Az ​ítélet éjszakája 4 csillagozás

Michel del Castillo: Az ítélet éjszakája

A történet középpontjában egy különös rendőr-rendőrnyomozás áll: egy szürke kis rendőr nyomoz leendő főnöke, a híres-hírhedt főfelügyelő után, mígnem a mozaikokból kialakul a titokzatos, finom, de kegyetlen, némiképp a Bűn és bűnhődés vizsgálóbírájához hasonló főfelügyelő portréja, a rend megszállottjáé, aki valóságos vallássá emeli a rendőrség munkáját, s legszívesebben kartotékadattá változtatna minden élőlényt.
A beosztott-főnök viszony furcsa apakomplexussá válik, a viszony valamennyi klasszikus következményével együtt.

Árkádia, Budapest, 1989
370 oldal · ISBN: 9639071232 · Fordította: Szabolcs Katalin

betufuggo>!
Michel del Castillo: Az ítélet éjszakája

A regényt először 25 éve olvastam,majd később még egyszer elolvastam- maradandó élményt adott.A kötet röviden arról szól,hogy egy,a dél-spanyolországi Murciában élő rendőrt,a cselekmény narrátorát,áthelyezik az észak-spanyolországi Huescába,egy titokzatos,idősebb rendőrfelügyelő utasítására.A főhős elkezd nyomozni a leendő felettese után,és az adatokból egy,szinte minden érzelmet nélkülöző,csak a Rend,és a Törvény betartásával foglalkozó ember alakja rajzolódik ki.A könyv sztorijának hátterében természetesen a spanyol nép XX. századi tragédiája, a spanyol polgárháború borzalmai,és a Franco-rendszer elfojtásai,elhallgatásai is felsejlenek.A komor történet hazánkban sajnos,nem arathatott nagy sikert,mivel írójának mindezidáig ez az egyetlen magyarul megjelent könyve-pedig igazi intellektuális krimiről van szó,mely egy lapon említhető John Fowles „A lepkegyűjtő”,és Pascal Bruckner „Szépségrablók” című könyveivel,bár,a történet szintjén sokban eltér azoktól is.A mindvégig izgalmas, horrorelemeket sem nélkülöző regényt azoknak ajánlom,akik kedvelik Dosztojevszkij,és Franz Kafka írásait,de az európai krimik kedvelőinek is biztos tetszeni fog.