni ennél.

Barbár>!

Michele Primi: Rocktragédiák Titokzatos zenészhalálok

Erre mondják azt, hogy hiánypótló mű.

63 zenész életéről és haláláról emlékezik meg a szerző. A rockot itt tágabban értelmezi a szokásosnál, mert belefér ebbe a jazz, és a főleg érzelmes slágereket előadó Whitney Houston is. Rövid pályaképet vázol fel a zenészekről, és feltárja a korai halálukhoz vezető okokat. Nemcsak a mindenki által jól ismert világsztárok sorsáról olvashatunk, de kevésbé csillogó nevek is felbukkannak a lapokon. Így kerül egymás mellé Elvis Presley, John Lennon, Freddie Mercury, Darby Crash, Steve Gaines, Pete De Freitas és a többiek.
Sorsukban közös, hogy önkezűleg vagy mások keze által meggyilkolva, de többnyire a mértéktelen italozás és kábítószerélvezet hatására lett életüknek tragikus vége. Ugyancsak közös bennük, hogy jelentősen megváltoztatták a múlt század közepétől az emberiség kultúráját.
Az újságíró szerző nagyon tárgyilagosan pont annyi terjedelemben ír a művészekről, amennyi szükséges ahhoz, hogy megértsük életüket, halálukat, művészetüket. Ragyogóan egészíti ki a szöveget a gazdag képanyag.

Miért kell minél több ilyen könyv? Mert a rock életünk szerves része. „A rock örök és elpusztíthatatlan”. (Schuster Lóránt)

Juhász_Peti>!

Michele Primi: Rocktragédiák Titokzatos zenészhalálok

Remek,informatív halál gyűjtemény 63 jobban vagy kevésbé ismert zenészről az 40-50-es évek blues,rockabilly korszakától napjaink pop-rock celebjeit is beleértve, no meg a 27-es klubot.Van akit megmérgeztek,vagy ő magát droggal, piával, esetleg balesetben igazolt át az égizenekarba, netalán eltünt, legendává vált, vagy a hányásába ,medencébe -kádba fúlt. ..Szóval a halál ezer arca. Néhányuk biztosan megkapná a Darwin díjat! Van kronológia az elmúlás terén, némi rövidke életút wikipédia jelleggel, persze a végre kihegyezve arcképekkel a hősökről. Abszolút hiánypótló irodalom, kissé szenzációhajhàsz, ezért a fél pont mínusz. Robert Johnsontól Elvisen át Sid Vicioust és Bon Scottot ,Amy Winehouset, Houston kisasszonyt sem kihagyva csemegézhet az olvasó a meg nem értettség vagy hülyeség végkövetkezményén. …Ajánlom elolvasását!

Lexen>!

Michele Primi: Rocktragédiák Titokzatos zenészhalálok

Ez egy jó könyv. Alapos, érdekes, bár az olyan olvasó számára, mint én, akinek amúgy is nagy rocktörténeti könyvgyűjteménye van, nem sok újat mond. Az író kimaxolta a vásárlási kedv fokozását: a címben a rockzene szerepel mint hívószó, mert a rockkönyvek még mindig menők, de Michael Jackson kétszer annyi oldalon szerepel, mint a többiek, pedig nem vettük volna meg kevésbé a könyvet, ha szimplán csak zenészekre utal a címe. :) Mindegy, ha én írtam volna a könyvet, én is egyszerre lovagoltam volna meg a rockzene kultuszát és a Michael Jackson-lázat, de ezen kívül amúgy nincs semmi megjegyezni valóm; ez egy jó könyv, igényes munka, ajánlom olvasásra.

DCinti>!

A legfontosabb drágám, hogy csodálatos életed legyen. Ha ez megvan nem érdekes mennyi ideig tart.

/Freddie Mercury/

190. oldal Freddie Mercury

Kapcsolódó szócikkek: élet · Freddie Mercury
_ada>!

Az élet az, ami veled történik, miközben neked más terveid vannak.
[John Lennon]

John Lennon, 124. oldal

Kapcsolódó szócikkek: élet
DCinti>!

Morrison a rock sámánja volt, poéta, akit a zenetörténet csak kölcsönbe kapott.

52. oldal Jim Morrison

Kapcsolódó szócikkek: Jim Morrison
_ada>!

Nagy tüzes üstökösnek, hullócsillagnak látom magam. Mindenki megáll, felnéz és elakad a lélegzete: „Azt nézd meg!” Azonban akkor – huss, már el is tűntem… És soha többé nem fognak olyat látni, de nem is lesznek képesek elfelejteni engem – soha.
[Jim Morrison]

_ada>!

Az Angus Young-Bon Scott kombináció egyből robbanékony koktélnak bizonyult: a kiskölyök Angus csak csibész, Bon viszont a rock két lábon járó ördöge volt.

Bon Scott, 104. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Angus Young · Bon Scott
_ada>!

Nem mondhatnám a zenémre, hogy depressziós, de van benne valami eredendően szomorú – kell, hogy legyen ilyen is, hiszen a boldogságot csak így fogjuk tudni értékelni.
[Elliott Smith]

Elliott Smith, 228. oldal

DCinti>!

„Élünk vagy meghalunk. Ha meghalunk, azzal kell megbirkóznunk. Ha élünk, akkor pedig azzal.” John Lennon ezekkel a szavakkal foglalta össze a rockzenészek életfilozófiáját.

6. oldal Rockerátok

Kapcsolódó szócikkek: John Lennon
DCinti>!

Amint a nyakába akasztotta a Fender Stratocasterjét, Jimi Hendrix átlényegült a rock istenségévé, pszichedelikus sámánná, ő lett a modern idők cigánykirálya, olyan zseni, akinek a sorsában meg volt írva, hogy hamar ki fog égni: saját kreativitása fogja elemészteni.

36. oldal Jimi Hendrix

Kapcsolódó szócikkek: Fender · Jimi Hendrix
Kovács_Cintia_2>!

A zenekart Led Zeppelinnek hívták, a zenét pedig valaki egyszer úgy jellemezte, hogy „ilyen hangot ad ki az istenek kalapácsa.”

Kapcsolódó szócikkek: Led Zeppelin
_ada>!

John Phillips volt az énekes-zeneszerzőjük, neki volt köszönhető a zenekar vidám hangzása. Denny Doherty szólóival, Michelle Phillips szépségével nyűgözte le a közönséget, Mama Cass pedig hatalmas szívével és legendás hangjával a hippiuniverzum Ősanyája lett.

Mama Cass, 72. oldal