A ​szexualitás története I-III. 15 csillagozás

Michel Foucault: A szexualitás története I-III. Michel Foucault: A szexualitás története I-III. Michel Foucault: A szexualitás története I-III. Michel Foucault: A szexualitás története I-III.

Minden gyönyörök leghevesebbike többet követel tőlünk, mint más testi tevékenység – élet és halál játékát tárja elénk: ezért kiváltságos területe annak, hogy az ember erkölcsi szubjektummá formálja önmagát. Olyan lénnyé, aki képes megfékezni a benne dúló erőket, szabadon rendelkezni energiái fölött és életéből olyan művet alkotni, amely mulandó létén túl is fönnmarad.
A könyv Foucault utolsó nagy művének, a Szexualitás történetének második kötete.

Eredeti megjelenés éve: 1984

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Veszedelmes viszonyok

Atlantisz, Budapest, 2014
164 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639777354 · Fordította: Ádám Péter
Atlantisz, Budapest, 1999
162 oldal · ISBN: 9639165387 · Fordította: Ádám Péter
Atlantisz, Budapest, 1999
680 oldal · ISBN: 9639165387 · Fordította: Somlyó Bálint, Albert Sándor, Szántó István

Esther_Greenwood>!
Michel Foucault: A szexualitás története I-III.

Idő hiányában sajnos nem tudtam annyi figyelmet szentelni ennek a könyvnek amennyit megérdemelt volna. Viszont nagyon érdekesen körbejárja a szexualitás-hatalom problematikáját. Talán picit rövidebben is össze lehetett volna foglalni az egészet, olykor az volt az érzésem, hogy ugyanazt a gondolatot már ötödjére olvasom, csak épp más megfogalmazásban.

monalisa>!
Michel Foucault: A szexualitás története I-III.

Néha úgy éreztem értem, aztán rájöttem, hogy mégsem… Foucault annyira posztmodern, hogy ilyen csekélység nyilván nem róható fel hátrányként. Amúgy vannak benne érdekes gondolatok, csak türelem kell hozzá.

Frank_Spielmann I>!

Biszexuálisak lettek volna a görögök? Ha ezt úgy értjük, hogy a görögök egyidejűleg vagy felváltva tudtak szeretni fiút és leányt, hogy egy házas embernek meglehettek a maga paidikái, hogy gyakori volt az ifjúkor „fiús” vonzalmai után később a nőknél kötni ki, nos ekkor nyugodtan nevezhetjük „biszexuálisoknak” őket. De ha azt akarjuk kidomborítani, hogy miként gondolkodtak erről a kettős vonzalomról, meg kell jegyeznünk, hogy ebben nem a férfiak szívét vagy vágyát megosztó kétfajta „vágyat”, két különböző vagy egymással versengő „ösztönt” láttak. Beszélhetünk „biszexualitukról” olyan értelemben, hogy szabad választást engedtek maguknak a két nem között, de ez a lehetőség számukra nem a vágy kettős, ambivalens és „bi-szexuális” karakterére vonatkozott. Az ő szemükben az ember azért kíván meg egy férfit vagy egy nőt, mert a természet beleültette a szívébe a vágyat, hogy szeresse azokat, akik „szépek”, függetlenül attól, hogy melyik nemhez tartoznak.

II. kötet, 190-191. o

Frank_Spielmann I>!

A magömlést követően a fiatal férfiak „egész testükben megroggyannak, az öregség jegyei mutatkoznak rajtuk; ellustulnak, elerőtlenednek és elzsibbadnak, ostobává, görnyedtté és hasznavehetetlenné válnak, ilyenkor sápadtak, vértelenek, nőiesek és étvágytalanok, a melegség elhagyja tagjaikat, karjuk elnehezül, lábuk merev, egyszóval erőtlenek és szinte teljesen odavannak. Ez a betegség többüknél még a teljesen lebénulás veszélyét is magában hordozza; hogyne volna hát megtámadva a velő, ha a természet regeneráló elemében és magának az életnek forrásában gyengül meg? Ez a már >önmagában is szégyenletes< betegség veszélyes, amennyiben legyengüléshez vezet, és ártalmas a társadalom számára is, amennyiben gátolja a faj szaporodását; és mert minden tekintetben számos baj forrása, azonnali beavatkozásra van szükség”. [Aretaiosz]
[…]
Az ismeretterjesztő irodalom rendszeresen a szervezet fokozatos leépülésének, az egyén halálának, a faj kipusztulásának és végül az egész emberiséget érő kárnak a rémével riogatta, aki visszaél nemiségével.

II. kötet, 19-20. o

Frank_Spielmann I>!

Tudjuk, miként buzdított Szalézi Szent Ferenc a házassági erényre: a természet tükörét tartotta a házastársak elé az elefánt példáját idézve, s ama jó erkölcsökét, melyeket az elefánt és a párja követ. Ugyanis az elefánt „csak egy hatalmas testű állat, de a legderekabb és a legeszesebb, aki csak él a földön… Soha nem hagyja ott a párját, és gyöngéden szereti, akit kiválasztott, pedig csak háromévente párosodik vele, s akkor is csak öt napig és oly titokban, hogy soha nem látni őt ezen közben; csak a hatodik napon látni, amikor egyenesen a folyóhoz megy, hogy – mielőtt még bármit is csinálna – lemosakodjon tetőtől talpig, és csak azután menjen vissza a csordához, miután megtisztult. Nemdebár szép és tisztes erkölcsök ezek?”

II. kötet, 21. o

Frank_Spielmann I>!

A nők egészségesebbek, ha viszonyuk van férfiakkal; ha nem, akkor kevésbé. S ez azért van így, mert méhük a közösülés során benedvesedik; ha viszont méhük száraz marad, a kelleténél hevesebbe húzódik össze, és eközben fájdalmat okoz. Másrészt, mivel a közösülés felmelegíti és folyósabbá teszi a vért, meg is könnyíti a menstruációt; márpedig menstruáció nélkül a nő teste megbetegszik. [Hippokratész: A nemzésről]

II. kötet, 132-3. o

madárka>!

Nem kell éles határvonalat húznunk a kimondott és ki-nem-mondott között, inkább azt kellene meghatároznunk, hányféle módja van az elhallgatásnak.

I. kötet, 30. oldal

madárka>!

A negatív viszony. Hatalom és szexualitás között nem is lehetséges más viszony, csakis negatív jellegű: visszautasítás, kirekesztés, eltaszítás, korlátozás, elhallgatás vagy elkendőzés. A hatalom semmi másra sem képes a szexualitással és az élvezetekkel szemben, csak arra, hogy nemet mondjon nekik; legfeljebb hiányt és ürességet képes létrehozni; kihagy bizonyos elemeket, megszakításokat hoz létre, elválasztja, ami egybetartozik, határokat jelöl ki. Következményei a korlát és a hiány általános formáit öltik.

I. kötet, 85. oldal

Kapcsolódó szócikkek: hatalom · szexualitás

Egy problematikus viszony

A görög gondolkodás számára a fiúk adta gyönyörök témája sok nyugtalanságra adott okot. Paradoxak hangik ez egy olyan társadalom esetében, amelynek az a híre, hogy „toleranciával” viseltetett az iránt, amit mi „homoszexualitásnak” nevezünk. De talán ez esetben nem szerencsés e két kifejezéssel élnünk.

A homoszexualitás fogalma ugyanis aligha alkalmazható egy a miénktől olyannyira eltérő tapasztalatra, értékformára és választások rendszerére. A görögök nem állították szembe a saját nemük és a másik nem iránti szerelmet mint egymást kizáró, egymástól gyökeresen eltérő viselkedéstípusokat. A választóvonal nem itt húzódott. Erkölcsi szempontból sokkal fontosabb volt számukra az, ami a mértékletes, önmagán uralkodni tudó embert elválasztotta az élvhajhásztól, mint az, hogy az illető a gyönyör mely nemének áldozott a legszívesebben. Laza erkölcsűnek azt tartották, aki képtelen volt ellenállni akár a nőknek, akár a fiúknak, de egyik sem számított önmagában súlyosabb vagy kevésbé súlyos vétségnek.

II. kötet, 189. o

Frank_Spielmann I>!

A XIX. századi szövegekben jellegzetes kép él a homoszexuális emberről: mozdulatai, öltözködésmódja, kacérsága, de még az arcformája és az arckifejezése, a testfelépítése, alakja nőiessége is állandó témája az őt lejárató leírásnak. Mindezek egyszerre utalnak a szexuális szerepek felcserélődésére és a természetes szégyenbélyegek elvére, vagyis arra, hogy a természet ilyen szégyenbélyegeket üt az ellene bűnt elkövetőkre – miközben mintha „maga a természet cinkosa lett volna e szexuális árulásnak”. Meg kellene egyszer írni eme kép kialakulásának hosszú előtörténetét (amelyben tényleges viselkedési formák felelhettek meg a kihívások és a dac komplex játékában). Ebben az erőszakosan negatív azzal – a mi társadalmunkban régóta gondot okozó – problémával találkozunk, miként kapcsolható össze két olyan különböző jelenség, amilyen a szexuális szerepek felcserélődése és az azonos neműek közötti kapcsolat.

II. kötet, 22-23. o

Richard_the1st>!

(Khariklész): Szókratész tanítványainak mondjátok magatokat, s azt állítjátok, hogy nem a testbe, hanem a lélekbe vagytok szerelmesek. Hogyan lehet akkor, hogy nem a bölcsességben bővelkedő aggastyánokat, hanem érvelni nem tudó fiúkat ostromoltok? S ha tényleg erényről van szó, akkor hogyan szerethette Platón a Lüsziaszt eláruló Phaidroszt, és hogyan imádhatta Szókratész az istentelen Alkibiadészt, hazájának ellenségét, aki zsarnoki hatalomra szomjazott? Khariklész szerint a lelki szerelem jogainak hirdetése helyett „e szerfölött magasröptű tárgykörből lassanként” le kell ereszkednünk a gyönyör kérdéséhez, s a „hímszerelmet” össze kell vetnünk az asszonyokkal való szeretkezéssel.

229. oldal III. kötet

Frank_Spielmann I>!

Ha a feleség viselkedése ahelyett, hogy hasznos volna a férjnek, csak kárt okoz neki, vajon kinek a hibájából van így? A férfjéből. „Ha egy juh beteg, rendszerint a juhászt teszik felelőssé érte; ha egy ló csökönyös, rendszerint a lovászra orrolnak meg; ami pedig a nőt illeti, ha a férje megtanítja neki, hogyan kell valamit jól csinálni, és ő mégis rosszul intézi az ügyeit, kétségtelenül jogos, ha rá hárítják a felelősséget; de ha egy nő nem tudja, mi a jó, mert a férfi nem tanította meg neki, nem az volna-e igazságos, hogy ezért a férj viselje a felelősséget?” [Xenophón: Oikonomikosz]

II. kötet, 157. o